anti rubeola igg foarte mare, inm neg...12 saptamani...help!

24-05-2008
andrei2008
Nu este medic/terapeut
andrei2008
buna ziua

va rog sa ma ajutati cu o problema f. urgenta si importanta. sotia mea e insarcinata in 12 saptamani. mai avem o fetita de aproape 2 ani care, desi a fost vaccinata ci ROR la 14 luni, a fost sispecta de rubeola acum 2-3 saptamani (febra constanta 37, 5-38, eruptie generalizata, infectia cailor respiratorii superioare, tuse...singurul lucru neconfir, mat a fost inflamarea ganglionilor - care au fost insa verificati doar in momentul eruprtiei bolii). in aceasta etapa sotia mea a facut testele si. i-a iesit igm negativ iar igg >400...ea nu a avut ina aceasta perioada siptome rubeolice (doar dureri de cap) si nu stie sa fi avut rubeola in trecut...ca sa intelegem???
va rog un ajutor...nu vrem sa ne asumam niciun risc...avem 30 de ani...va rog un ajutor!!!
4 comentarii
0
26-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Daca Ig G Rubeola a iesit pozitiv inseamna ca sotia dumneavoastra are anticorpi pentru Rubeola, deci a facut boala in copilarie, poate asimptomatic.In acest sens nu trebuie sa va faceti nici o problema.
Toate cele bune.
0
26-05-2008, ora 00:00
andrei2008
Nu este medic/terapeut
andrei2008
va multumesc mult. oricum valoare >400 ni s-a parut mult. am facut testul din nou. o sa va spun ce rezultate ies.
va multumesc din nou.
0
03-06-2008, ora 00:00
andrei2008
Nu este medic/terapeut
andrei2008
am refacut testul...a iesit identic: igm negativ, igg>400. recoltarea a fost facuta la interval de 9 zile de la precedenta recoltare. credeti ca e posibil sa existe infectie si sa fie afectat fatul? asta fara ca igm-ul sa se pozitiveze?
0
17-07-2008, ora 00:00
vica _2205
Nu este medic/terapeut
vica _2205
in rezultatele analizelor valorile CMV - ului sunt igg 13.40 si igm este 4.02, iar rubeola igg este 206 ul/ ml si rubeola igm este 0.385 e negativa asta dar ce se intampla, ma ajuta si pe mine cineva pana ajung la un medic sa vad ce se intampla.pls. multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina luna II
  • Vaccinul ROR (rujeolă-oreion-rubeolă)
  •