Atacuri de panica, anxietate

22-04-2019
ValentinAdrian
Nu este medic/terapeut
ValentinAdrian
Bună ziua!
Sunt un băiat de 22 de ani și vreau să mă ajutați în legătură cu problema mea.
De la o vreme, am atacuri de panică din senin. Ca sa detaliez..Simt că îmi tremură picioarele, parcă nu mai văd nimic în fața ochilor și am ușoare dureri de cap. Mai exact în zona frunții.
Toate astea se întâmplă când vorbesc cu cineva.. De exemplu, într-o zi am fost la o bancă să îmi deschid un cont. Doamna de la ghișeu îmi dădea mai multe amănunte și dintr-o dată am început sa tremur pe interior..Simteam nevoia să plec imediat de acolo.
Stările astea se manifesta și pe stradă.. Mintea mea parcă îmi spune că toată lumea se uita ciudat la mine și ma cuprinde o stare de panică atât de mare încât nici sa merg nu mai sunt în stare. În același timp simt o durere ușoară la nivelul ochilor.. Mă panichez din nimicuri și asta se observă și pe chipul meu.
Tin sa menționez ca am și cearcăne..Oricat as dormi, cearcănele nu dispar și ma simt obosit mai mereu. Iar atunci când ma panichez, cearcănele mele devin și mai vizibile.
Nu ma recunosc, am ajuns sa îmi fie teamă să ies din casă din pricina ca voi fii criticat de oamenii de pe stradă și nu numai.
Uneori chiar asa este.. Oamenii se uită ciudat la mine pentru că observă o problema la mine.
Aceste stări le am de vreo jumătate de an.. Înainte nu aveam astfel de probleme.
Astept părerile voastre. Mulțumesc!
2 comentarii
0
22-04-2019, ora 17:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la psihiatru sa va dea tratament. Intr-o luna va puneti pe picioare.
In paralel, daca sunt fonduri, faceti si psihoterapie.
Combinatia dintre cele doua e cea mai buna pentru anxietate si atacuri de panica.
Sanatate multa!
0
22-04-2019, ora 19:35
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Buna seara recomandat ar fi consult psihiatric și evaluare psihologică!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: