amigdale rebele la tratament

01-04-2009
mois
Nu este medic/terapeut
mois
buna ziua am o fetita de14 ani care in urma co luna a facut o amigdalita pultacee ;i-am dat o 7 zile tratament cu claritromicina dupa care la control gatul era rosu si in continuare iritat i-am mai dat 5zile eritromicina2de 3ori /zi ; decasept ;paracetamol;biotics si malox (sa nu odoara stomacul)+qam inceput o cura de bronhhovaxon ;dupa trei zile cu acest tratament a inceput sa -i curga nasul dupa care i-am mai dat 3 zile de sumetrolin cand am crezut ca am scapat de probleme am observat ca are mereu senzatia ca are ceva in gat uitandu-ma in gat am observat ca are pe o amigdala o punga depuroi;cu toate ca gatul nu mai este rosu iar amigdalele au revenit la normal nu maisunt mari;de obicei este un copil care face foarte repede febra;dar cu tratament dupa 3-5 zile nu mai aveam probleme acuma nu afacut febra deloc dar nu -i mai trece
in antecede la 3ani a facut pneumonie;dupa de2ori bronsitasi amigdalite repetate pana la 4 ani pana la 10 ani cand a facut din nou o forma usoara de pneumonie nu am mai avut probleme mai rar cate o amigdalita care i
trecea repede
analize sunt bune ;la exsudat a iesit are ceva flora microbiana dar care nu este paogena spuneti-miva rog ce sa fac
sa o iau de la capat cu antibioticul
44 comentarii 12 Înainte ›
0
01-04-2009, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca luati antibiotic dupa antibiotic.. riscati sa.i faceti o candidoza de toata frumusetea!
Cred ca cel mai corect este sa va vada la ORL... sa stiti sigur ce diagnostic are.. si sa stiu ce sfat pot sa va dau...
ca asa din spuse si pe nevazute.. pot fi multe boli cu simptome asemanatoare!~
0
01-04-2009, ora 14:08
mois
Nu este medic/terapeut
mois
multumesc tare mult ca mi-ati raspuns asa repede sa stiti ca am consultat 2 medici orl acum cativa ani cand amai facut o amigdalita cu un flegmon si mi s-a spus ca are amigdalita cr si are caverne (gauri ) in amigdale un dr
mi-a indicat sa i scot amigdalele iar celalalt a zis ca daca i scot amigdalele voi avea probleme cu plaminiimai ales ca a mai facut pneumonie mia indicat sai fac moldamin nu la indicatia medicului de familie i-am dat o luna2 tablete de eritromicina dupa nu am avut probleme; dar acum am impresia ca nu i mai merge bine cu eritromicina as dori sa va intreb daca azitromicina s-ar putea da in loc de moldamin d-vs ce sfat imi dati ar fi bine sa scot amigdalele sau nu mai ales ca aslo ;vsh si prot c ;nu iau iesit mari ni
ciodata
antibioticul l-am dat intotdeauna la indicatia medicului de familie
0
01-04-2009, ora 15:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
eu am o atitudine diferita.. cat priveste.. baietii si cat priveste fetele cu amigdalita cronica!!!
chiar dac la fete analizele sunt bune... dacda face macar 1 data pe an amigdalita...
e bine sa le scoateti !
Dece?
pai.. problema este..legata de viitorul ei ca Mama!
o amigdalita in timpul sarcinii... !!! va imaginati ce riscuri impune.. pentru copil, mama si sarcina in sine!
Deci.. nu mai chinuiti fata.
pentru binele ei..este sa o operati!
0
03-04-2009, ora 15:00
mois
Nu este medic/terapeut
mois
ma scuzati ca va deranjez din nou am "rumegat " bine propunerea d-vs cu scosul amigdalelor si ma gandesc ca este o solutie buna, dar tinand cont ca este la scoala cel mai bine ar fi sa-i scot amigdalele in vacana de vara, dar pana atunci ce sa fac?;m-ati cam speriat cu candidozasi pe o amicgdala mai are o punga de puroi de marimea unui bob de orez(ce ma mira este faptul ca nu face febra ;ci numai are o senzatie de jena in git)
0
06-04-2009, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum.. trebue sa tina unregim alimentar strict
1.Nimic acidulat!.Citrice.. muraturi.. otet.. s.a...care irita mucoasa faringiana!!!
2. gargara dupa fiecare masa.. cu ceaiuri sau Apa de gura..
3. Voseptol sau alte tab de supt.. dupa ce face gargara!
4. Multe bauturi calde. ceai, lapte. !
5.Bioparox sprei cure cate 5 zile.. 2 puf la 4 ore cu pauze de 10 zile.
Nu administrati antibiotice decat dupa 2-3 zile de febra 38 si mai mult care nu cedeaza la antiinflamatoare.. si atnci ii dati antibioticul impreuna cu un antimicotic!!!
0
06-04-2009, ora 20:48
mois
Nu este medic/terapeut
mois
buna seara multumesc mult pt raspunsmomentan suntem bine azi am fost lamedicul si mi-a zis ca gatul este bine acum punga de puroi nu mai este ;sper sa fie bine
0
10-10-2009, ora 10:08
Ofeliabojy
Nu este medic/terapeut
Ofeliabojy
Buna ziua.sunt insarcinata in 13 saptamani si am 18 ani.pentru a doua oara in acest an mi sau umflat foarte tare amigdalitele si am dureri foarte puternici de cap.nu am putut dormi toata noaptea.un tratament hemeopatic credeti ca ma va ajuta?
0
10-10-2009, ora 10:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu prea ai de ales..
tratamentul homeopatic + tratamentul local+ regimul..
faci foarte multa gargara ca ceaiuri + bicarbonat de sodiu+ 2 pic de alcool iodat.
nu mai folosesti bauturi acidulate si nimic acru...
Multe lichide calde ( ceaiuri si lapte cu miere )
0
10-10-2009, ora 12:26
Ofeliabojy
Nu este medic/terapeut
Ofeliabojy
Va multumesc din toata inima.poate pana luni imi va trece, sa nu lipsesc de la scoala.cred ca am gasit cauza.timp de cateva saptamani in fiecare zi la orce mancare, mancam castraveti murati si asta pentru ami taia greata dar vad ca mai rau mi.a facut.voi urma indicatiile dumneavoasta si va multumesc inca odata.
0
15-03-2010, ora 22:59
bubulyna1987
Nu este medic/terapeut
bubulyna1987
buna seara. nu sunt genul de persoana cu probleme, analizele miau iesit intotdeauna in parametrii normali, deci nu prea sunt umblata pe la doctori, si nici nu fac vizite decat daca nu am de ales. de curand am descoperit ca am o gaura in una dintre amigdalite, destul de marisoara si sincer ma speriat putin. nu am mai intalnit asa ceva pana acum. imi puteti spune mai multe despre asta. am mai citit din comenturile de pe forum si as vrea sa precizez ca nu e vb de puroi si nici nu am probleme cu amigdalitele. racesc foarte rar si doar atunci se inflameaza dar trec imediat
va multumesc anticipat
0
16-03-2010, ora 08:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt cripte, normale.. a amigdalelor !!!
nu va faceti griji !
0
16-07-2010, ora 22:08
aleahim_ardnaxela
Nu este medic/terapeut
aleahim_ardnaxela
Buna seara! Am si eu o intrebare! Acum o luna de zile mi s-a spart o amigdala, in sensul ca am o gaura acolo si intra mancarea. Nu ma doare dar ma deranjeaza foarte mult. Ce as putea sa fac avand in vedere ca sunt insarcinata in 8 luni de zile? Astept un raspuns. Multumesc!
0
18-07-2010, ora 16:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unicul lucru care tre sa.l faci.. gargara de 5-6 ori pe zi.. dupa masa.. si inainte de masa.
ceai de musetel + 2-3 pic de alcool iodat
0
20-10-2010, ora 10:56
monica sandu
Nu este medic/terapeut
monica sandu
Buna ziua.am si eu o problema tot cu gaurile din amigdale.de cativa ani buni.Am fost cam bolnavicioasa de mica, raceam foarte mult in gat, si mi se faceau niste puroi mari.Acum am 2 gauri mari pe o amigdala si-mi intra mai mereu resturi de mancare acolo.Deocamdata imi miroase gura doar putin, dar mi-e frica pentru mai tarziu, vreau sa precizez ca nu am probleme cu dantura.Ce-mi puteti recomanda?Cum sa fac sa evit acest inconvenient?Pt mine ca fata e destul de ciudat femomenul.Se vor mai repara vreodata aceste gauri?Va rog sa ma ajutati
0
20-10-2010, ora 11:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. de la sine nu trec
poti sa faci mereu gargara dupa masa.. ca sa ramana curate.. si in timp poate se micsoreaza amigdalele de la sine.
dar este riscul.. sa faci pe sarcina.. o amigdalita.. si o sa fi ecomplicat de tratat.. cu risc de a pierde sarcina
asa ca iti recomand sa faci o interventie minora cu Radiofrecventa de a micsora amigdalele in volum.. si acesta problema cu gaurile in amigdale o sa dispara ( se face ambulator, fara incizii, fara sange , cu anestezie locala )
0
20-10-2010, ora 11:47
monica sandu
Nu este medic/terapeut
monica sandu
Va multumesc pt raspuns.inca ceva, unde trebuie sa merg sa-mi rezolv problema asta?cu ce treb sa fac gargara?cu ce e scris mai sus?sau depinde de la caz la caz?
0
20-10-2010, ora 12:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca poti sa ajungi la Pascani e perfect
sau cauti in localitate si imprejurimi cine lucreaza cu radiofrecventa.
da gargara se poate cu orice solutie calda ( ceai, bicarbonat, apa de gura s.a)
0
26-10-2010, ora 14:54
ailoi
Nu este medic/terapeut
ailoi
Buna ziua, am nevoie de ajutorul d-mn., problema a inceput in iulie 2010 cu rosu in git si usturime(si puncte albe pe amigdale) am mers la ORL si mi-a zis ca amigdalita cronica.Am facut testele din git si mi-au depistat streptococ, stefilococ aureus, candida si testul la spasme reumatice a iesit 400.Am luat tratament cu Haginat, spalaturi locale si fonofareza (am mai sters gitul cu albastru de metil) dar fara rezultat.ORL-tul mia recomandat scoaterea lor.La moment am o punga de puroi alba in git (nu pe amigdale) si descomfort, plus la aceasta ma doare inima.Va rog frumos, spuneti-mi ce sa fac in continuoare
0
26-10-2010, ora 15:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite cateva poze cu gatul pe mail
amigdalele pot fi tratate si micsorate in volum cu Radiofrecventa
de unde esti?
0
27-10-2010, ora 16:00
ailoi
Nu este medic/terapeut
ailoi
multumesc pentru raspuns, din pacate nu am poze cu gatul, dar mam decis la operatie.Puteti sa-mi spuneti care-i procedura la interventia cu laser?daca nui dureroasa?sau sa o aleg pe cea chirurgiacala.multumesc anticipat
0
27-10-2010, ora 16:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine cu laser
0
23-11-2010, ora 11:54
maryanaj
Nu este medic/terapeut
maryanaj
Buna ziua, ma numesc Mariana, am 32 de ani si am si eu o problema.Anul trecut m-a durut foarte tare gatul, am vazut caci am niste pete albe pe amigdalite si am fost la urgente.Mi sa spus caci am o infectie si mi sa dat doua feluri de antibiotice, mi-a trecut dar in schimb am ramas cu niste gauri, una este putin cam mare, mereu trebuie sa ma curat caci imi ramane mancare si ma deranjeaza.Am fost la doctorul de familie si mi-a spus caci am doua solutii sa-mi fac operatie sau sa raman asa deoarece in timp amigdalitele se micsoreaza si o sa-mi treaca.Eu sunt cam ingrijorata, nu stiu ce sa fac?nu ma doare dar nu pot sta la nesfarsit asa.Exista si alta metoda in afara de operatie?Va multumesc foarte mult.
0
23-11-2010, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. exista si varianta 3.
sa Micsorati amigdalele in volum.. cu laser sau cu Radiofrecventa.
Pentru tratamentul cu Laser.. necesita internare.
pentryu tratamentul cu radiofrecventa se poate si in ambulator
0
23-11-2010, ora 13:08
maryanaj
Nu este medic/terapeut
maryanaj
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Mai am o singura intrebare, eu fumez daca le las asa o sa fie mai rau de atat.
0
23-11-2010, ora 13:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Daca NU mai faci amigdalite.. potisa le lasi.
daca mai faci amigdalite.. risti reumatizm, complicatii la inima sau rinichi..
0
16-03-2011, ora 22:13
mois
Nu este medic/terapeut
mois
Buna seara as avea o intrebare la d vs ;sunt alergica la propolis si din greseala am luat o tableta pt dureri in gat cu propolis ;am gura ca si arsa ce as putea lua sa scap mai repede de aceasta alegie
0
17-03-2011, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru alergie aerius, zyzal.
in rest ar trebui sa faci investigatii gastrice serioase si analiza la coprocultura des si insistent.. (se spune ca au alergie la produse apicole numai persoanele infectate cu paraziti intestinali )
0
06-07-2011, ora 19:01
iulia90
Nu este medic/terapeut
iulia90
Buna ziua,
De un an de zile am ASLO marit. La prima analiza a iesit 280 ASLO. Am facut tratament 5-6 luni cu eritromicina (sunt alergica la penicilina). Dupa primele 4 luni mi-a scazut, iar dupa a 5-a luna iar a crescut. Mi s-a schimbat tratamentul cu claritromicina. Dupa prima luna mi-a scazut, iar in a doua luna a crescut din nou. A treia oara mi-a dat alte pastile, nu mai stiu denumirea, si a fost la fel ca la claritromicina. Ultima data am luat roxitromicina. Dupa prima luna mi-a scazut la 240, iar dupa ultimele 2 luni am ajuns din nou la 270. La hemoleucograma mi-au iesit: MCH 27.8 MCHC 31.6 MPV 11.6 NE 2.33 NE% 40.9 EO% 1.7 MO% 17.1 si la frotiu sanguin: neutropenie si monocitoza. Are vreo legatura valoarea ASLO cu valorile de la hemoleucograma? Ar trebui sa mi se dea sa fac si exudat faringial? Va multumesc anticipat.
0
06-07-2011, ora 19:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mnu mai strici sanatatea cu antibiotice.. si sa dai bani pe analize.
un consult ORL.. tratament chirurgical clasic pentru amigdale.. sau reducerea lor in volum cu radiofrecventa ar rezolva altfel situatia..
0
03-08-2011, ora 20:52
ailoi
Nu este medic/terapeut
ailoi
Buna seara d-nul Valeriu, vreau si eu parerea dum.De mica am suferit de amigdalita cronica faceam tratamente indelungate si fara rezultat.In martie anul curent m-am decis si am facut tratament chirurgical.Am sperat ca dupa interventie sa ma simt mai bine dar am ramas cu aceleasi simptome de discomfort (nod in git ), git uscat si mucus in git.Mentionez ca inainte de interventie nu facem febra doar ca era ASLO 400 si infectie cu streptococ si stafilococ.Putea sa-mi fi ramas infectia in git si imi provoaca dicomfort in continuare?multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.