Amigdalita

01-06-2010
Marius7
Nu este medic/terapeut
Marius7
Buna seara. Am o problema cu amigdalele de foarte mult timp. Ultimul episod pare sa nu imi mai treaca. Am observat ca durerea in gat a aparut de duminica trecuta. Am fost la urgenta orl unde medicul mi-a prescris gentamicina 80mg 1 la 12 h si 1g ampicilina la 6h. dupa 4 zile de tratament fara rezultat am fost din nou la urgenta unde un alt medi primar orl mi-a prescris axetine 1, 5 la 12h. dupa alte 9 injectii de axetine usturimea in gat persista, nu la fel de rau dar nu sunt vindecat. nu stiu ce sa mai fac. astept parerile dumneavoastra.
3 comentarii
0
01-06-2010, ora 08:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stiti.. este o mare diferenta... 1. in a avea un medic ORl.. la care sa mergi permanent, care cunoaste gatul, particularitatile, cunoaste cate pusee de amigdalite ai facut.. cunoaste.. si faptul daca ai si reflux gastroiesofagian.. care da usturimi.. sau NU.. !!
2. Si in a merge.. numi la urgente.. unde cel mai des esti consultat de alt medic, in fuga !
POsibil sa ai o faringita iritativa.. la care nici nu trebuiea antibiotic...
0
01-06-2010, ora 11:23
Marius7
Nu este medic/terapeut
Marius7
Multumesc pentru opinia dvs. Prima data cand am fost la urgenta am fost totusi nevoit, deoarece era duminica iar luni era zi libera, iar eu stiinduma cu probleme la amigdale a trebuie sa merg undeva repede.
In alta ordine de idei, am fost astazi la cabinetul doctorului care mi-a recomandat joia trecuta axetine injectabil + inca cateva medicamente. el a spus ca nu mi-a trecut de tot din cauza ca este o amigdalita cronica. mi s-a spus sa mentin in continuare tratamentul cu albastru de metilen si un inhalatn pentru inca o saptamana, unde a mai adaugat un amestec de solutii pentru picaturi nazale. Dvs. imi sugerati sa consult si alt medic ?
0
01-06-2010, ora 12:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iti sugerez sa tii regimn alimentar fara acru, acidulat si fructe citrice..
tot ce trece prin gat.. Irita mucoasa si impedica vindecarea !
faci gargara multa... si poti face cateva poze cu amigdalele si sa le trimiti pe mail
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: