amigdalita sublinguala?

21-12-2011
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Buna seara,
De 2 zile ma doare foarte tare in partea dreapta la inghitre cu tot cu ureche. Am luat cate un plic de flamexin pe zi si durerea e mai suportabila, dar durerea e in continuare. Am baut ceaiuri calde, am luat pastile de supt si cu toate astea tot ma doare. E ca si cand as fi inghitit un os de peste si a ramas acolo. Eu amigdalele le-am scos in mai ptr ca mai tot timpul aveam probleme. Ma doare si la palpare. O prietena a mea a avut aceasi problema cu ceva timp in urma si s-a agravt doar cu pastile de supt si ceaiuri, iar medicul ia spus ca ar fi facut o amigdalita sublinguala. E posibil asa ceva? Si daca asta ar fi ce tratament sa urmez sa nu ajung sa-mi fie mai rau. Multumesc!
5 comentarii
0
22-12-2011, ora 12:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele dureri pot fi si de la faringe.. dar si de la probleme stomatologice
este bina sa mergi la stomatolog si ORL acum!
altfel risti sa-ti strici sarbatorile
0
22-12-2011, ora 13:18
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Eu sincer as avea acolo maseaua de minte iesita numai pe jumatate, dar nu simt disconfort de la ea...inca. Mai degraba ar fi faringele ca tot am probleme cu el. Azi am luat un flamexin si m-a lasat imediat, pot manca pot vb dar simt totusi ca acolo ar fi ceva care deranjeaza. Din pacate, nu am cum sa ajung la medic asa ca m-am gandit sa urmez urmatorul tratament: flamexin 2 pe zi, iar daca durerea cedeaza 1 pe zi macar ptr 3-4 zile, tablete de supt, redigest plus pe care il iau de 2 saptamani jumate, fara acru acid ciocolata sau orice ar putea sa-mi irite faringele, ceaiuri calde. Spuneti-mi va rog daca este in regula macar pana ies din sarbatori. Multumesc!
0
22-12-2011, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e in regula..fiindca flamexinul si alte antiinflamatoare tot irita faringele
trebuie luate sau in supozitoare sau injectabil
0
22-12-2011, ora 16:12
lauragruia
Nu este medic/terapeut
lauragruia
Atunci cu ce as putea inlocui flamexinul? Si cu restul sunteti de acord? Multumesc!
0
23-12-2011, ora 11:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diclofenac sau alt antiinflamator.. in supozitoare sau injectabil
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: