Analize Sifilis aproape de limite

03-01-2017
catalinjsa
Nu este medic/terapeut
catalinjsa
Buna seara!
Buna seara!Am efectuat niste analize si as dori o interpretare:
RPR cantitativ <0.5 <1:Negativ
>=1 Pozitiv

Anticopri Treponema Palidium-cantitativ 0.088 Index <1 Negativ
Ser/Eclia >=1 Pozitiv
TPLA

Ultima valoare este cam mare, aproape de limita.Este posibil sa am Sifilis?
2 comentarii
0
18-05-2017, ora 10:42
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
0.088 este mai mic de 0.1 (=0.100). Nu este o valoare mare si, oricum, testul este negativ.
Numai bine!
0
09-09-2020, ora 17:03
Virgo11
Nu este medic/terapeut
Virgo11
Ajutati-ma si pe mine, va implor!

La aproximativ 10 saptamani de la contactul sexual am facut analize pentru sifilis si Hiv. Rezultatele au fost:

ImunochimieAg HBs (screening)LCSer / electrochemiluminiscenta (ECLIA)negativnegativAnti - HIV 1+2LCSer / electrochemiluminiscenta (HIV combi)negativnegativAnti - HCVLCSer / electrochemiluminiscenta (ECLIA)a HCV (screening)negativnegativSerologie sifilis cantitativa (reagine + anticorpi specifici)RPR cantitativLCSer / Metoda imunoturbidimetricaRPR cantitativ< 0.5R.U.< 1: Negativ≥ 1: PozitivR.U.= unitati RPR1 R.U. corepunde unui titru RPR 1/1 la reactia clasica.Anticorpi Treponema pallidum - cantitativLCSer / ECLIAAnticorpi Treponema pallidum0.091Index< 1 Negativ≥ 1 Pozitiv

Sunt sanatoasa?
Va implor, un raspuns!
Cu stima...
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.