Amigdale inflamate de 2 saptamani

19-12-2010
cynthina
Nu este medic/terapeut
cynthina
Buna ziua,

As vrea sa va cer un sfat. Am probleme de mica cu amidgalitele, insa acum de 2 saptamani nu imi mai trece, am luat Cefaclor de 500mg, sunt deja la a 21 pastila si tot simnt durere cand inghit uneori ma doare si urechea, nu tot timpul. Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca nu am puroi sunt doar inflamate. Ma gandeam sa nu fie cumva alta problema, pentru ca ma doare doar cand inghit, uneori se inflameaza mai tare, apoi se retrag. Am mai folosit si Hexoral spray, Orofar, Strepsilis, si cam degeaba. Parca durerea la inghitire e undeva mai jos de amigdalite.

In speranta ca ma puteti ajuta astept cu interes raspunsul.

Va multumesc.
8 comentarii
0
19-12-2010, ora 22:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect. cred ca ai facut o faringita legata de refluxul gastrofaringian..
trebuie sa mergi la Gastrologie pentru investigatii
0
23-06-2011, ora 14:49
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
mi s-au umflat amigdalele acum o saptamana, am luat augumentin 7 zile si azi s-au umflat iar.mentionez ca erau foarte umflate, cu foarte multe pete de puroi si ma dureau si urechile.ce e de facut?multumesc anticipat!
0
23-06-2011, ora 17:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
multa gargara din 2 in 2 ore
regim aliemnatr fara acru, acidulate si fructe citrice
tab de supt ( tantum verde, voseptol..s.a)
dupa 3 saptamani de la vinedecare internare in clinica ORL pentru interventie chirurgicala
sau un cab ORL unde se lucreaza cu radiofrecventa [entru micsorarea amigdalelor
0
25-06-2011, ora 08:14
Dr. Orl
Identitate neconfirmată
Dr. Orl
Hmmm... Preezntare de urgenta la medic, aia este de facut! Augmentin pe amigdalita pultacee... nu prea se face!
0
16-08-2011, ora 22:03
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
revin disperata.dupa 2 incercari cu augumentin, 10 injectii cu gentamicina, 3 cu moldamin, 4 zile cu cefalexina, bioparox, gargara cu bicarbonat de sodiu, nurofen si ketonal pentru durere nu reusesc sa scap.la 2 zile dupa ce termin orice tratament ma trezesc dimineata cu ele inflamate si pline de puroi, dureri din cauza carora nici apa nu pot bea.toti medicii imi spun sa astept pana in octombrie sa pot face operatie.dar pana atunci ce pot face?antibiotice?din cauza lor am inceput sa am probleme ginecologice si cu stomacul.va rog mult sa ma ajutati cu un sfat
0
16-08-2011, ora 22:04
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
multumesc anticipat!
0
17-08-2011, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Te internezi in clinica ORL.. si sup protectia antibioticului.. le poti scoate si acum !!!!
0
17-08-2011, ora 09:50
dany7lei
Nu este medic/terapeut
dany7lei
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.