am vomitat pastila, nu am mai luat alta.. e posibil sa fiu insarcinata?

20-12-2012
anaaa50
Nu este medic/terapeut
anaaa50
Buna seara!! sunt putin ingrijoarata..am inceput sa iau anticonceptionale pt prima data pe data de 28 nov, luni knd deja eram la pastila nr 20 pe kre o luasem la ora 21, la 3 ore dupa am vomitat, si nu am mai luat alta in decursul a 12 ore, am luat.o normal, a2a seara, marti la ora 21 ca de obicei.. mentionez k in aceeasi noapte am avut si contact sexual neprotejat. exista riscul unei sarcini? oare sa nu fi fost asimilata pastila? ar fi trebuit sa apelez si la pilula de a2a zi?:(
5 comentarii
0
20-12-2012, ora 20:49
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu sunt motive de ingrijorare, pastila s-a asimilat si in plus erai spre sfarsitul foliei!!!
0
20-12-2012, ora 20:51
anaaa50
Nu este medic/terapeut
anaaa50
ar fi fost risc insa dak as fi vomitat in mai putin de 3 ore chiar dak eram spre sfarsitul foliei, corect?
0
20-12-2012, ora 21:12
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu, fiind spre sfarsitul foliei nu exista acest risc
0
20-12-2012, ora 21:17
anaaa50
Nu este medic/terapeut
anaaa50
ms mult pt raspuns
0
27-01-2013, ora 20:19
daniel18
Nu este medic/terapeut
daniel18
Buna seara sunt Daniel am 18 ani si cand fac sex ma termin prea repede circa 5 min ce se intampla si ce pot face dak are cineva raspun sa imi zica dar serios Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Voma si diaree - primul ajutor
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.