Angina acuta flegmonoasa

25-11-2010
MGV
Nu este medic/terapeut
MGV
Bun ziua, de curand am fost diagnosticat cu angina acuta flegmonoasa. Fiind in starea incipienta mi s-a prescris ampicilina injectabila 6 fiole, bioparox, nurofen si inca ceva ptr nas. Mi s-a explicat ca daca in 3 zile nu cedeaza va trebui sa se faca incizie. Intrebarea mea e, acum ca am luat deja 3 injectii, care ar trebui sa fie efectele dupa astea 3 zile ? Sa treaca complet sau o sa se continue cu un alt tratament in cazul in care ampicilina si-a facut efectul scontat ? Intr-adevar s-a ameliorat putin de ieri pana azi dar tot mai am ceva greutati la inghitire.
Multumesc.
8 comentarii
0
25-11-2010, ora 15:43
MGV
Nu este medic/terapeut
MGV
Si inca o intrebare, frigul afecteaza cu ceva aceasta problema ? In sensul ca e nevoie sa stau la caldura neaparat ? Intreb asta ptr ca sunt nevoit sa ies zilele astea pe afara din anumite motive.
0
25-11-2010, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita flegmanoasa poate sa formeze un flegmon periamigdalian
da, frigul afecteaza
Esti o persoana Contagioasa.. ai grija cu cine vorbesti, ai mare sanse sa.i inbolnavesti
Se trateaza aceasta problema la pat.. deoarece poati face complicatii la rinichi, inima sau reumatizm
0
25-11-2010, ora 23:03
MGV
Nu este medic/terapeut
MGV
Multumesc ptr raspuns.
Din pacate medicul nu mi-a zis nimic si am intrat in contact cu destul de multe persoane. Maine o sa stau in casa atunci daca exista riscuri. Oricum dupa tratament se simte o imbunatatire desi mi s-a spus ca dureaza mai mult de cateva zile tratamentul.
0
17-03-2011, ora 22:46
Mihaela ioana
Nu este medic/terapeut
Mihaela ioana
Buna seara! Am o intrebare, poate cineva sa ma ajute in realizarea unui proiect despre, , Ingrijiri acordate pacientilor cu flegmon amigdalian". Va multumesc anticipat
0
29-02-2012, ora 22:06
elena95
Nu este medic/terapeut
elena95
Buna seara ! Am o intrebare :)
Luni am fost la medicul de familie cu febra de 38, 9 si mi's spus ca am angina acuta, mi-a dat tratament zinnat 250 mg ( 2 pe zi )si biotics + algocalmin si paracetamol.Insa de la zinnat am avut o stare de rau si am schimbat cu eritromicina de 250 mg 2 tablete la 8 ore ( am 17 ani si 55 de kg) + faringosept. Febra a disparut, insa ma mai doare gatul.Mentionez ca e a 2a zi de tratament. E ok? sau ar trebui sa iau ceva si mai tare?. Am inceput sa si tusesc, pe piept simt ca ma mananca.. Ce sa fac? E bun tratamentul? Cate zile trebuie sa fac tratament cu eritromicina
?
0
29-02-2012, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici o boala odata declansata.. NU se vindeca in 5 minute sau 1 zi
e normal 3-5 zile sa fie si febra si dureri.. tratamntul dureaza de la 5 la 10 ziel.. dupa cum reactioneaza organismul
o vindecare completa a mucoasei se face in 21 de zile ( dupa antibiotic restul zilelor se tine regim si se mai face gargara)
schimbatul tratamentului fiecare 2 zile este o mare gresala de conduita.. care duce la o rezistenta a microbilor la antibiotice
0
29-02-2012, ora 22:23
elena95
Nu este medic/terapeut
elena95
am schimbat dupa prima tableta, cand am simtit ca imi face rau. si sunt alergica la penicilina.deci e bun tratamentul cu eritromicina? Va multumesc frumos!
0
05-03-2012, ora 18:27
ionel1977
Nu este medic/terapeut
ionel1977
Buna seara.
Am in gat o flecma ce nu pot sa o inghit si imi face respiratia cam grea, cam de cateva ori imi facea probleme si la inghitit, trebuia sa trag aer in piept sa pot inghiti.Am luat ACC200 si am tinut de tratament cam trei zile si a inceput sa imi treaca, am facut gresala si am intrerupt tratamentul si au reaparut simtomele.Precizez ca am si o deviatie de sept si cateodata simt un miros ciudat care imi vine pe nas si asta cred ca este si de la o sinuzita care au descoperito doctori in armata in 1998.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.