Artroza tibiotarsiana dreapta

05-03-2019
Eu 30
Nu este medic/terapeut
Eu 30
Bună seara acum 10 ani am avut o fractura de maleola peroniara glezna dreapta cu diastazis tibioperonian mi sa implantat o tija un șurub care la un an de zile miau fost scoase. Dar acum de câteva zile am o durere f mare la glezna nu mai pot mișcă cum trebuie glezna am fost la urgenta gândindu-mă k poate am călcat cumva greșit și sa întâmplat ceva și ce sa vezi acolo am descoperit k îmi rămăsese o saiba în picior și mi sa dat diagnosticul de artroza tibiotarsiana dreapta mi sa recomandat infiltrat și blocarea gleznei pe lângă ca oasele îmi sunt lipite între ele și nu mai poate face nimic. Va rog din tot sufletul sa îmi spuneți ce altceva as putea face k am doar 29 de ani
7 comentarii
0
05-03-2019, ora 21:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Situatia trebuie evaluata, evident, prin examinare clinica directa si studierea radiografiilor.
Nu exista prea multe optiuni: abstentie, diverse osteotomii de re-axare a articulatiei, precum si artrodeza (blocarea articulatiei).
Infiltratia nu are nici o utilitate practica in cazul distrugerii articulatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-03-2019, ora 22:03
Eu 30
Nu este medic/terapeut
Eu 30
Și cum ar trebui sa fac unde sa ma adresez la ce clinica va găsesc pt programare
0
05-03-2019, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Eu personal nu va pot ajuta, deoarece nu ma ocup nemijlocit de problemele gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-03-2019, ora 21:26
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
Pentru acest tip de artroza se obtin rezultate bune cu artroplastia de distractie. Este un tratament dificil dar care cu siguranta merita incercat la varsta d-voastra
0
06-03-2019, ora 22:03
Eu 30
Nu este medic/terapeut
Eu 30
Și cum as putea face asa ceva
0
07-03-2019, ora 11:38
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
evident trebuie prima data un consult la medicul ortoped. Eu doar v-am informat despre existenta acestei posibilitati terapeutice.
0
07-03-2019, ora 12:54
Eu 30
Nu este medic/terapeut
Eu 30
Și nu îmi puteți recomanda unde sa merg k medicul de aici din Bistrița doar de acele doua variante mia spus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  •