anxietate | Forumul Medical ROmedic

anxietate

21-04-2016
Roseyelow
Nu este medic/terapeut
Roseyelow
Bună ziua.acum aproximativ 2 luni am avut stări de anxietate și normal ca am mers la medic am făcut tratament psihoterapie și m_am simțit foarte bine.tratamentul a constat în mirzaten 1 tableta seara și rivotril de 0, 5 jumătate de tableta seara și un sfert dimineața. La ultimul control d_na doctor a zis sa încep sa reduc medicația începând cu mirzatenul jumate de tableta.de 2 zile am inceput sa resimt iarăși anxietatea mai ales dimineața. Nu la fel de rău că și înainte dar exista. Nu m_am gândit la nimic în afară de faptul ca dc îmi revin acele stări reducand medicatia...oare asta sa fie cauza?la psihoterapie am învățat sa fiu mereu pozitiva dar e foarte greu sa mă concentrez pe asta când sunt în stare de anxietate.sunt oameno care au depășit stările astea și acum sunt bine?a revenit viața lor la normal fără sa mai depindă de pastile și psihologi?
11 comentarii
0
21-04-2016, ora 20:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Axietatea e o boala care mai are remisii de cateva luni sau cativa ani.

Un mic procent, sub 10 %, se vindeca complet dupa primul episod.

Tratamentul se face minim 6 luni. Daca la reducerea dozelor revin o parte din simptome inseamna ca nu v-ati vindecat si ca trebuie sa reveniti la dozele initiale cu care va simteati bine.
0
21-04-2016, ora 21:05
Roseyelow
Nu este medic/terapeut
Roseyelow
Mulțumesc. O sa reiau dozele chiar din seara asta. Doar ca nu mă pot odihni Cum trebuie, piticul meu e bolnav are febra...și cred ca o fi o noapte alba. Trec eu și peste asta.E mai greu dimineața, pana după _masa pe la 17.apoi tot dispare ca prin minune anxietatea asta :))Doamne ajuta sa_mi revin.Mulțumesc pt răspuns.
0
21-04-2016, ora 21:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu placere !
0
22-04-2016, ora 14:38
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Eu mam vindecat am fost si eu anxios timp de 6 luni acum sunt mai bn multumita pshihologului un tratament usor mia readus zambetul pe fata si o gandire logica.In primul rand tu trb sa elimini cauzele care te afecteaza cum ar fi tutunul bauturile alcolice si cafeaua. si sucurile pe baza de cofeina... la mine principala cauza pt stres era fumatul tot ma tinea intro tensiune continua.in al 2 rand trb sa elimini stresul gand numai pozitiv chiar si in cazul de rau totul are o ecuatie si un raspuns.si ca ea iti dau ex meu dat de pshiolog sa zicem ca eu iti dau un pahar de apa care sa il tii in mana timp de 2 min este ok poti stapani acest lucru dar daca te pun sa il tii 10 min e mai greu dar reusesti dar daca eu te pun o ora sa il tii deja tu esti epuizata si te doare mana etc. gandestete acum logic daca u stai permanent intrun stres ca iti poate afecta si corpul in special inima.eu tiam dat un sfat ca si am fost anxios dar cam 90 la suta mam cam vindecat controleazati mintea nu ea pe tine...TU ESTI MINTEA TA..succes in continuare
0
22-04-2016, ora 14:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si altii au considerat ca s-au vindecat dar dupa 3 luni, 6 luni, un an, doi ani, boala a revenit iar. Si tot asa pina la 60-70 de ani etc. Vine si se retrage in episoade. Dar are si remisii care pot dura cateva luni - cativa ani.

Iti indic topicul Anxietate incurabila care contine povesti pe ani sau zeci de ani ale acestei boli.

Exista un procent de 5-10 % care se vindeca complet dupa primul episod. Iti doresc din tot sufletul ca si tu sa faci parte din ei. Dar situatia cu aceasta boala nu e chiar asa de roz cum pare.

Mananca sanatos, fa sport si evita emotiile.
0
22-04-2016, ora 15:29
Roseyelow
Nu este medic/terapeut
Roseyelow
Mulțumesc pt sfaturi.după Cum am mai spus sunt sub tratament. Și a revenit și așa...eu nu fumez, nu beau alcool, nu consum cafea nici cola sau alte băuturi pe baza de cofeina.sunt adepta unui stil de viață sănătos. Doar ca sunt mai timida din fire mă stresez foarte ușor. De exemplu acum sunt sigura ca a revenit din cauza ca am început sa mă gândesc ca dc reduc medicația mă apuca iarăși. Și așa a și fost..ăsta e cea mai mare temere sa nu revină anxietatea. Nu reușesc sa trec peste ăsta...cred ca nu am suficienta ambiție...nu știu. A ajutat și psihoterapia dar doar la partea cu timiditatea și la faptul ca eu țineam foarte multe lucruri în mine și nu îmi spuneam părerea. Ăsta am reușit sa schimb.în rest mă ajuta foarte mult sa vb cu cineva care a trecut prin așa ceva.ai mei nu mă înțeleg, nici nu le_am mai spus.am vb doar cu psihiatrul meu.mi_e frica ca voi fi toată viața așa...eu înainte eram o persoana timida intr_adevăr dar zâmbeam mereu și eram mai plina de viață. Acum nici putere nu mai am...trag de mine...uneori cred ca e o pedeapsa de la Dumnezeu...cu toate ca știu ca nu am greșit la nimeni
0
22-04-2016, ora 15:51
Roseyelow
Nu este medic/terapeut
Roseyelow
Am intrat puțin pe tipicul anxietatea incurabila..și intr_adevăr sunt puțin oameni care sunt vindecați...oare mi îmi va trece vreodată? Nu vreau sa_mi distrug familie și viața din cauza asta...încă mi_e greu sa cred ca am așa ceva...as vrea sa trec peste cu toată tăria...
0
22-04-2016, ora 17:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea vine si pleaca in episoade.

Faceti tratament cat zice doctorul. Tineti legatura cu el lunar. In momentul in care el va vede foarte bine cateva luni, va face o schema de reducere a tratamentului. Daca mergeti bine asa se reduce pina la eliminare. Si in conditiile in care va simtiti bine se numeste ca aveti remisie.

Nimeni nu vrea boli.

Afectiunea asta vine si pleaca fara sa aiba reguli bine stabilite.
0
23-04-2016, ora 11:52
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Incearca sa te linistesti daca u tot stai intro frica si tensiune nu ai sa rezolvi nici cu cel mai bun calmant asta este doar o temere dea ta cu tratamentul o data ce pshiatrul ti la dat la jumate este bn gand in primu rand ca e doar o jum de pastila cata putere sa aiba aia sa te calmeze pe tn dar edte faptul ca u te gande acum ca tiai micsorat doza si ca nu isi mai face efectul si ca poti da faci atac de panica si amsa fi iar anxioasa defapt este cu totul diferit iesi din melancolia asta daca te ajuta cu ceva cautama pe face book yonut dragos sau yonut mitran si dami cerere sai lasami face booku tau si vb faca vrei
0
23-04-2016, ora 15:52
Roseyelow
Nu este medic/terapeut
Roseyelow
Ionut mitran, pe fb la profil ești intr_un tricou negru?și ești din Craiova? La căutare îmi apar mai multe peroabe cu numele asta
0
23-04-2016, ora 16:34
Ionut mitran
Nu este medic/terapeut
Ionut mitran
Da eu sunt astept cerete
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •