Amigdalita-faringita cronica?

23-02-2011
Alezuza
Nu este medic/terapeut
Alezuza
Buna ziua..am si eu o problema...in decursul a 3 luni am avut 2 amigdalite, iar diagnisticul pus acum este amigdalita-faringita cronica. Durerea in gat a debutat prin decembrie, era ingrozitare nu puteam inghiti si vorbi aproape deloc. Nu am luat antibotice, doar strepsils (care pana la urma nu a avutnici un efect), theraflu si dupa trachisan. Mi-am facut dupa 4 zile un exudat si a fost ok. Nu exista nici stafilococ, nici streptococ. Durerea s-a ameliorat, iar dupa 2 saptamani am observat ca amigdala dreapta era foarte inflamata si putin rosie. Am dat cu albastru de metil in gat cateva nopti la rand si am ajuns la medicul de familie unde mi-a prescris fromilid d 250mg si tonsilotren. Dupa 7 zile de tratament a revenit la normal. Insa acum 2 saptamani jumatate s-au inflamat ambele amigdale, Iar la medic.. insa mi-a dat laptisor de matca si tinctura de propolist timp de 6 saptamani si tonsilotren. Mi-a spus ca daca nu ma mai doare nu mai am nimic. Am facut si analizele unde ASLO a iesit 203. Mi-a spus ca nu e nimic. Insa dupa 3 zile..au inceput durerile in gat...L-am sunat p medic, mi-a dat iar fromilid de 250 mg 1 la 12 ore...iar dupa 4 zile de tratament nu simt nici o ameliorare...iar amigdalele sunt foarte inflamate...Specific ca nu am febra(nu am facut nici prima data) iar puroi a existat decat la prima amigdalita, nu exsita tuse si nici nu imi curge nasul.
Ce mi-ati recomanda???
5 comentarii
0
23-02-2011, ora 15:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa vada gatul un medic ORL.. si ce iti spune sa faci aceia sa faci
daca e de operat amigdalita.. o operezi
0
23-02-2011, ora 17:20
NICOLETA 003
Nu este medic/terapeut
NICOLETA 003
buna ziua.am si eu o intrebare, sotul meu m-a trezit la ora 5 dimineata ca are ceva in gat, m-am uitat si se vedea ca o carne crescuta in gat.am fost imediat la urgenta si medicul care era de garda a zis ca e o alergie de la mancare ca are omuletul din gat foarte inflamat.ii ajungea pe la jumatatea limbii.i-a dat tratament de alergie dar nu ii trece nici nu poate manca.noi locuim in spania de multi ani si aici medicii de familie cam lasa de dorit.ce sfat ne dati.cam ce ar putea fi?va multumesc
0
24-02-2011, ora 07:26
mihaitofan
Nu este medic/terapeut
mihaitofan
buna dimineata!de 3 zile fac febra mare.am frisoane si ma doare putin in gat pe partea stanga cand inghit.am luat paracetamol, coldrex, vitamina C dar nimic.am gasit niste antibiotice in casa eficef 200mg.nu stiu ce sa mai fac sa ma lase febra si frisoanele.eu sunt in anglia si nu stiu ce pastile sa cer...multumesc!!!
0
24-02-2011, ora 16:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este suficient Eficeful si + ce ai luat pana acum.
cred ca este o viroza.. tre sa stai ;la pat.. sa consumi multe lichide calde si in 5 zile se rezolva
0
27-03-2015, ora 21:39
marian geo
Nu este medic/terapeut
marian geo
ALEZUZA spunemi si mie ce ai facut cu durerea de gat si daca s_a mai aleliorat durerea de atata timp
Si eu sunt intro problema similara si de 1 an ma simpt putin mai bn dar tot nu mia trecut, incontinuare ma jeneaza si ma ustura
Da_mi un rasp te rog frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: