Anxietate în urma unui episod psihotic | Forumul Medical ROmedic

Anxietate în urma unui episod psihotic

25-09-2018
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Anul trecut am suferit un episod psihotic și urmez un tratament cu Abilify 20mg. Dar de câteva luni am o anxietate când ies din casă și nu pot sa scap de ea. Am încercat Convulex și n-a mers, acum încep cu Sertraline. Orice sfat și îndrumare e bine venita! Mulțumesc.
10 comentarii
1
25-09-2018, ora 22:53
Alexander29
Nu este medic/terapeut
Alexander29
Iti recomand o vizita la saman si o ceafa de pui
2
26-09-2018, ora 11:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea poate fi chiar un efect secundar de la Abilify, chiar daca nu l-ati avut de la inceput. Eu din cauza aceasta nu am putut sa iau Abilify. Are acest efect secundar.
Intrebati medicul daca va poate schimba neurolepticul.
1
26-09-2018, ora 12:03
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Discutați orice schimbare de dispoziție cu medicul dumneavoastră, pentru că e în măsură să vă modifice dozele, sau schema de tratament. Pentru o rezolvare mai rapidă mergeți și la psihoterapie concomitent cu medicația.
2
27-09-2018, ora 18:18
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Va mulțumesc pentru sfat.
1
27-09-2018, ora 20:58
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Momentan continui tratamentul cu Sertralina și sper la o îmbunătățire. Nu pot sa schimb neurolepticul pentru ca mi am cumpărat foarte multe cutii din România. (Locuiesc în alta țară)
1
04-10-2018, ora 19:08
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Știe cineva cât timp durează Sertralina sa combată anxietatea in totalitate?
2
04-10-2018, ora 22:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la un medic psihiatru sa va revizuiasca tratamentul.
Antidepresivele ca Sertralina isi fac efectul in 2-4 saptamani in anxietate dar daca la dv. anxietatea e produsa de cele 20 mg de Abilify...
1
05-10-2018, ora 23:54
Utilizator1085
Nu este medic/terapeut
Utilizator1085
Sunt prins între ciocan și nicovala.. O sa vad cum o rezolv eu și cu Dumnezeu.. Mulțumesc de răspuns!
1
15-11-2018, ora 23:26
Celibi
Nu este medic/terapeut
Celibi
Si eu am suferit un episod psihotic acut si la externare mi-s-a prescris Levomepromazin, Convulex si Astoret( care are cam aceeasi substanta activa ca si Abilify din cate am inteles). Pot sa spun ca mi-am revenit destul de bine cam dupa 3 saptamani.
0
20-11-2018, ora 17:17
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Nu avem de unde sa stim Clara, daca in acest caz anxietatea e generata sau nu de Abilify. Doar medicul poate spune asta. Poate e mai util sa intrebe medicul daca nu e cazul sa schimbe antidepresivul -sertralina.

Daca esti in evidenta unui medic psihiatru, poti apela si la sprijin psihoterapeutic online, chiar daca a existat acel episod nedorit de anul trecut.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul