amigdalita pultacee

47 comentarii 1 2
0
27-03-2012, ora 09:40
danmatrix
Nu este medic/terapeut
danmatrix
Buna ziua.Am facut a 5 a oara amigdalita pultacee in 3 luni si jumatate.Acum 3 zile m-am dus la urgente, deoarece eram destul de rau:seara respiram destul de greu din cauza lor, ma dureau ingrozitor, iar cand am mancat ultima oara, neputand sa inghit calumea...mi-a dat mancarea pe nas si m-am speriat, de aceea m-a dus la urgente(pe langa febra 39-40 pe care o aveam aproape constant de 3 zile.Am fost la urgente, acolo mi-au dat sa incerc clindamycin-mip 300mg pentru 3 zile, si daca nici cu asta nu imi trece, mi-au spus sa ma duc peste 3 zile sa ma vada si sa ma interneze.Din fericire...a avut efect medicamentul, m-am dus ieri la control si mi-au dat pt inca 7 zile.Ideea este ca aseara cand am fost la farmacie mi-au dat "Dalacin C", care am vazut ca are in compozitie tot Clindamicina de 300mg, doar ca e sub forma de capsule.Am luat de 3 ori, dar am impresia ca nu are puterea sa distruga ultimele 3 punctulete de puroi, asa cum o facea "Clindamycin-mip".Imi recomandati sa ma duc sa iau din nou clindamycin-mip, sau sa continui cu asta, avand aceeasi substanta activa?.Si vroiam sa va intreb pe Dumneavoastra, pentru ca ieri am uitat sa intreb pe doamna doctor, am voie sa fumez? ca de 1 saptamana si jumatate nu am mai fumat, simtindu-ma si f rau, dar si de teama sa nu apara mai mult puroi daca fumez, si acum ma intreb daca are vreo legatura cu tratamentul sau.nu stiu, daca fumez.(Tin sa mentionez ca fumez tigari foarte light).Va multumesc!
0
27-03-2012, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Pocestea cu Light.. e mare minciuna gogonata.. Tot toxicitate bagi in tine
2. E suficient tratamentul care il ei + multa gargar casa se curate acele puncte
3 peste 2 saptamani mergi si te internezi la ORL..si operezi amigdalele.. risti mari complicatii daca se mai repeta amigdalita
0
27-03-2012, ora 11:29
anda nati
Nu este medic/terapeut
anda nati
Sotul meu are 45 ani, are amigdalele scoase de mic si i se inflameaza cele linguale.Are o jena in gat si simte ca o depunere in zona.Am vazut nenumarati doctori ORListi care i-au dat mai multe ture de antibiotice injectabile, moldamin, am facut si rezectie chirurgicala la ce ni s-a spus ca e rest de amigdala.Il deranjeaza fumul de tigara, de gatit, aburul, banuiesc si o alergie ceva.Epuizand doctorii de la Cta-Mangalia ma gandesc sa merg la Bucuresti, dar nu stiu incotro.Astept sfaturi.La ultimul doctor i-a dat strepsils si un desinectant local de pus in nas.Problema este ca are si sinuzita, tratata de-a lungul timpului, deviatie de sept, nu foarte mare, dar sforaie cand este racit.Ce recomandati?
0
27-03-2012, ora 18:20
ionutcondruc
Nu este medic/terapeut
ionutcondruc
Bjna ziua ! am si eu o problema cu gatu de aproape un an, simt ca ma deranjeaza ceva in gat si tot scuip si e o infectie de culoare alba. Am tot fost la doctorita de familie dar mi-o dat numai cefalexina si faringosept, eu find alergic la paracetamol si penicilina. Am vazut ca nu mi-a trecut am mers la ORL si acolo mi-o zis ca arat bine si mi-o dat BIOPAROX si TRACHISAN si am tot luat dar degeaba. Si precizes ca imi miroase gura foarte urat. Eu simt ca infectia din nas imi vine in gura si scuip, pentru ca atunci cand scuip trag cumva din nas si e o infectie asa de culoarea salivei si e lipicioasa. Ce ma sfatuiti sa fac, ce sa iau ?
0
28-03-2012, ora 19:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentr anda
trebuie sa va scimbati modulnde gandire.. numai cu tratamentevorl... nu rezolvati nimic
dupa scoaterea amigdalelor a ramas un faringe larg, cu o mucoasavfoarte sensibila la bauturi acidulate, mancarevacra, citrice, reflux.gastric...
trebuie sa faceti consult la gastrologie si toata viata savtina regim fara aceste produse

pt. ionut
tre sa faci o radiografie saf. sa vezi dacavsecretiile sunt din sinus sau nu
si un consult la gastrologieveste obligatoriu
0
28-03-2012, ora 22:54
ionutcondruc
Nu este medic/terapeut
ionutcondruc
Va multumesc mult pentru raspuns. Eu sunt din Dorohoi si aici nu sunt cabinete de specialitate, si m-ar interesa daca as putea face ce mi-ati spus la cabinetul dumneavoastra, ca am vazut ca sunteti un doctor bun. Daca da, as vrea sa stiu un program de consultatie, si as vrea sa merg in vacanta asta de pasti ca dupa am scoala si nu mai pot. Va multumesc anticipat.
0
29-03-2012, ora 08:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma poti gasi la cab. pe 4-5-6- aprilie
dupa care o sa fiu in concediu
0744196583 pentru confirmarea orei la care vrei sa vii
0
30-03-2012, ora 14:24
danmatrix
Nu este medic/terapeut
danmatrix
Buna Ziua.As dori sa va intreb daca este posibil ca prietena mea sa aiba vreun streptococ care nu se manifesta la ea in modul in care se manifesta la mine, adica puroi pe amigdale.Pentru ca am luat tratament, iar dupa 2 saptamani imi reapare.Sa fie oare pt ca nu am luat tratamentul corespunzator, sau pentru ca are prietena mea? e a 3 a oara cand imi reapare la interval de 10-15 zile.Va multumesc.
0
30-03-2012, ora 15:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este din cazuza. TA
ca nu ei tratamentul cu este indicat
si consumi bauturi acidulate, fructe citrice si mancare acra
nu faci inhalatii si gargara...s.a.
0
31-03-2012, ora 16:35
crysssa
Nu este medic/terapeut
crysssa
domnule doctor va rog sa-mi spuneti daca pot sa scap de proteus.am o exostoza la sinusuri + deviere de sept dar nu ma deranjeaza decit ca nu pot sa scap de bacteria asta am descoperit-o recent cred ca sta de-o viata acolo iar de un an si jumate tot timpul imi curge nasul ca e vara, ca e iarna fabrica mucozitati, inainte nu era decit in perioade cind raceam iar in rest era uscata mucoasa(am folosit o data plasture pt largirea narilor dar nu am continuat de firca sa nu dea dependenta)am urmat un tratament cu ciprinol in perioada tratamentului nu a mai mirosit si nu au mai fost mucozitatile verzi, iar dupa tratament au aparut aceleasi simtome;nu m-am reintors la doctor sa ii arat analiza va rog sa-mi dati un sfat.va multumesc
0
01-04-2012, ora 20:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate
se fac analiza secretiilor si antibiorgala si dupa se face tratamemnt cu un aparat de aerosoli de 2-3 ori pe zi
0
02-04-2012, ora 23:19
crysssa
Nu este medic/terapeut
crysssa
multumesc pt raspuns o sa mai fac o data analiza si o sa ma interesez si de aerosoli sper sa scap de el
0
11-04-2012, ora 15:33
danmatrix
Nu este medic/terapeut
danmatrix
Buna ziua Domnule doctor, vroiam sa va spun ca pe data de 2 am luat ultima pastila de antibiotic, avand de 4 ori inainte amigdalita pultacee care mi-a reaparut odata la 10-14 zile.Am facut analize de sange, si exudat faringian in urma cu 4 zile, iar la rezultate mi s-a spus ca nu a aparut nimic.Puroiul mi-a trecut, dar inca sunt gaurile acelea in amigdale, si amigdalele marite pt ca am amigdalita cronica.Vroiam sa va intreb cand se poate sa le scot cat mai curand, pt ca in fiecare zi care trece...traiesc cu o mare teama sa nu patesc din nou cv.Ultima oara cand am fost la medicul orl, mi s-a spus ca din cauza prea multor antibiotice am facut un fel de ciuperga in gat, pentru care trebuie sa iau 14 zile fluconazol.Influenteaza cu ceva...tratamentul acesta, scoaterea amigdalelor? daca nu...cand le pot scoate...cel mai curand, pentru ca am trecut prin 3 luni de cosmar(am fost la urgente la 4 spitale, ambulante chemate noaptea de teama sa nu ma sufoc in somn).De cand am terminat de luat antibioticul, inca mai simt unele junghiuri in zona ganglionilor, e ceva normal? inca se simt la pipait ganglionii, dar nu ma mai doare cand inghit si nu mai am puroi pe amigdale.
0
11-04-2012, ora 16:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi operate la 3 saptamani dupa ultima acutizare
mergeti in clinuca orl faceti o programare pentru interventie
0
12-04-2012, ora 14:57
danmatrix
Nu este medic/terapeut
danmatrix
Va multumesc pt raspuns.Fiecare zi...un cosmar pt mine, traiesc cu teama...sa nu reapara.Sper sa fie bine intr-un final, vinerea viitoare fac aproape 3 sapt fara 2 zile si as vrea sa le scot.
0
28-04-2012, ora 21:03
danmatrix
Nu este medic/terapeut
danmatrix
Domnule doctor, mi-am scos amigdalele intr-un final...acum 3 zile.Dar am niste dureri ingrozitoare, nu am mancat nimic de 4 zile...doar ceai am putut sa beau si apa.Iau din cand in cand cate un algocalmin, ma lasa putin de tot...apoi reapare durerea insuportabila.Abia ma tin pe picioare...fiind nemancat de atatea zile, si nu stiu ce sa mai fac.
Vreau sa treaca mai rpd perioada asta de vindecare, si sa nu ma mai doara asa rau.Azi dimineata m-am trezit plangand de durere.Dupa operatie, medicul mi-a zis sa mananc multa inghetata si sa consum lichide, dar inghetata cand mananc...ma doare mult mai rau, insuportabil.
Cateva sfaturi? va rog...(mentionez ca am 21 de ani, si operatia am facut-o in urma a 3 luni de chin cu puroi pe amigdale, iar amigdalita era cronica, si am asteptat 3 sapt dupa ce mi-a trecut puroiul).
0
28-04-2012, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 fiola de xilina pusa in outina apa calda si sa faci gargara cu aceasta solutie ca sa poti manca
tantum verde tab de supt sau sprei dupa ce mananci smantana, carne tocata.s.a
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru persoanele cu rinită alergică
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •