Amigdalita+febra!!
Buna ziua,
In ultimele 2 luni am facut de 2 ori amigdalita cu puroi pe ambele amigdale, febra si durere la inghitire numai la amigdala dreapta.
Mentionez ca pana acum nu am facut atat de des amigdalita, ci foarte rar.
Care ar fi cauza si ce ar trebui sa fac?
In ultimele 2 luni am facut de 2 ori amigdalita cu puroi pe ambele amigdale, febra si durere la inghitire numai la amigdala dreapta.
Mentionez ca pana acum nu am facut atat de des amigdalita, ci foarte rar.
Care ar fi cauza si ce ar trebui sa fac?
6 comentarii
Ai facut vreun vaccin sau ceva tratamente in ultimul timp ?
cu ce te ai tratat prima oară la amigdalită? dacă nu a fost suficient sau potrivit tratamentul atunci e posibil ca a doua oară să fie o recădere a primeia- recomandare: du-te şi fă un exudat faringian cu antibiogramă pentru a lua exact tratamentul care trebuie şi du la medic, ca sa ţi recomande şi doze şi durata tratament ca să se vindece de tot.
Pana acum m-am trata cu amoxicilina.Astazi mi-am facut un exudat si astept sa primesc rezultatul, iar pana atunci am inceput tratament cu Ospen.Nu am mai facut nici febra.
e bine, aşteaptă rezultatul şi vei vedea apoi ce e de făcut
Buna ziua. Am si eu o intrebare legata de fiul meu, de 4, 5 ani care are probleme cu nasul infundat. I-am facut 2 operatii de polipi (una la 2 ani si inca una la 4 ani), dar problemele cu nasul infundat au revenit, ceea ce mereu duce la suprainfectare si rosu in gat cu febra mare, care nu ii trece decat cu antibiotice.
Recent, la ultima raceala, doc ne-a prescris aerosoli cu ambroxol, ceea ce instant i-a desfundat nasul. Acum, la 3-4 zile i se infunda nasul, iar daca folosesc cam 2 zile (o data sau max de 2 ori pe zi) cate 20 de pic in aerosol copilului i se desfunda nasul instant. Intrebarea mea este daca acesti aerosoli cu ambroxol il afecteaza cu ceva si cat de des pot sa folosesc? multumesc
Recent, la ultima raceala, doc ne-a prescris aerosoli cu ambroxol, ceea ce instant i-a desfundat nasul. Acum, la 3-4 zile i se infunda nasul, iar daca folosesc cam 2 zile (o data sau max de 2 ori pe zi) cate 20 de pic in aerosol copilului i se desfunda nasul instant. Intrebarea mea este daca acesti aerosoli cu ambroxol il afecteaza cu ceva si cat de des pot sa folosesc? multumesc
Operatia de polipi indeprateaza numai simptomele prezente si nu cauza, care nu este cunoscuta si nici cautata de medicina. Cu ajutorul homeopatie puteti vindeca cauza bolii - care des este o dereglare in asimilarea calciului (deci nu o lipsa de calciu!!!!) si elimina pt. totdeauna aceste probleme. Mergeti cu copilul la un medic homeopat bun care face homeopatia clasica (nu-s usor de gasit, multi nu practica homeopatia in mod adecvat)
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3face febra dar nu stiu de ce
- 3amigdalita criptica cazenoasa
- 25histeretomie totala.. febra, frisoane, dureri de cap
- 17Febra la copil de 4 ani
- 4ce boala am?
- 5Vomit verde
- 5Tromboza cerebrala-urgent
- 5Un bebelus cu mai multe probleme
- 4ganglioni umflati
- 62 zile de diaree, febra, greata
- 5Antibioticele si menstruatia
- 3desi operata de amigdale continui sa fac puroi in gat
- 2durere de ceafa, spate si febra
- 3Amigdalita fara febra sau alte simptome
- 1durere amigdala dreapta
- 4Durere senzatie disconfort in zona ureche interna si gat
- 7Baietelul meu face des bonsita, uneori spastica, amigdalita
- 2amigdale marite, rosu in gat, febra
- 4Cazeum, respiratie urat mirositoare, mucus nazal abundent
- 1Raceala/gripa/meningita
Mai multe informații despre: Febra amigdalita
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: