Anxietate și dureri de cap

07-12-2018
Gurl
Nu este medic/terapeut
Gurl
Am o întrebare, in special pentri psihoterapeuții, psihiatrii prezenți aici și nu numai!!! Anxietatea poate sa dea dureri de cap? Se poate somatiza astfel? Prin dureri de cap, presiune in creștetul capului? Precizez ca am migrene de când sunt mică de cand sunt mică, am avut perioade și perioade, când erau mai rare și mai dese. In ultimul timp le am avut puțin mai dese și am luat și mai des pastile. Migrenele mele mereu s au manifestat episodic, însă de la începutul lunii Noiembrie am o presiune in creștetul capului și un fel de durere de tip tensionat care radiază in tâmple sau întreg capul. Precizez ca încă mai îmi apar episodic migrenele peste aceasta presiune pe care o am și cu care ma culc și ma trezesc... la început chiar simteam a de arsura in interiorul scalpului. Nu știu dacă aceasta este anxietate sau poate mi s a declanșat de la pastile. Precizez ca am avut o anxietate netratată complet din primăvara, la începutul lui Octombrie dureri in mâna stânga și dureri in zona pieptului, am avut și un atac de panica intr o noapte in luna Octombrie, in Septembrie o săptămâna in care am visat urat o săptămâna la rând și am adormit foarte prost, am frica in permanenta, simt și furnicături ocazional prin corp, cap. Cel mai mult ma îngrijorează durerile de cap, presiunea. As vrea sa știu păreri.
1 comentarii
0
08-12-2018, ora 15:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa excludeti mai intai cauzele fizice. Mergeti la oftalmolog si neurolog pentru durerile de cap.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul