apendicita, anexita sau altceva?

23-11-2008
medeea_m
Nu este medic/terapeut
medeea_m
De peste 3 luni am dureri in zona inferioara dreapta a abdomenului. La inceput timide, apoi din ce in ce mai dese si intense. Alte simptome nu am avut in toata perioada de timp mentionata. Nu greata, nu varsaturi, nu febra, nu constipatie, scaun normal. Analizele au iesit in limite normale, inclusiv leucocitele, mai putin VSH-ul, 28/59 (nu mai stiu unitatea de masura). Am precizat asta pentru ca mi s-a spus la un moment dat ca numarul normal de leucocite inseamna ca nu e vorba de apendicita (eu am citit ca se poate ca leucocitele sa fie in numar normal chiar si in situatia unui apendice inflamat, atunci cand sistemul imunitar este scazut. e posibil?). Am facut primul pas mergand la medicul de familie, cu analizele deja facute. Dupa consult, am fost trimisa atat la chirurgie cat si la ginecologie, cu doua variante de diagnostic posibil: apendicita sau sarcina extrauterina (am 30 de ani si incercam sa facem un copil). La chirurgie, medicul care m-a consultat a spus ca e posibil sa fie apendicita chiar daca durerea nu e specifica in toate variantele specifice de consult si ca ar fi bine sa ma operez, nu inainte insa de a merge si la ginecologie, pt a fi eliminata varianta sarcinei extrauterine. Am ajuns la urgente la maternitate, pentru ca durerea era destul de insistenta si nu mai aveam timp de o programare la medicul meu ginecolog (aproximativ 2 luni dureaza). A fost eliminat diagnosticul de sarcina extrauterina, doi medici, in urma a doua consulturi (si cu ecografie intravaginala), mi-au spus ca este anexita, ca trompa dreapta si o parte din uter sunt inflamate. Au insistat sa ma internez pt tratament, ceea ce am si facut. Timp de 3 zile mi-au fpst administrate antiinflamatoare si antibiotice, intravenos. Gentamicina, Cefort, Diclofenac - supozitoare si Cefazolin). Pe biletul de externare scrie "evolutie favorabila". Nici vorba. Durerile au continuat, am ajuns la scurt timp dupa si la un alt consult ginecologic, diagnosticul - metroanexita. Mi s-a spus ca, avand in vedere lipsa de reactie la antibioticele administrate intravenos, nu exista alt tratament ce imi poate fi recomandat, in afara caldurii, a bailor cu saruri cu proprietati de combatere a afectiunilor de acest tip, etc. Inteleg ca anexita este o boala fara leac? Intre timp durerile s-au accentuat, ele nefiind legate de vreun stimul exterior (frig, etc) si nici de menstruatie. Mentionez ca am facut si o ecografie abdmoniala, din proprie initiativa, totul fiind normal, nimic iesit din comun. Dupa mai mult de o luna de dureri am apelat la un tratament naturist, desi nu eram prea increzatoare in variantele astea. Tratamentul ( o curatare a colonului) se adresa apendicelui inflamat, ceea ce medicul naturist la care am fost mi-a spus ca am... Spre surprinderea mea, la vreo 2-3 zile de cand l-am inceput, au inceput sa dispara durerile, sa scada in intensitate si in numarul de episoade. Dupa aproximativ o saptamana, au disparut de tot. Si incepusem sa cred ca am scapat. Cam 3 saptamani am tinut-o fara dureri. Dupa care au reinceput. Din ce in ce mai insistente. In ultimele zile mi s-a cam facut frica, sunt ca la inceput. Am uitat sa precizez ca in tot acest interval de timp am ajuns de doua ori la urgente, noaptea, pentru ca ma trezeam din cauza durerii si neavand certitudinea ca nu e apendicita, ma gandeam cu groaza la peritonita. Am vrut sa evit asta, daca ar fi fost cazul de asa ceva. De fiecare data mi s-a spus ca "cel mai probabil nu e apendicita", mi-au facut un calmant (care oricum n-a avut niciun efect) si m-au trimis acasa. Pana la urma ma gandesc ca voi ajunge sa scot apendicele, chiar daca nu stiu sigur despre ce e vorba, tocmai ca sa elimin varianta asta, atat timp cat nu ma poate lamuri nimeni cu exactitate ce am... Credeti ca ar fi bine sa fac asta? Nu mai stiu ce sa fac. Durerea nu trece. Presupun ca se poate numi cronica acum, din moment ce persista de peste 3 luni (cred ca sunt vreo 4 luni, nu mai stiu exact momentul de debut). Stiu ca e dificil sa imi spuna cineva ceva fara un consult dar poate imi sugerati ce mai pot face in continuare, poate alte analize, in afara sangelui, urinei, ecograf, asta daca exista... sau alti medici la care sa merg? Va mai spun doar cateva lucruri despre durerea mentionata, am inceput sa o cunosc foarte bine. Apare din cand in cand, la intervale mai mici (cateva minute) sau mai mari (ore), dar nu e zi fara sa ma doara. A inceput doar in zona inferioara dreapta a abdomenului, aproape in zona inghinala dar nu chiar, ceva mai sus (cativa centimetri). In timp, am simtit adesea durere in zona ombilicala dreapta, alternand cu durerea din dreapta-jos. Niciodata in spate (spun pentru ca am fost intrebata, presupun ca e cevai n legatura cu rinichiul). Acum, de vreo doua saptamani, simt din cand in cand ca merge pe picior in jos, ba chiar mi se pare cateodata ca ma doare genunchiul, simultan cu zona din dreapta jos a abdomenului, dar asta mai rar. De regula, cel mai des, durerea e localizata in dreapta-jos. Nu e intotdeauna in acelasi punct, daca ar fi sa desenez puncte pe abdomen cred ca ar fi mai multe, apropiate, in aceeasi zona. Cam asta ar fi. Va multumesc mult.
1 comentarii
0
25-10-2017, ora 16:58
ioanasim
Nu este medic/terapeut
ioanasim
Buna! Ma confrunt exact cu aceleasi probleme. Ai rezolvat ceva, pls?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.