Amigdale diferite ca marime

28-04-2020
popescusimo
Nu este medic/terapeut
popescusimo
Buna ziua.
In urma unei dureri de gat, am observat ca o amigdala este mai mare decat cealalta, una dintre acestea abia vazandu-se. Mentionez ca tot timpul simt in spatele gatului un fel de mucus ce ma determina sa inghit sau sa imi dreg vocea, aceste simptome avandu-le de mai mult timp (cam 1 an). Anul trecut am fost diagnosticata cu amigdalita cronica. As dori sa stiu daca aceasta asimetrie a amigdalelor poate prezenta simptome de malignitate si daca este cazul sa fac alte investigatii suplimentare. De asemenea mentionez ca tot timpul am o senzatie de strange de gat, presiune pe gat. Multumesc tare mult. As putea transmite si o fotografie in acest sens.
3 comentarii
0
29-04-2020, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pana a citi despre Malignizare
citeste despre Alimentatia corecta..fiindca am mai exlicat pe forum.. Refluxul gastro eosfagian in somn.. poate sa irite doar o singura parte a gatuui, depinde pe ce parte te prinde acel reflux. cel mai frecvent e mai mare amigdala dreapta..fiindca când dorpi pe dreapta.. stomacul se rastoarna cu fundu in sus si favorizeaza refluxul
daca e marita amigdala stanga.. e mare probablitatea sa ai o hernie hiatala
0
29-04-2020, ora 11:10
popescusimo
Nu este medic/terapeut
popescusimo
In primul rand doresc sa va multumesc mult pentru raspuns. Amigdala stanga este cea care este mai mare (mai vizibila). Hernia hiatala poate avea vreo influenta asupra amigdalelor?
0
29-04-2020, ora 13:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris mai sus.. hernia hiatala..permite ca acidul gatric sa urce in somn.. chear daca aimentatia este corecta
acidul gastric irita faringele si amigdaelle
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.