Artrita cricoaritenoida?!

19-11-2017
Woodsman
Nu este medic/terapeut
Woodsman
Buna ziua! De 3 luni am dureri (discrete dar jenante) in partea dreapta a gatului in momentul inghitirii, intinderii gatului, chiar si cand vorbesc.Durerea nu e localizata intr-un punct anume, o simt in diverse puncte dar localizata in partea dreapta. Am fost la doi medici si doua diagnostice diferite:
1.Artrita cricoartenoida/nevralgie laringe, cu recomandare de analize: vhs, fibrinogen ecografie tiroida.Tratament : nurofen forte, septolete.
2.Faringita hiperplazica cronica, amigdala dreapta afectata, pe fondul consumului de tutun.E drept am fumat 20 de ani dar m-am lasat de 2 saptamani, nu mai fumez, mi s-a recomandat intreruperea definitiva a fumatului si ca tratament am facut aerosoli cu diverse medicamente combinate: acc+ ser fiziologic ceva antibiotice.Dar totusi acea jena o mai resimt din cand in cand.Am incercat sa palpez acea zona dar f. rar gasesc punctul dureros.Deci intrebarea mea ar fi : Din ce cauza se intampla si care ar fi diagnosticul corect?
1 comentarii
0
19-11-2017, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot fi si ambele diagnostice corecte in acela s timp, nu se exclud
dar diagnosticul 2.. vorbeste despe o persoana cu reflux gastro - esofagian
anume acidul gastric care ajunge noaptea in gat..duce la hipertrofie..si inflamatii
asa ca faceti investiagtii la Gastrologie
si cititi ce ma mai recomandat pe forum la acest subiect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •