Amigdale cu cazeum

06-07-2020
Mihaela2019
Nu este medic/terapeut
Mihaela2019
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am 35 de ani si amigdale cu cazeum. Ma simt foarte bine. Nu ma doare deloc, dar simt un gust neplăcut.
Am facut also, vsh. Au iesit normal. An facut exudat, nu a iesit nimic. Am facut gargara, spraiuri de gat.
Nu trece. Revin. Ma simt ok.
Ma gândeam la moldamin.ca la cea mai buna solutie. Imi recomandați?
Va multumesc!
4 comentarii
0
06-07-2020, ora 10:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Moldaminul ajuta doar daca vorbim de Streptococ prezent
in rest.. cauza cazeumului este in abdomen..stomac, intestine.
faci investiagtii la gastro sa nu fie Helicobacter, sa tratezi refluxul.
numai dupa asta.. da rezultat tratamentul local cu gargar si sprey
0
06-07-2020, ora 11:41
Mihaela2019
Nu este medic/terapeut
Mihaela2019
Va multumesc!
0
06-07-2020, ora 18:50
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna!
Cazeumul e un semn de amigdalita cronica si se indica amigdalectomie(extirparea lor)sau micsorarea -cauterizarea lor, noi folosim radiofrecventa(opetatie fara bisturiu-e mai buna decat laserul= doare mai putin, nu sangereaza si va vindecati si mai repede!.
Neoperate, in timp poate da reumatism articular acut, forme usoare, dar mai grav, da reumatism la inima= endocardita lenta maligna, glomerulo nefrita-pacientul urineaza cu sange.
Sanatate,
Dr Elena Latcan
0
31-08-2020, ora 21:30
reila
Nu este medic/terapeut
reila
Buna seara, dna doctor! Va scriu cu speranta ca m-ati putea ajuta! De aproximativ 2 luni intampin probleme de sanatate, care pare ca nu mai trec sau nu gasesc o cauza clara. Din cauza aerului conditionat am racit puternic, initial totul a debutat cu usturime in nas, gat, urechi, dureri de cap, febra, apoi am facut o bronsita care a cauzat o pleurita. Am urmat tratament medicamentos cu antibiotice, antivirale, antiinflamatoare, antihistaminice, aerosoli si fara rezultat. In urma consultului ORL mi s-a spus initial ca am rinifaringita, apoi laringita, am facut si fibroscopie si am niste adenopatii. Mentionez ca am consultat si un medic gastroenterolog si urmez tratament pentru reflux gastroesofagian. In prezent ma supara foarte tare amigdala dreapta care arata ca "o mura rosie" si ma ustura in gat de cateva zile si nu mai trece si am frisoane, febra, transpir. Am terminat deja al treilea tip de antibiotic cu azitromicina, folosesc in continuare si biosept, spray antiviral, antiinflamator, antihistaminic, albastru de metil, si tratamentul pentru reflux, dar simptomele nu cedeaza. Precizez ca anul trecut am fost operata de cornete nazale prin radiofrecventa si de atunci am o sensibilitate exagerata la cel mai mic curent de aer rece sau diferente de temperatura, adica ma doare capul, ma USTURA tare nasul, iar usturimea iradiaza in ureche si gat. Aceste simptome apar si cand ma spal pe par si trebuie sa iau neparat un paracetamol sau antiinflamator. Nu inteleg de ce se inflameaza asa de tare zona ORL. Anul trecut medicul ORL mi-a recomandat si un consult reumatologic. Credeti ca este vorba si de o boala autoimuna, de o alergie? Dupa tabloul clinic pe care il prezint acum pare ca ar fi vorba de o amigdalita, dar aceste episoade se repeta frecvent, iar ganglionul de la gat se inflameaza, ma ustura si este vizibil rosu la interior si palpabil la exterior. Ce investigatii trebuie sa mai fac? Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: