Ameteli aproape zilnic

61 comentarii 1 23 Înainte ›
0
23-08-2011, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ginsengul.. este un produs naturist care nu necesita reteta
exista multe ceaiuri care contin Ginseng..
Da este necesar si un consult la inima
0
11-09-2011, ora 23:04
health6
Nu este medic/terapeut
health6
Domnule doctor si eu traiesc un adevarat infern din cauza ametelilor, e a 2 a luna de cand ametesc, mi-am facut tomograf si mi-au spus sufar de "sinuzita maxilara stanga" ingrosare pseudopolipoidala de mucoasa de 16/17 mm la nivelul peretelui extern al sinusului stang, am fost la 2 medici orl-isti am facut tratament ptr sinuzita (ciprinol, biorinil, sinupret) apoi perfuzii cu cavinton, B 6, B12, piracetam, si nici un rezultat, al 2 lea medic a spus ca nu vede clar daca e sinuzita. Nu am scurgeri si nici dureri, doar ameteli care dureaza de 2 luni non stop.Am fost si la un medic neurolog care mi-a dat betaserc si ginkgo biloba dar e la fel. Mi-am scos si maseaua de minte de pe partea stanga. Va rog din suflet ajutati-ma, nu reusesc sa ma concentrez si nu vreau sa-mi pierd locul de munca, sincer am uitat cum e sa ai o stare de spirit normala si cum am mai spus traiesc un adevarat infern
0
12-09-2011, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ametelile sunt de 2 feluri
1. cand capul e tulbur si nu ai stabilitate la mers... ( tine de neurologie)
2 cand este vertij rotator la culcare sau ridicare din pat ( se invart lucrurile in jur) tine de Urechea Interna si se trateaza la ORL
este nevoie de internare in clinica ORL pentru teste vestibulare si in caz ca se confirma diagnosticul de
VPPB ( vertij paroxistic periferic benign).. se face manevra Epley pentru repozitionarea otolitilor in urechea interna.
Ce oras universitar aveti in apropiere?
0
12-09-2011, ora 14:02
health6
Nu este medic/terapeut
health6
In primul rand, va multumesc ca mi-ati raspuns atat de repede, Bacau este orasul cel mai apropiat, locuiesc in Piatra Neamt.
0
12-09-2011, ora 14:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru teste vestibulare si manevra Epley.. puteti veni la Pascani
sau la Iasi in clinica ORL.. la Spitalul de Recuperare
dr. Cozma Sebastean
0
12-09-2011, ora 15:40
health6
Nu este medic/terapeut
health6
Va multumesc mult pentru informatie
0
13-09-2011, ora 18:43
tema
Nu este medic/terapeut
tema
leira, simptomele tale imi indica o infectare vaginala cu e-coli sau enterococ, posibil si streptococ.
Ma gandesc la e-coli deoarece acesta consuma fierul din organism si da anemia prin deficit de fier.
Tot infectia asta iti da si tensiunea mica - pulsul rapid vine automat ca sa compenseze pus acea oboseala si celelalte
Deaceea nu ai gasit cauza ametelilor tale - exact in felul in care le descrii tu - pentru ca nu ai cautat unde trebuie sau cum trebuie.
Fa-ti o analiza de - secretie vaginala cu antibiograma si cultura pentru depistare streptococ grup B cu antibiograma
Se face din aceeasi recoltare de secretie dar de insamanteaza pe culturi separate.
Macar fa-o pe prima daca nu ai posibilitati.
Acum - conteaza cum o faci : nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare.
Deasemenea, trebuie sa fi trecut cel putin 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata (in caz ca ai luat) sau 14 zile de la ultimul ovul.
Daca elimini bacteria de acolo, fierul se reface singur. Deasemenea si simptomele.
Articulatiile te dor ? La mana, sold sau genunchi? Se poate ca sa coboare durerea de la sold pe picior si chiar sa iti amorteasca piciorul. Daca nu ai asta este mai bine.
De urinat, urinezi bine sau des si putin ? Si acolo ar putea fi e-coli.
daca este nevoie, fa-ti o urocultura cu antibiograma.
Nu face tratament fara antibiograma deoarece este posibil sa ti se prescrie un antibiotic la care bacteria este rezistenta si nu rezolvi nimic.
In antibiograma o sa scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria.
Tratamentul va trebui sa nu il intrerupi timp de 10 zile si sa il iei la ore fixe - daca intarzii cu 15 minute risti sa devina rezistenta bacteria la antibioticul folosit.
Ovulele deasemenea trebuie sa fie unele moi si grase ca sa nu te irite si sa mearga si pe bacterii si pe fungi, in caz ca iti ies la analiza iar daca nu, pentru a preveni inmultirea fungilor din cauza antibioticului.
Sa te uiti nu fie cu cloramfenicol ca irita rau si usuca vaginul.
Controleaza sa nu ai carii, acestea dau si ele ameteli mari - pot sa fie sub o lucrare mai veche sau la o masea fara nerv.
0
13-09-2011, ora 19:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
health6, Cand ti-a dat tratament pentru sinuzita ti-a facut in prealabil o antibiograma?
Daca nu, este posibil sa nu fi ajutat la nimic ba chiar sa fi dezvoltat acolo tulpini rezistente.
Verifica sa nu mai ai alte carii -astea dau ameteli mari.
Nu ai specificat sexul, daca esti femeie, citeste ce am scris mai sus.
Infectia vaginala cu e-coli sau enterococ, dau la unele persoane ameteli mari, mai ales in pozitia orizontala si cand se intoarce capul dintr-o parte in alta. Si o infectie la masea da asa ceva, posibil chiar sa fie ambele.
Eu nu discut despre posibile cauze vestibulare ci, prin excludere, este mai util de aflat daca exista aceste posibile prime cauze infectioase. Daca nu, se continua investigatia.
Si daca ar fi luata in sens invers cautarea, daca nu este ceva vestibular, tot la analizele astea se ajunge.
Ar trebui sa iti faci si un exudat nazal cu antibiograma
Tu ai scris ca ai sinuzita maxilara stanga, deci spune-i asistentei care iti recolteaza sa insiste in partea stanga.
Inainte de analiza sa nu te speli in nas.
Numai in antibiograma scrie exact cu ce sa te tratezi, nu iei asa antibiotice oricum.
Bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice in ultimul timp.
0
10-11-2011, ora 18:44
AnielaM
Nu este medic/terapeut
AnielaM
Buna seara,
Am 26 de ani, 163 cm, 52 de kilograme, tensiunea 10/6 media (mai mult de 11 nu am avut-o) si de aproape 3 saptamani ma chinuie si pe mine aceste ameteli/vartej. Am fost in prima instanta la medicul de familie cu aceste ameteli plus aveam si furnicaturi la nivelul fetei si membrelor care mi-a dat calciu cu vit d, milgama si aspavim, au trecut furnicaturile dar nu mi-au trecut ametelile, am fost la un neurolog care mi-a dat cetrum(pe care le i-au in continuare de vreo 7 zile) pe urma m-am dus la orl care a zis ca nu am nimic si mi-a dat stressclin(nu il i-au) am facut analize de sange, toate normale (un pic calciu la limita dupa ce am terminat tratamentul la 4 zile), am facut control oftamologic-nimic. Acum fac terapie fizioterapeuta de 2 zile si inca nu simt nimic (am si dureri de ceafa si imi simt muschii capului incordati).
Senzatia mea de ameteli nu este foarte puternica si este asemena unei clatinari, cateodata insotite de senzatia de greata, si cu mici dureri d cap la tample si o presiune in urechi.
Poate ma puteti ajuta dumneavostra cumva ca eu nu mai stiu ce doctori sa i-au la rand.
P.S EKG am facut anul acesta si este normal.
Multumesc anticipat,
0
10-11-2011, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL + testele vestibulare e obligatoriu.
0
10-11-2011, ora 22:30
AnielaM
Nu este medic/terapeut
AnielaM
Va multumesc pentru promptitudine. Am sa ma intorc zilele astea atunci la ORL sper sa fie mai eficient decat primele 2 dati

O seara placuta sa aveti
Multumesc
1
15-02-2012, ora 13:58
babyandreeaa
Nu este medic/terapeut
babyandreeaa
buna ziua domnule dr. sunt diagnosticata cu sindrom vertiginos de vreo 4 ani.. urmez un tratament cu tanakan si milgama dinimeata si seara cate o pastila, ma sint binisor atata timp cat le iau daca intrerup tratamentul circa 2 saptamani nu sunt in stare sa ma ridic din pat.Mentionez ca am 34 de ani, sunt fumatoare, 45 kg. Nu sufar de alte boli..analizele sunt bune, tensiunea 120 cu 60.Medicul de familie spune sa iau incotinu acest tratament toata viata.Dumneavoastra ce, ma sfatuiti?..Va multumesc! Aceasta boala are vindecare?
0
15-02-2012, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sdr vertiginos.. trebuie bine diferentiat daca este Periferic sau este central
daca este un vertij periferic.. se investigheaza si se trateaza la ORL
daca e un vertij central.. se investigheaza si se trateaza la neurologie
NU putei avea rezultat in tratament daca tratati numia efectul
tre sa cautati cauza si sa tratati cauza.. atunci o sa aveti sanse la vindecare
0
15-02-2012, ora 18:04
babyandreeaa
Nu este medic/terapeut
babyandreeaa
buna... multumesc pentru raspunsul dumneavoastra promt..al meu este vertej central..medicul care mi a dat tratamentul este medic neurolog...pana la urma dumneavoastra ce credeti?Am ajuns dependenta de aceste medicamente sau asa se, manifesta boala? Va multumesc!
0
15-02-2012, ora 18:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca daca lasi fumatul..si reusesti sa pui 3-5 kg.. prin alimentatie corecta si hidratare corecta.. potisa nu mai fii dependenta de acest tratament
0
15-02-2012, ora 20:48
babyandreeaa
Nu este medic/terapeut
babyandreeaa
buna seara!...Multumesc mult pentru amabilitatea dumneavostra.. de fumat nu stiu dc o sa reusesc sa ma las am incercat de mai multe ori si am esuat... de ingrasat o sa incerc dar nu prea am pofta de mancare.Va multumesc! cu stima si respect...Ioana Mihasan...
0
16-02-2012, ora 02:16
mona_bety
Nu este medic/terapeut
mona_bety
buna ziua, am nevoie de ajutorul dumneavoastra, daca puteti, am ameteli, de 1 an, simtomele sunt: am impresia ca ma anclin spre dreapta, mereu obosita, daca stau an pat ami revin, dar asta nu dureaza mult, apoi dupa ce mananc ami revin, dar nu dureaza mult, ametelile le am an momentul cand ancep sa nu mai vad clar, am facut analizele, toate sunt bune, de la un timp vad si ca un fel de came an fata ochilor, am anceput sa iau MG, B6, am cam 6 zile, si BILOBIL tot de 6 zile, nu simnt nici o schimbare, asi dori un sfat, daca se poate, va multumesc, anticipat!
0
16-02-2012, ora 07:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt necesare investigatii complete la ORL si neurologie, fund de ochi si monitorizare tensiune arteriala in pozitii sezut si culcat
0
16-02-2012, ora 08:16
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Buna dimineata, domnule doctor, am si eu niste probleme cu ametelile, m-am sculat in dimineata asta, ma simteam rau, aveam ameteli, mi-am luat tensiunea(eu o am de obicei 10 si ceva, 11), azi aveam la ora 6, 50 13, 6 cu 81 si pulsul 106, am luat aspacardin, Ca, vit D, extraveral, 1/2 pastila captopril, la ora 8 am tensiunea 13, 9 cu 87, puls 103, am in continuare ameteli, va rog frumos sa-mi raspundeti, ce as putea face? va multumesc
0
16-02-2012, ora 08:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti consult la cardiologie, neurologie is ORL
0
16-02-2012, ora 09:02
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Va multumesc foarte mult, ametelile ma sperie, am fost pe la doctori, am o traista de medicamente, dar nu un diagnostic, va doresc o zi foarte buna
0
16-02-2012, ora 09:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza la ce medici ati fost, ce investigatii ati facut
varsta, inaltime, Kg
probleme digestive, renale, coloana cervicala
si cel mai important.. cum sunt ametelile ?
se invarte casa, lucrurile in jur sau numai instabilitate?
0
16-02-2012, ora 09:21
el50
Nu este medic/terapeut
el50
Va multumesc foarte mult ca va interesati, am 55 ani, 1, 60, 87 kg, am probleme digestive, nu diaree, dar scaun moale de cateva ori pe zi, la doctor nu mi-a facut investigatii, a zis ca s-ar putea sa am colon iritabil, renale, nu, coloana, am hernie discala, L4, L5, ametelile sunt ca o instabilitate si cand misc capul, si cand nu, tensiunea, desi in general e 10, 7sau 11, o mai ia razna, am avut, de exemplu, tot de curand, 14, 5 cu 103 si pulsul 93, sau 14, 2 cu 97 puls 132, sau 11, 2 cu 6, 4 puls 100, dar, azi am avut si aceste ameteli care ma sperie, si parca nu pot respira bine, dar, pulsul era mare inainte de a ma speria.Deci si tensiunea diastolica cand e mai mare, cand mai mica decat trebuie.Am probleme cu calciul si iau zilnic, Ca, Mg, vit D, dar, am impresia, ca apoi urinez mai des, s-ar putea oare, sa-l pierd prin urina?Va multumesc foarte mult ca ati avut bunavointa sa ma ascultati.
0
16-02-2012, ora 09:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
consider ca digestia proasta este cauza problemelor.. NU se asimileaza mineralele si vitaminele din alimente si nici cele luate ca supliment.
trebui e sa schimbati total regimul alimentar sub recomandarea unui medic naturist.. sa va axati pe legume si ceaiuri din plante.. pentru a face o dezintoxicare a ficatului..si sa usurati lucru intestinelor
este foarte important sa adoptati un regim cu mese mai dese cate putin si corect echilibrat.. pentru a mai da jos cateva kg..
fara asta.. orice tratament medicamentos NU isi face efectul.. dincontra incarcati ficat si mai rau..si ajungeti la steatoza hepatica
0
16-02-2012, ora 10:01
el50
Nu este medic/terapeut
el50
va multumesc, dl doctor, sfaturi foarte utile mi-ati dat, asa simt si eu, cu digestia, ies mai des la toaleta cand imi e rau, am si o piatra de 1, 5 cm la bila, asa simt ca iau degeaba calciul si tot ce iau, tot am falcile inclestate si carcei foarte durerosi.si este adevarat ca mananc dezordonat, neechilibrat.Va multumesc ca existati si va doresc foarte multa sanatate.
0
16-02-2012, ora 20:24
leira
Nu este medic/terapeut
leira
buna seara, am facut analizele, am facut tot ce mi-ati recomandat, in final am intoleranta alimentara si alergi, f multe alergi.am 3 herni d discuri la cervicala si cica astea pot produce ameteli si dureri de cap, intoleranta poate produce aceeasi stare si alergiile, acum m-am mai linistit!!!!beti multa apaaaaaa, si alimentati-va corespunzator!!!
va doresc insanatosire grabnica!!!
0
15-11-2012, ora 09:08
crissa33@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
crissa33@yahoo.com
am ameteli cind ma culc in pat se invirte toate in jurul meu.am vijieli in urechi.analizele sunt bune, tensiunea13/8constanta am 64 ani inca muncesc sunt activ
0
15-01-2013, ora 14:04
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
buna ziua de aproape 1 an am ameteli numai atunci cand mi se face foame mai ales dimineata.in fiecare dimineata ma trezesc cu ameteli si daca nu mananc repede ceva ma ia cu lesin sunt asa de aproape un an.totul a inceput in urma cu 2 ani lucram in stres si multe ore cam 12-13 ore pe zi( la un fast-food) plus ture de noapte pana am ajuns la spital mi sa spus ca eram deshidratat plus stres plus oboseala.s-au adunat toate pana la urma m-am facut bine dupa 4 luni iar am ajuns la spital tot din aceleasi cauze iar m-am facut bine dupa un alt an de munca tot asa stres si multe ore si ture de noapte(eu credeam ca mi s-a obisnuit organismu dar n-a fost asa) iar m-au luat niste ameteli ingrozitoare si de atunci mereu ametesc rau de tot cand mi se face foame mai ales dimineata (ce legatura o avea...habar nu am) in plus trebuie sa mananc din 2 in 2 ore ca daca nu...ametesc rau analizele sunt bune glicemnia este buna tensiunea este buna ma odihnesc cat trebuie beau 3-4 litri de apa pe zi cofeina foarte putina fara cola fara acidulate.nu pot sa lucrez pe nicaieri din cauza asta (cine m-ar lasa sa manac de 5 ori pe zi)nu stiu ce sa mai fac.ficatu l-am avut marit(dublu fata de limita normala-80 fata de 40 nu stiu cum sa zic in termeni medicali) acum sunt sensibil la fiecare miros de mancare si tot am mai mereu stari de greata nici nu pot sa ma angajez pe undeva..CE SA FAC?l-as ruga pe domnu doctor valeriu daca poate spune cva, , , , , , ast raspuns
0
15-01-2013, ora 14:31
florin000
Nu este medic/terapeut
florin000
.
0
21-02-2015, ora 19:21
ionelaa28
Nu este medic/terapeut
ionelaa28
buna ziua ma numesc ionela am 27 de ani si de vro 2 ani ma confrunt cu ameteli zilnice specific zilnice ca diferite simtome.durere de cap stari de voma presiune dupa ceafa stari de lesin si amortirea instabilitatea membrelor si a corpului.starile le am in fiecare zii cateva ore bune dar cand suportabile adica pot sa ma duc sa fac piata sau alte treburi pan casadar cateodata nu pot nici sa ma misc din pat.am fost la diferiti dr care fiecare au zis ce au considerat si am urmat tratamentele de la fiecare.am facut analize sange ecografie splina rinichi pancreas ekg si altele glanda tiroida tomograf cap 2 neurologi am fost orl toate au iesit normal doar la radiografie cervicala spondiloza la inelele c5 c6, orl mia dat tratament de migrene neurologu de varteji unul unul de anxietate.am facut sedinte de psihologie acupunctura fara nici un rezultat.am luat tratamente cu magne b6 calciu fier relexirem lorazepam aflami acutil quarelin betaserc tonotil neurotonic si multe altele ca nu mai stiu nici eu cate au fost.nu mi sa ameliorat deloc.acum o saptamana am fost la un medic generalist si am discutat problema si.mia dat sa urmez un tratament de tonotil dupa amiaza cu aflamil betaserc dimineata si multivitamine cu calciu d 3 dimineata inainte de perioada 3 4 zile in timpul si dupa pt ca iam explicat dansei ca in perioada cand trebuie sami vina ma simt mult mai rau mi se accentueaza starile fac si masaj cervical in fiecare zii cu crema piroxiclam..problema e ca eu am mai luat tonotil si betaserc nu dupa schema dansei dar tratamentu ala lam mai urmat vro 2 luni si nu mia dat nici un rezultat.va rog sami ziceti ce as putea sa fac si cum as putea sau ce sa iau macar sa mi se amelioreze starile sa le am dar nu zilnice.
Adaugă un comentariu / răspuns
61 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •