As vrea si eu un sfat...

22-01-2009
Silencer
Nu este medic/terapeut
Silencer
Salutare tuturor, urmaresc de mult timp acest forum, shi vreau sa spun ca propblema mea nici nu se compara pe langa cele ale celorlalti care scriu aici, dar oricum va rog sa ma jutati cu un sfat...

Cu ceva timp in urma, odata cu problemel care au aparut, ma simteam foarte rau, mereu eram intro stare de depresie, etc... Incepusem sa lipsesc des de la universitate... Citind acest forum m-am decis sa merg shi eu la psihiatru... Mi-a dat Fevarin ca antipresiv... Shi mi-a mai dat un antipsihotic (cu toate ca va asigur, nu am abut nici un episod psihotic, sa alte probleme de genu asta, mi la dat dupa cate am inteles pentru ca sunt timid, cam evit contactul cu ochii cu alti oameni, etc... Precis nu shtiu deoarece nu mi-a spus medicul...), in orice caz de la aceste antipsihotice ma simteam foarte rau, nu mai puteam face nimic... Amoi mi-a prescris alt antipsihotic... La fel imi era rau, apoi mi-a spus sa trec la jumate de norma (jumatate din medicament pe zi). In fine luam mai mult numai fevarin, antipsihoticul in cele din urma luandul rareori...

Pana la urma, incepuse sa ma doara capul (nu ma durea tare, dar pana la luarea medicamentelor nu ma durea de loc...) La fel imi pieruse orice dorinta.. nu ma mai atragea nimic... imi disparuse dorinta sa-mi gasesc de lucru, sau sa ies cu prietenii, sa-mi cumpar ceva, sau mai shtiu eu... Medicamtele le-am luat putin mai mult de o luna. Apoi le-am lasat... Am deja o luna de cand am lasat totul... Mi-au trecut durerile de cap, mi-am mai revenit putin, dar totushi nu mai am aceeashi dorinta pentru lucrurile care vroiam sa le fac inainte, iar cel mai rau, deseori cand umblu prin orash, am un sentiment de parca nu sunt trezit conmplet, parca ash mai avea o piele pe mine, parca nu simt lucrurile din jurul meu asha cum le simteam inainte... Nu e asha de rau, dar oricum ma simt ciudat.

Iar acum regret ca am fost la psihiatru, deoarece singurul de care vroiam sa trec, era de tristetea din fiecare zi, dar atunci macar shtiam ce vroiam, aveam un scop... Dar dupa tratament, chiar ash putea spune ca a aparut cu adevarat o tulburare psihica...

Intrebarea mea, intrucat mi-am revenit putin, ce ma sfatuti, sa ashtept mai departe, o sa imi revin la normal cu timpul ?? Sau ar trebui sa apelez iarashi la un medic, ca sa imi deie deja alte medicamente ?? Dar mi-e frica sa nu imi fie shi mai rau dupa asta...
13 comentarii
0
22-01-2009, ora 18:50
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
dragasilencer, poate nu ai nimerit medicul cel mai bun care sa iti puna un diagnostic adecvat.
cauta si tu un medic bun sau chiar un psiholog care sa faca cu tine si putina psihoterapie, sa vada unde este buba.
Nu dezarma niciodata, vor veni si vremuri mai bune pentru tine, timpul vindeca.
Depresiile trec, iti vorbeste un om patit.
Totul este sa nu iti pierzi speranta, sa nu disperi si sa ai nadejde in Dumnezeu. ( fara sa devii fanatic pe aceasta latura).
Deci intreaba si tu prietenii, cunoscutii despre un medic sau un psiholog bun in orasul tau.
Poate ai nevoie de un tratament, poate unul mai usor, eu nu stiu exact.
Iti doresc sanatate!
0
22-01-2009, ora 21:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Offf, sincer, iti inteleg perfect starea psihica!
Iti recomand sa bei 3 cani de sunatoare pe zi si sa iei ca si supliment alimentar Supradyn comprimate efervescente.
Nu te mai duce la psihiatru ca majoritatea isi trateaza pacienti cu o indiferenta existentiala si iti schimba medicatia ca pe bomboane.

Numai Bine si Multa sanatate.

Salut,

Nick:)
0
22-01-2009, ora 22:16
Silencer
Nu este medic/terapeut
Silencer
Mersi mult de raspunsuri :)
miu anastasia, pe parcurs am citit multe din mesajele tale, sunt shi eu creshtin, shi cred ca voi deveni fanatic :) Dar intrebarea era, dupa ta, daca imi voi reveni complet din aceasta stare, sau e nevoie de alte medicamente...

shi NICK, unde gasesc Supradyn ??
Mersi mult inca odata de raspunsuri... Numai bine...
0
22-01-2009, ora 22:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Supradyn comprimate efervescente gasesti la orice farmacie pt ca sunt vitamine
Sunatoarea o gasesti la plafar!
Cu aceasta cura te vei face bine, dar trebuie sa o tii macar o luna!

Cu multa placere,

NICK
0
23-01-2009, ora 11:12
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga silencer, s-ar putea sa ai nevoie de tratament, nu te cunosc bine ca sa stiu ce e cu tine.
Tot un medic te poate ajuta.
Vezi ca acum este ca o primavara si nervii sunt putin intinsi.
Iti vei reveni, sigur, chiar daca vei ramane totusi cu o sensibilitate.
Supradyn sunt niste vitamine concentrate, sunt bune, eu iau spre exemplu acum un complex B uri pentru ca si mie imi e cam rau.
0
23-01-2009, ora 13:59
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Dar de ce erai tu asa de trist in fiecare zi ? Ce motive aveai sa fii trist ?
Ce s-a intamplat cu tine ?
Poate daca povestesti te vei simti mai bine, daca vrei binteinteles !
Ali
0
23-01-2009, ora 17:41
Silencer
Nu este medic/terapeut
Silencer
Ce motive aveam sa fiu trist ?? Pai acestea ar fi foarte multe. Ceea ce m-a doborit a fost universitatea, dar ideea e ca toate aceste simptome descrise mai sus, au aparut de la medicamentele care le luam... Shi acum nush cum sa fac sa dispara... Mai bine cum eram inainte, decat dupa luarea medicamentelor.
Motive erau acele ca mult timp am urat lumea la general, asuprirea noastra a romanilor din Basarabia, ceea ca sunt singur (prieteni am, dar singur din punct de vedere a celei de-a doua persoane), imi eshuau toate planurile mele, etc etc, nici nu imi mai aduc aminte acum...
Dar ideea e ca atunci tindeam spre ceva... Iar dupa medicamentele acestea nu mai am nici un vis, nici o dorinta... Adica tot mai este ceva, dar nu indeajuns... Inainte imi placea natura, acuma spre exemplu, parca nu simt nimic daca ma duc undeva departe de orash... Adica da e frumos, dar nu simt nimic, sau simt dar foarte putin... E greu sa explic...
0
23-01-2009, ora 18:26
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pai, fii atent, daca stam sa ne gandim la starea care o ai acum, aceasta este datorata in mare parte acelor medicamente pe care le-ai luat aiurea si care te-au adus in halul acesta.
Sa inteleg ca esti roman de peste Prut, esti fratele nostru, ai 1 milion de motive sa fii optimist, nu e un capat de lume faptul ca a doua persoana nu e langa tine, va veni si vremea ei, esti tanar, destept, ai un viitor in fata si tu spui ca nu mai tinzi catre nimic !
Nu sunt de acord cu tine, te rog sa-ti revii, incearca sa gandesti pozitiv, fii mai mereu pe langa prieteni, fa-ti un hobby, i-ati un serviciu, stai pe internet cand nu esti la facultate, orice, ca sa te scoata din starea asta.
Tu esti foarte deprimat si pastilele alea ti-au pus capac.
Te rog sa intri pe google, vezi la tratamente naturiste pt starea psihica, o sa citesti despre tot felul de cazuri si o sa ai de ales intre cateva tratamente pt calmare si liniste.
NU ai nimic de pierdut daca citesti si te-as sfatui sa incerci si un tratament, ce zici ?
Si inca ceva, ura nu trebuie sa faca parte din viata ta !
Apropo, ai familie ? Care este parerea lor, ce spun despre situatia asta ?
Te rog sa te mai gandesti si sa ne mai scrii !
Aliss
0
23-01-2009, ora 19:10
Silencer
Nu este medic/terapeut
Silencer
Starea depresova deja nu constituie o problema :) Sunt trist, ca sa spun asha, de mic copil :) in unele momente starea e mai rea alteori e mai bine, cu asta lupt shi singur. Shi am luptat intodeauna, traiam cu acest lucru... Dupa cum ziceam universitatea a fost lucrul care ma adus in starea cea mai rea :) De ura eu deja am scapat, shi nu ma ajutat terapia psihologului la care am fost, ci tot credinta :) am inteles ca nu trebuie sa urasc oamenii cat de rai nu ar fi ei...
Am avut nu demult cateva faze in care am decazut complet, ceea ce ma facut sa ma decid sa merg la psihiatru (Va asigur ca in starea mea in care eram la moment, nu era deloc ushor sa vezi cum cei mai buni prieteni se casatoresc, pe cand eu... Shi sa cam uite de tine in ziua nuntii... Doar atit ii mai trebuia mintii mele)... Culmea, e ca medicul vroia sa ma interneze in spital :))) Doamne, tara aceasta mai are mult pana va ajunge la standardele europene :) Unde sa mai vazut sa interneze pe cineva din cauza depresiei :)
Problema nu e in tristetea mea :) Acuma trec la frecventa redusa, shi cred ca totul va reveni la normal, problema e efectul de la medicamente...

O alta problema e ca, aici, in basarabia, inca nu prea sunt Farmacii naturaliste, asha ca multe din preparate nici nu pot fi gasite aici :)
De familie nici nu zic... nimeni niciodata nu ma inteles, cu toate ca am o familie foarte intelegatoare... Ei numai ma presau mai tare, cand vedeau ca incep sa decad...

Va multumesc foarte mult de raspunsuri... Imi pare bine ca am cateva sfaturi care sa le urmez :)
0
23-01-2009, ora 19:57
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Daca vrei sa te ajut eu sunt dispusa.
Daca tu gasesti ceva care te-ar putea trata si vrei sa comanzi, imi spui mie, il comand eu aici in Romania la farmaciile naturiste si ti-l trimit prin posta, ce mare lucru !
Numai sa vrei, pe mine nu mai deranjeaza! Sau iti caut eu ceva, iti spun ce si tu hotarasti !
Esti de acord ?
Cati ani ai ?
Astept sa-mi scrii !
Aliss
0
24-01-2009, ora 09:01
Silencer
Nu este medic/terapeut
Silencer
Iti multumesc foarte mult ca eshti asha dispusa sa ma ajuti :)
De fapt am gasit deja o posibila solutie, fratele meu invata in Cluj, asha ca probabil va fi cine sa ma ajute...
Am mai multel sfaturi deja la medicamente naturiste, asha ca imi ramane doar sa aleg ceva :)
Degraba implinesc 22 de ani, shi apropo, ma numesc Teodor...

Va multumesc inca o data, multa sanatate, caci problemele tuturor de aici nici nu se compara cu cele ale mele :)
Numai bine...
0
25-01-2009, ora 21:52
ronaldino
Nu este medic/terapeut
ronaldino
buna.sa stii ca m-am ragasit in istoria ta, shi eu de mic am fost deprimat dar continuam sa fac fata la tot pina cind in anul 2 al colegiului l-am abandonat din cauza depresiei.primesc in continuare antidepr.shi la fel nu ma simt in pielea mea, am asa niste senzatii de nedescris.ti-as spuna sa continui tratamentul ca sa nu ai o recadere si ca sa te vindeci pe deplin, sau daca nu -ia vre-o jumate de an ulei de peste si ai sa vezi ce bine te vei simti.despre mine, bubu_89-http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_cat=29id_sub_cat=116id_prod=19720
0
26-01-2009, ora 10:20
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Buna. Daca tu ai hotarat asa atunci nu-mi ramane decat sa-ti urez succes si mult curaj si te rog sa ai mai multa incredere in tine.
Sper sa reusesti cu ajutorul fratelui tau!
Si, referitor la ce-a spus bubu 89, eu una nu te-as sfatui sa urmezi in continuare tratamentul avand in vedere ca te-a dat peste cap de tot.
Multa sanatate !
Aliss
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul