Ar trebui sa astept sa imi dispara chistul, sau pot ramane insarcinata asa?

20-08-2009
luanadiman
Nu este medic/terapeut
luanadiman
am 29 de ani, acum 2 ani am fost operata de un chist ovarian de 12 cm dupa care mi s-a extirpat ovarul drept, dupa care am facut infectie de la fire si am fost iarasi operata anul trecut in mai. acum 2 saptamani in urma unui ecograf intravaginal mi-a aparut un chist de 4 cm pe ovarul stang (ovar care acuma este in partea dreapta fiind impins de chist, cel putin asa mi s-a spus). mi s-a spua ca pot ramane insarcinata numai dupa ce tratez chistul, alt doctor mi-a spus ca nu e neaparat sa tratez chistul si ca pot face copii. intrebarea mea este: "Ar trebui sa astept sa imi dispara chistul, sau pot ramane insarcinata asa?" va multumesc din suflet
4 comentarii
0
20-08-2009, ora 21:07
C.Raluca
Nu este medic/terapeut
C.Raluca
pff eu spun ca mai bine duci chistul afara de acolo..pentru ca poate sa iti afecteze sarcina
0
20-08-2009, ora 21:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Tratament naturist cu supozitoare si ovule Propolicium.
Da, asteptati sa va treaca chistul, este mai bine asa ;)


Multa sanatate si numai bine:)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
20-08-2009, ora 23:06
vali_valiy
Nu este medic/terapeut
vali_valiy
Depinde ce fel de chist este.Eu am fost operata de chisturi ovariene si iti spun din propria experienta ca nu ramai insarcinata cu chisturi mai ales k tu ai doar un ovar.Eu zic sa mergi la un doctor bun care sa iti dea un tratament, asta in cazul in care chistul e lichid k dak e carne nu prea da inapoi si va trebui sa il operezi.Eu am avut de carne si nu a dat inapoi cu niciun tratament.Asa k m-am operat insa eu am avut niste complicatii, trompele erau inundate cu sange din cauza unei boli si mi-a scos si trompele si ovarele mai am doar uterul.Asa k t rog sa mergi la medic din timp pt k e nu d gluma.Iti doersc multa sanatate si un bebe frumos.
0
21-09-2009, ora 17:55
catinca ana
Nu este medic/terapeut
catinca ana
Fa tratamentul d-nului Vasile Andritoiu. In max 2 luni nu mai ai nimic. Iti doresc sanatate si un bebe mic si sanatos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: