Amigdalita pultacee sau altceva

30-06-2009
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
Buna ziua. D-le doctor imi dau seama ca e mai greu fara sa vedeti pacientul dar am incredere in dvs. Dimineata m-am trezit cu disconfort in gat. Ma uit si pe amigdale sunt pete albe ca un mucus nu e cazeumul stiu cum arata. Poate fi amigdalita pultacee sau altceva mi-am pemis sa beau ceva cu gheata ceeace de obicei NU fac. Nu am febra nu ma doare gatul. Va rog pana ajung la medic dvs ce tratament ati recomanda
8 comentarii
0
30-06-2009, ora 14:45
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
imi pare rau ca nu ma descurc sa fac poze singura.
0
30-06-2009, ora 14:49
Cuore
Nu este medic/terapeut
Cuore
mi se pare ciudat ca anu am febra si nu ma doare doar ma jeneaza si simt un gust aparte
0
30-06-2009, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi o amigdalita pultacee. sau o candidoza locala. tratamentul difera de la caz la caz... nu pot sa va recomand ceva concret.. decat sa faceti multa gargara.. si sa mergeti l amedic ORL.. pentru un diagnostic corect
0
01-07-2009, ora 20:14
alydany
Nu este medic/terapeut
alydany
Buna seara d-le dr.cam de un an de zile am pe amigdale formatiuni de culoare alb-galbuie care se desprind daca le ating si sunt urat mirositoare.Am facut exudatul in repetate randuri si a iesit doar candida pt. care am facut tratament.Mentionez ca de cate ori am facut antibiotic pt ca am avut si infectie urinara imi trecea si gatul dar dupa o luna maxim recidiva.Cand am aceste probleme cu gatul am si stari subfebrile mai ales seara 37.1-37.3.Amigdalele prezinta niste pliuri si in acele pliuri se colecteaza materia de care v-am vorbit. Va multumesc si astept recomandarea dvs.
0
01-07-2009, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un semn a amigdalitei cronice. trebue sa faceti ceva cu amigdalele. criptolozis cu laser sau Radiofrecventa. sau scoase integral
0
16-07-2009, ora 20:56
alydany
Nu este medic/terapeut
alydany
Va multumesc pentru recomandare.Am fost la ORL, am facut exudatul si mi-a iesit infectie cu pneumococ-sensibil la claritomicina.Dr. mi-a recomandat Klacid.Oricum imi este teama ca va recidiva pb. mai ales ca vreau sa am un copil, de aceea vreau sa tratez inainte.
0
11-04-2011, ora 10:51
giulia22
Nu este medic/terapeut
giulia22
buna ziua, fetita mea (5 ani)are puncte albe in gat, nu face febra spune ca nu o doare doar cand se trezeste simte un disconfort ca si cum ar fi ragusita, un simpton ar fi ca noaptea nu se odihneste sforaie, respira greu mai ales pe spate si pe partea dreapta(o intorc pe partea stanga sa se poata odihni), mentionez ca in urma cu 2 sapt. a luat tratament cu ampiciline injectabil pt pneumonie, ar putea fi candida sau vreun streptococ?maine vom face exudatul dar pana primim rezultatul ce sa fac?multumesc
0
11-04-2011, ora 20:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la ORL.
nu luati tratament de la pediatru sau me.d familie pentru aceste probleme
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: