Avort cu Medabon-sangerare redusa

26-10-2018
Diana4life
Nu este medic/terapeut
Diana4life
Dupa luni de încercări, fericirea de a fi mama s-a curmat brusc când am primit verdictul de, , sarcina oprita din evoluție" - ou clar - la doar 8 săptămâni jumate (la ecograf sarcina era de 5 săpt). Fără speranțe, din spital mi s.a recomandat Medabon. Prima pastila am luat.o de fata cu medicul, recomandandu-mi ca la 24 h să introduc și cele 4 comprimate vaginale. Expulzarea săculețului gestational s.a produs la aprox 20 h de la primul comprimat luat în spital (fara sângerare abundenta-doar câteva cheaguri), după care am luat și cele 4comprimante intravaginale. A urmat o noapte de coșmar, cu aprox 3 h de dureri groaznice, timp in care am eliminat doar câteva cheaguri și puțin sânge, după care.. atât. Nu am avut sângerări abundente ( daca umpleam un absorbant normal intr.o zi întreagă ). A mai pățit cineva așa ? E normal? Daca am expulzat săculețul, ar trebui să îmi mai fac griji că dacă nu sângerez nu s-ar curata totul tocmai bine acolo? Să mă întorc la spital? Va mulțumesc și nu doresc nimănui să treacă prin aceste dureri fizice și mai ales PSIHICE de..nedescris.
1 comentarii
0
01-01-2022, ora 15:58
noname33
Nu este medic/terapeut
noname33
Buna ziua. Imi puteti spune daca vi s a confirmat ulterior succesul avortului?? Sunt aprox in aceeasi situatie si nu stiu daca a avut loc expulzia sau nu. Am avut sangerari la 24 ore dupa primul comprimat cel de inghitit apoi dureri mai mari o dingura zi si sangerari relativ usoare..ceva asemanator cu menstruatia..chiar mai usoare. Am eliminat doar cateva cheguri. Stiam ca vor fi sangerari mai puternice...pe prospectul de la medic dcrie ca poate fi un semn de avort nereusit..Am control pe 5 dar simt ca innebunesc pana atunci. Va rog din suflet daca aveti vreo informatie ce m-ar putea ajuta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul medicamentos prin instalarea de agenti abortivi
  • Avortul medicamentos prin reducerea selectiva
  • Avortul medicamentos acasă - ce trebuie să știi
  • Administrarea fără restricții a pilulei pentru avort Mifepriston, sigură și eficientă
  •