Bacterii in urma antibioticelor!

15-04-2019
a. Cris
Nu este medic/terapeut
a. Cris
Buna ziua!

Sper ca sa aveti rabdare sa cititi mesajul meu.

In urma cu ceva vreme, in august anul trecut mai exact, postam despre o problema pe care am avut-o cu un medic stomatolog.
Incep cu acest aspect pentru a intelege situatia mea.
La vremea respectiva am ajuns la un medic stomatolog care mi-a distrus o masea buna.
A trebuit sa iau antibiotic deoarece am avut un abces dentar.
Am pierdut maseau si in luna septembrie am mers la un doctor stomatolog exceptional, care a trebuit sa imi monteze implant cu aditie osoasa si tot ce trebuie.
Am urmat iar cura cu antibiotic (augumentin de fiecare data/7zile).
Am avut si o operatie de extractie molar minte inclus, ce s-a finalizat tot cu antibiotic.
De atunci a inceput o perioada foarte grea pt mine atat fizic cat si psihic.
In urma antibioticelor am avut probleme intime, probleme pe care nu le-am avut pana la varsta de 30 ani, cu o viata normala, o relatie stabila si de incredere.
Asadar, am avut scurgeri ciudate, mancarimi, usturimi, arsuri, etc.
Am fost la (nu dau numele medicilor), Regina Maria, MedLife, Royal Hospital, la cei mai bine cotati medici, intrcat medicul meu ginecolog nu se mai afla in tara, mi-au dat tratamente cu diverse creme preparate in farmacii, antimicotice, antibiotice, ovule, etc.
Totul dura pe perioada tratamentului si revenea iar.
Fara sa fiu indrumata de cineva am facut 3 teste ale urinei (urocultura), deoarece in perioada asta am luat si o bacterie din spital Klebsiella, pe care am trata-o tot cu antibiotic, iar acum a iesit o alta Enterococcus Faecalis, iar antibiotic, si in ceasul din urma dupa ce la papanicolau (mers din propria initiativa), a reiesit o vaginita, tratata ulterior, medicul de la Royal Hospital mi-a recoltat secretia vaginala pt Chlamydia (negativ), Micoplasma (negativ), Ureaplasma (pozitiv), iar dl dr mi-a dat un alt antibiotic, cu toate ca imi daduse pe 03.04.2019 antibiotic pt enterococcus.
Ma doare sufletul pt ca totul se invarte in jurul banilor, ca am dat bani peste bani si mi-au dat tratamente dupa ureche, ca mi-a dat antibiotic in data de 03.04 iar in data de 11.04, au iesit rezultatele, iar unul din antibiotice care a iesit la antibiograma pt bacteria din secretie putea fi administrat si pt cea din urocultura, (insa el mi-a dat doua diferite) si nu aveam doua cure consecutiv cu antibiotic.
Le-am scris pe e-mail ultima data si mi-au raspuns la interval de 2-3 zile raspunsul medicului, medic care nu a mai raspuns la intrebarea de ce doua antibiotice consecutiv, daca stia ce a recoltat si ce este posibil sa iasa.
In continuare ma simt rau, imi cade parul f tare, din cauza stresului, antibioticelor, habar nu am, si in continuare nu am un medic care sa fie si om, care sa empatizeze, sa ma asculte, si care sa nu ma de-a afara in 5 minute.
Am platit consultatii incepand cu 250 Ron si ajungand la 400 Ron, ecografii de sute de lei, mereu cu acelasi rezultat, dar inutil facute, medicamente, etc, dar in primul rand este foarte greu stadiul in care ma aflu.
Nu ma simt bine, ma ustura, contact sexual am avut numai cu prezervativ (prietenul meu a facut tratament de cate ori a fost nevoie)., si fff rar pt ca imi este teama.
Va rog din suflet sa imi spuneti daca aveti cunostinta de un om (doctor) care s-ar putea apleca la nevoia mea, de preferat particular, deoarece in spitalele de stat contactez rapid orice bacterie, intrucat stau f prost cu imunitatea, si sincer sunt prea sensibila pt acel mediu.
Sunt din Bucuresti.
Sunt un om curat, nu folosesc produse aiurea, mananc ok, am renunat intr-o proportie mare si la dulce. Nu beau si nu fumez, am 32 ani.
Ati avut asemenea probleme? Pot face eu altceva si nu am facut?

Va rog sa imi raspundeti si sa imi spuneti unde am gresit.

Sanatate tuturor!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.