amigdalectomie sau nu?

10-01-2011
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
De 2 zile ma doare in gat pana cand si cand inghit scuipatul. Cand inghit imi plesneste ceva in urechi. Respiratia pe nas am impresia ca imi usuca toata mucoasa din nas si gat. La ultimele 2 controale, analizele au iesit bine, iar un medic mi-a recomandat sa le scot iar celalat au zis ca nu e o urgenta, dar ca nu mai pot amana mai mult de 1 an. Ce ziceti sa fac? Multumesc!
4 comentarii
0
10-01-2011, ora 16:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faci cateva poze cu amigdalele si sa le trimiti pe mail
0
21-01-2011, ora 18:30
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
Buna seara! Ma numesc Simona si am mai vb cu dv d-le dr! as mai avea o intrebare la dv :cam de 2 ori pe an fac amigdalita pultacee, sunt diagnosticata cu astm bronsic, rinita alergica, poli nazali.crede-ti ca pot sa-mi fac amigdalectomie??? Mi sa spus mereu sa fac interventia dar nu stiu ce sa fac acum cand sunt cu astm ???? va multumesc !
0
22-01-2011, ora 07:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca credeti ca NU suportati o interventie de Amigdalectomie Clasica
se poate face o micsorare a amigdalelor cu radiofrecventa in ambulator
fara internare, fara sangerare, se suporta usor si durerile de dupa interventie nu sunt mari.
0
22-01-2011, ora 14:16
simona-
Nu este medic/terapeut
simona-
ma gandeam, in situatia mea daca nu ar fi mai rau pt plamanii dandu-le afara! asa, cred ca as suporta inca o interventie.o sa ma gandesc si la varianta zisa de dv cu radiofrecventa!
amigdalele mele sunt fff mari, cu denivelari, gauri, urate intr-un cuvant, asa au ramas de mica, probabil de la prima amigdalita care am facut-o, nu stiu ce sa zic plus ca de multe ori am senzatia ca se umfla ca painea pe vatra! in majoritatea cazurilor le-am tratat in spital si mereu mi se zicea sa le scot!
V a multumesc !sfarsit de saptamana placut !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: