Amigdalita cronica

18-06-2009
cristy.1287
Nu este medic/terapeut
cristy.1287
ce as putea face pentru pentru profilaxie, pentru intarirea imunitatii si ce medicamente sa primesc cind am febra si raceli dese?
35 comentarii 12 Înainte ›
0
18-06-2009, ora 13:34
cristy.1287
Nu este medic/terapeut
cristy.1287
deseori racesc si ma imbolnavesc repede de alte boli.Din cauza amigdalitei cronice imunitatea este foarte slaba, dar medicii spun ca de operatie nu este nevoie, permanent am un fel de puroi in git si curge nasul, deseori am temperatura 37, si ma simt obosita.ce sa fac, va rog, datimi ceva sfaturi???
Multumesc anticipat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cristina, 21 ani.
0
19-06-2009, ora 23:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Echinacee 2 la 8 ore 10 zile si dupa care 1 la 8 ore pana la 1 luna!
Ginseng 1 pe zi 10 zile/
Multa Gargara dupa fiecar masa.
voseptol tab de supt.
regim alimentar.. fara rece, acru si acidulate!
0
20-06-2009, ora 17:16
cristy.1287
Nu este medic/terapeut
cristy.1287
Multumesc mult domnul Valeriu, dar cum ziceti ar fi bine sa fac in acest timp si fizioterapie si injectie in glande cu betadin?mi-am mai facut mai inainte si ma simteam mai bine.
0
21-06-2009, ora 22:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poti sa faci!
0
21-07-2009, ora 23:48
tlorym
Nu este medic/terapeut
tlorym
De un an de zile am probleme frecvente cu gatul.Diagnosticul dat de medicul ORL- ist a fost si este: faringita acuta recidivanta, amigdalita pultacee, amigdalita cronica... Am facut tratamente cu Zinat, amoxilcilina.doua, trei zile in timpul tratamentului ma simt mai bine, dupa care starea mea revine: gat iritat si, nu tot timpul, amigdale umflate...de cele mai multe ori simt un gust amarui iesind din gat, din zona faringelui.
Trebuie sa mentionez faptul ca lucrez in mediu chimic, in atmosfera incarcata cu oxizi de azot(sunt foarte corozivi) si amoniac(foarte iritant pentru caile resapiratorii)(aerul este respirabil, dar aceste substante sunt acolo), de 2 ani si jumatate. Nu stiu nici eu ce sa mai cred, dar daca ma gandesc bine toate problemele au inceput de cand lucrez in astfel de mediu. La inceput am avut usturimi in piept, care apareau si dispareau fara sa le gasesc o cauza anume. Apoi, dupa un an de zile, am inceput sa am tot felul de probleme cu gatul.SI asa am ajuns sa ma doara gatul din februarie(2009), fara sa-i gasesc vreun leac.Temperatura nu am. De cate ori mi-am luat-o nu a fost mai mare de 36, 5, desi cateodata, cand ma ustura tare gatul, parca am frisoane...
Dupa tot ce am spus, se pare ca stiu ca nu-mi prieste deloc mediul in care lucrez, dar ma intreb, totusi, daca aceasta este cauza problemelor mele, sau mediul de acolo imi agraveaza o problema pe care eu o am... alaturi de mine lucreaza multi oameni care nu au probleme de genul acesta(si multi mai si fumeaza).
Oricum, nu mai stiu ce sa fac ca sa ma simt bine. Si vreau sa fac un copil si nu stiu daca e bine sa-l fac acum, pentru ca nu stiu ca sa mai fac cu gatul meu.
Mi-am facut si analize: ASLO = 270, VSH = 7000(acestea au iesit mai mari). Astept rezultatul pentru fibrinogen.Helicobacter pilory = 6, 2 la un laborator si 4, 5 la altul.
Daca aveti o parere sau un sfat si pentru mine...va multiumesc din suflet!!!!!
0
22-07-2009, ora 06:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta.. mediul a agravat o problema mai veche.
este important sa faci tratament pentru ridicarea tonusului si imunitatii organizmului.
(Ginseng echinaceea, spirulina, Coenzima Q10.)
sa ai grija la alimentatie, nimic ce ar putea irita mucoasa si asa afectata.
gargara si tratamente locale cu Voseptol tab de supt si Vit A uleioasa.. administrata in nas 4-5 pic la 4 ore.
Cat priveste amigdalita cronica...+ dorinta de avea un copil, sanatos.. banuesc !
iti recomand sa mergi si sa scoti amigdalele, inainte de a concepe copilul.
sarcina este un stres hormonal pentru organizm.. si acutizeaza toate bolille cronice.
o amigdalita pultacee pe sarcina ar complica mult starea ta si a copilului!
0
27-07-2009, ora 22:17
tlorym
Nu este medic/terapeut
tlorym
Ce parere aveti despre Luivac? Credeti ca ar putea da rezultate?
0
28-07-2009, ora 09:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in ani si ani de zile poate da un rezultat.
dar tu nu ai timp sa astepti rezultatul. tre sa scoti amigdalele!
0
02-09-2009, ora 15:01
Alex71aix
Nu este medic/terapeut
Alex71aix
buna ziua ! Am fost operat acum 9 zile, la Spitalul Coltea Bucuresti, de amigdalita cronica. La reanimare mi s-a spus ca au fost ceva probleme ca am sangerat... Durerile au fost groaznice.. 3 zile nici saliva nu am inghitit-o. Mai ales ca am avut un pansament mic cusut in gat. Am stat o saptamana in spital, m-am externat, ma simteam binisor, cu dureri mari la inghitire, despre care asistenta mi-a spus ca trebuie sa ma fortez sa inghit pana imi dau lacrimile! Ieri (a8a zi) am inceput sa respir greu asa ca seara am fost inapoi la spital unde medicul de garda mi-a spus ca am saliva in gat, ca eu nu pot sa inghit bine si sa fac gargara, sa consum multe lichide. Zis si facut! Fac gargara cu ceai de musetel, beau ceai de musetel dar nu ma slabeste. Si am o senzatie de tuse ca atunci cand se ineaca cineva cu apa("intra pe langa"-cum se zice..).Daca ma fortez si tusesc reusesc sa trag din saliva asta care este foarte vascoasa(ca a unui om cu probleme pneumologice).Va rog sa-mi spuneti despre ce este vorba si ce sa fac.Poate degenera in altceva ? Va multumesc frumos!
0
02-09-2009, ora 15:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa continui sa faci gargara.. si in acel ceai sau apa cu ce faci gargara.. adauga putina xilina de 2% /.. ca sa.ti scoata durerile.. si o sa inghiti mai usor.
tantum verde sau sep[togal de sup.. au anestezina in ele.
0
12-09-2009, ora 19:22
Alex71aix
Nu este medic/terapeut
Alex71aix
buna ziua! am fost operat de amigdalita cronica acum 16 zile iar medicul mi-a recomandat 3 saptamani de regim (zarzavat si carne de pasare fierte). Azi am mancat 2 caltite si acum am stari de greata. Sa ma prezint la medic ? Ce se poate intampla ? va rog sa-mi raspundeti.multumesc frumos!
0
12-09-2009, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. trebuw sa te vada medicul care te.a operat
0
06-10-2010, ora 17:34
szasz
Nu este medic/terapeut
szasz
buna ziua!am o fetita de 4 ani are amigdalita cronica se poate trata sau trebuie neaparat operat
0
06-10-2010, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice amigdalita cronica.. merita tratata.. cate 10 zile in fiecare luna cu inhalatii, gargara.. badijonaj local + regim alimentar.. si in 1-2 ani.. o sa fie clar.. daca raspunde la tratament sau trebuie tratate chirurgical
0
13-01-2011, ora 15:36
crys24
Nu este medic/terapeut
crys24
Va rog mult sa ma ajutati.Am o fetita de 3 ani si jumatate, am avut probleme cu ea de mica in sensul k facea des rosu in gat.acum de vreo 2 luni are amigdalele mari si vorbeste, , ragusit.am fost cu ea la medic si a spus k are amigdalita cronica, amigdalele ei fii aproape de marimea unui ou de gaina, una.ne-a recomandat scoaterea lor sau micsorarea.in nici un caz nu vrem sa le scoatem!credeti k micsorarea lor este unica solutia?
0
13-01-2011, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. rezectia partiala..este o solutie buna la aceasta varsta
trebuie sa aveti mare grija la alimentatia copilului.. tot ce trece prin gat poate sa irite amigdalele si sa le mentina inflamate si rosii
excludeti in totalitate, bors, muraturi, otet, fructe citrice si mere, bauturi acidulate
0
14-01-2011, ora 13:42
crys24
Nu este medic/terapeut
crys24
Multumesc foarte mult pt raspunsul promt !Vreau deasemenea sa va mai intreb daca infectia este transmisibila pt ca mai am si un baietel de 11 luni, cu care sta 24 din 24.Asi mai dori deasemenea sa stiu daca durerile postoperatorii sunt atat de groaznice si daca este bine sa mearga la gradinita pana vom decide data cand o vom opera.
0
14-01-2011, ora 15:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. copii deja au fost in contact.. asa ca pe moment nu mai e cazul sa va faceti griji
2. Nu stiu despre ce dureri vreti sa stiti..
fiecare om suporta durerea in felul sau
3 daca e cazul sau nu sa frecventeze colectivitatea.. decide medicul de familie dupa starea copilului
0
28-08-2011, ora 17:54
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna seara domule doctor!Urmaresc de mult site-ul acesta, dar astazi m-am hotarat sa va scriu deoarce numai stiu ce sa fac!Am 25 de ani si de mica tot am probele cu amigdalele, am facut si moldamin cativa ani la rand, sunt foarte sensibila si cum imi este putin frig cum ma ustura in gat.Dar daca iau pastile de supt hexoraletten, vit c in 2 -3 zile imi trece, pot spune k m-am obisnuit cu usturimea...dar de 2 ori pe an fac infectie pe amigdale si este nevoie de antibiotic!Am racit acum 2 sapt si mi-a fost recomandat ospen 1500 din 8 in 8 ore, 6 zile nurofen raceala si gripa si patile de supt, usturmiea nu a trecut, intre timp mi-a aparut si o ragusala, am fost la ORL si mi s-a spus k am amigdalita cronica si k tb scoase, iar tratamentul cu Ospen nu mi-a facut bine delok.Mi s-a prescris Alvelox, l-am luat joi ldar dupa ce l-am luat am avut o stare de ametela, voma si lipsa de concentrare, am renuntat la al mai lua, am sunat medicul ORL-ist si mi-a prescris fromilid 500(antibiotic pe care l-am mai luat in trecut si a fost ok)vineri seara la 20 am luat antibioticul si la 21 anticonceptionala(milicest pe care la iau de 1 an)iar la ora 21.30 m-a apucat un tremurat al tot corpuli, si stare de voma, am si vomitat dar nu ma mai opream din tremurat, am ajuns la smurd mi s-a spus sa numai iau pe gura antibiotce, drept dovada am intrerupt si antibioticul acesta.In seara urmat am luat doar anticonceptionala la oara 21 si am avut aceleasi tremurauri incontrolabile in tot corpul care dureaza 30 min!!Ce pot face?ce sa iau ptr a-mi trece infectia din gat, cu toate ca acum nu ma mai ustura, dar medicul orl-ist mi-a spus k tot am infectie acolo?mentiinez k am intrerupt anticonceptionale si am o senzatie de anxietate in tot corpul..Va multumesc!!!si felicitari pt tot ceea ce faceti pe site-ul acesta!!
0
28-08-2011, ora 18:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa vad gatul ca sa.ti dau un sfat concret
Faci cateva poze cu un aparat foto sau tel mobil.. a gatului.. unde sa se vada bine amigdalele si peretele posterior a faringelui.
trimiti pozele pe mail
0
30-08-2011, ora 07:46
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Va multumesc foarte mult ptr raspunsul dvs prompt!!Asa voi face!Ieri am fost la alt medic care mi-a recomandat Zinnat 1 la 12 ore, si calciu.dar inca mi-e frica sa-l iau dupa episoadele de tremurat asa ca voi mai astepta putin, si deasemena un set de analize, am sa va trimit pozele cu amigdalele si apoi setul de analize!!
O zi buna va doresc!!
0
23-09-2011, ora 10:24
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna ziua!!In primul rand vreau sa-i multumesc dl dr Flueraru ptr raspunsul promt si ptr rabdarea si intelegrea de care da dovada!!sa va dea Dumnezeu multa sanatate si tot ce va doriti !!
In urma sfatului dl doctor am fost la Bucuresti la clinica dl dr sarafoleanu Codrut si ieri am 'suferit' o intrventie de criptoliza ptr micsorarea amigdalelor.As vrea sa dau cateva detalii despre aceasta procedura (din puncyul de vedrea al pacinetului)ptr ca eu am cautat pareri ale pers care au suferit aceasta intrventie si nu am gasit..
M-am prezentat la cabinet nemancata si neband nimik cu 3 ore inainte de intreventie mi s-a dat cu un spray in gat cu lidocalina, mi-au amortitt amigdalele, am avut senzatia de nod in gat, imi venea intr-na sa vomit, sa inghit, sa scuip..apoi mi s-au facut 2 injectii cu xilina in ambele amigdale, de fiecare data knd am m-au intepat am simtit si m-a usturat imi venea sa inghit, scuip, vomit..o senzatie de disconfort si rau ptr k m-am panicat!interventia a durat 5 min in timpul ei am auzit niste pocanituri in amigdale dar nu am simtit nimik, doar la sf knd park ma pisca ceva!In timpul intrvenitiei aceasii senatie de inghitit, scuipat park avem si o flegma in gat, nodul acela care persista..dl dr a fost foarte ok s-a oprit de fiecare data cand i-am facut semn!mi s-a prescris zinat 500 1 la 12 ore, pastile de supt orofar 4-5/zi si ketonal duo 1/zi.dupa ce s-a terminat intrventia am primit cateva sfaturi cu sa manca moale si la temp camerei, k mi se vor albi amigdalele ca si cum as avea puroi pe ele, k voi face o coaja si care ulterior va cadea..m-a durut aseara knd am aj aks, am luat ketonalul si -a lasat azi nopate..acum iar ma dor knd inghit!Sper sa decurga totul bine..nu prea stiu la ce as putea sa ma astept, ptr ca si cei de la cabinet au fost un pik km expeditivi si nu prea mi-au dat multe detalii..peste o luna sunt programat la un control si atunci imi va spune daca mai este nevoie si de alta intreventie
Sper sa fie de folos postarea mea persoanelor care la un momenta dat sunt nevoite sa recurga la o astfel de intrventie!!
Numai bine si multa sanatate la toata lumea!!
0
23-02-2012, ora 11:06
vioritza
Nu este medic/terapeut
vioritza
Buna ziua! vreau sa va spun ca cu cateva zile in urma am simtit in gat ca si cum aveam ceva si nu puteam sa o scuip-m-am dus la oglinda si m-am uitat in gat si am vazut pe amigdalita de pe partea dreapta niste granule albe galbui, am reusit sa o iau cu un betisor de ureche si mirosea urat-puteti sa-mi spuneti ce este? sau un tratament? multumesc
0
23-02-2012, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita cronica cu cazeum
cel mai corect tratament este reducerea in volum a amigdalelor cu radiofrecventa
asa ca incercare de tratament
multa gargara dupa fiecare masa
faringosprei.. ctae 10 zile pe luna
regim fara acru, acidulate si citrice.. cam toata viata
0
24-02-2012, ora 10:23
vioritza
Nu este medic/terapeut
vioritza
Buna--sa va spun ca nu simt sinu le vad sa fie marite, nu ma doare nimic, nu ma deranjeaza la inghitit-si gargara cu ce anume sa o fac?-va multumesc
0
23-03-2012, ora 11:52
Pop Calin
Nu este medic/terapeut
Pop Calin
Buna ziua
Am 34 de ani, in urma cu un an am avut urmatoarele simptome:dureri de spate, dureri ganglionare(cei de langa amigdale), urmate de amigdalita cu flegmon.Dupa tratament cu penicilina si zinat injectabile, toate simptomele au disparut.
In urma cu doua luni, durerile de spate si de ganglioni au aparut din nou, am mers la ORL, am fost diagnosticat cu amigdalita subacuta si adenopatie submandibulara dreapta, fara febra si tuse, pe amigadle nu se vedea puroi, cu usoare dureri articulare.Am facut tratament cu penicilina injectabila, durerile de spate si de ganglioni nu au trecut, am mers la pneumoftziologie, pe radiografie a aparut desen infrahilar usor accentuat, medicul a spus ca am nevralgie intecostala si ca nu necesita tratament, medicul de familie a spus ca e vorba de o usoara viroza.
Analizele:hemoleucograma, aslo, vsh, fibrinogen in limite normale, in prezent durerile de spate si de ganglioni (cei de langa amigdale) continua sa se manifeste, mai am dureri in zona cervicala, probleme la coloana(cifoza), vocea usor ragusita, o amigdala mult marita, pe aceasta amigdala in locul criptelor, mi-au aparut un fel de chisturi mici, usor mai deschise la culoare decat mucoasa( nu arata ca punctele de puroi avute in urma cu un an), faringele este tot timpul mai rosu-vinetiu fata de alte persoane, exudat nu am facut. Avand analizele bune, la ORL nu am revenit
Cand am dureri in jumatatea drepta a spatelui, ma doare ganglionul(asa cred eu) de langa amigdala dreapta si invers
In decursul timpului am facut mai multe amigdalite, iar in ultimul timp multe viroze respiratorii(tot ce a adus copilul de la gradinita)
Va rog sa-mi dati un sfat, ce ar trebui sa fac in continuare
Multumesc
0
23-03-2012, ora 17:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ingestigatii la gastrologie, cu siguranta este un reflux gastri care afecteaza faringele si de asta raciti usor
2. amigdalele trebuie scoase...riscti ceva comlicatii
3. tratament coret pentru problemele de coloana
0
25-03-2012, ora 18:55
Pop Calin
Nu este medic/terapeut
Pop Calin
Multumesc foarte mult pentru raspuns, sunteti deosebit, am senzatia ca medicii la care am fost pana acum, m-au consultat cu superficialitate.
As mai avea o intrebare: valoarea nurmala ASLO exclude axistenta unei infectii?
0
25-03-2012, ora 18:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
esclude infectia cu streptococ
0
26-03-2012, ora 19:49
Pop Calin
Nu este medic/terapeut
Pop Calin
am inteles, multumesc inca odata
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.