Amigdale imflamate cu puroi

06-02-2014
carmenzradu
Nu este medic/terapeut
carmenzradu
Buna ziua, am o fetita in varsta de 7 ani, astazi am fost la medicul pediatru si in urma unei consultatii mi-a spus ca are amigdalitele imflamate si cu puroi. I a fost prescris Augmentin 875 mg, cate jumatate de pastila la 12 ore. Si nurofen si paracetamol la nevoie. Urmeaza in luna martie sa faca un exudat faringian + alte analize. Imi mai puteti da vreun sfat ? Multumesc anticipat !
7 comentarii
0
06-02-2014, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. pot sa dau cateva sfaturi foarte Utile
1 nu aruncati bani aiurea pe exudate si analize.. nu arata aproape nimic in acest caz
2 NUmai un medic ORL..cu acea sursa de lumina poate sa puna un diagnostic corect de amigdalita
poate sa administreze un tratament si dupa tratament la control o sa se pronunte cat timp mai trebue continuat tratamentu local cu inhalatii, gargara, spreiuri pentru faringe..cu scopul de a preveni alta amigdalita
sau daca este cazul de scos amigdalele in caz ca nu se micsoreaza in volum dupa mai multe tratamente locale
3 Alimentatia cu alimente acre, a cide, citrice.. favorizeaza problemele inflamatorii faringiene si amigdalitele
0
06-02-2014, ora 19:31
carmenzradu
Nu este medic/terapeut
carmenzradu
Multumesc pentru timpul acordat, voi lua in considerare sfatul dvs. Numai bine !
0
06-02-2014, ora 21:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cand eram mic am avut infectie la amigdalite si aveam febra mare care fiind internat nu scadea si mamei i sa spus ca vor schimba tratamentul si atunci sia amintit ca a avut o sora care dupa ce i sa oprit tratamentul a decedat, si atunci doctorii miau facut punctie cred ca se numeste, si totul a revenit la normal.
Am postat asta ca un semnal de alarma pt ca nu este de gluma cu aceste lucruri, dar fiecare este liber sa decida pt sine.
0
07-02-2014, ora 21:46
carmenzradu
Nu este medic/terapeut
carmenzradu
Domnule Doctor, ii pot face fetitei mele aerosol cu dexametazona si ser fiziologic pana ajungem luni la O.R.L ?
Reamintesc ca are amigdalite umflate cu puroi si este pe tratament cu Augmentin875
Multumesc !
0
08-02-2014, ora 00:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da se poate face aerosoli cu 0.5 ml de dexa.. pentru o sedinta de 2 ori pe zi
dupa fiecare masa.. obligatoriu gargara cu ceai cald + un varf de lingurita de bicarbonat
dupa gargara tab de supt ( tantum verde, septogal..s.a) sau sprey pentru faringe, bioparox, tantum verde
de baut foarte multe lichide calde si de exclus tot ce este acru, citric, acidulat
0
09-02-2014, ora 02:36
carmenzradu
Nu este medic/terapeut
carmenzradu
In Intr un final am ajuns cu fetita la Urgenta, dupa ce a facut temperatura 38.9.
Dupa ce au consultat o la urgente, m a trimis pe sectie la O.R.L unde au diagnosticat o cu amigdalita pultacee.
Medicul de la O.R.L mi a propus sa o duc la examinare si eventual internare la spitalul de boli infectioase, lucru pe care l am refuzat si am decis sa o tratam la domiciliu..
Medicul O.R.L m a trimis inapoi la urgente sa imi prescrie reteta. si anume, PENICILINA +GENTAMICINA insa medicul de la urgente mi a dat CEFORT 250MG+ GENTAMICINA PENTRU 5 ZILE LA 12 ORE. Iar luni urmeaza sa ma duc in policlinica la un alt consult O.RL.
Sunt ingrijorata si nu stiu ce sa mai fac
Ce parere aveti despre tratamentul pe care mi l a dat ?
0
09-02-2014, ora 04:06
carmenzradu
Nu este medic/terapeut
carmenzradu
Cefort 1G, imi cer scuze
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: