Baietelul meu vomita absolut orice i-as da!

10-06-2010
Mariana Barbu
Nu este medic/terapeut
Mariana Barbu
Baietelul meu are aproape 6 luni, la virsta de o luna, deoarece nu prea aveam laptic, i-am dat formula de lapte de la Hipp, la vomitat, dupa i-am dat de-al meu si a vomitat din nou; la virsta de 1, 5 luni, iarasi laptic nu mai aveam, am spus sa-i dau de la Milumil, a fost si mai rau, a vomitat si verde, salvarea l-a dus direct in reanimare, acum la 5, 5 luni nu mai reusec cu laptele in urma lui si zic, sa-i dau ceva totusi natural, i-am dat putin lapte de vaca, si din nou a vomitat foarte puternic, apoi a inceput a vomita verde, salvarea iarasi la dus la spital, n-a mai stat cu perfuzie, si-a revenit incetisor singurel, si azi, la o saptamina dupa ultima intimplare, incerc sa incep diversificarea: cereale mar si morcov, a lins putin lingurita si iarasi voma, acum doarme, il urmaresc atent. Sper sa doarma sa se linisteasca stomacul. Medicii spun sa tot incercam diferite formule de lapte si una poate io veni bine.
E un vonic in rest, are 8 kg, vesel jucaus, dar orice ii dau vomita!!!!!!!!!!!!
Ce sa mai incerc?
PS. Am si un baietel mai mare, de un an si jumatate, cu care n-am avut absolut nici o problema, desi s-a nascut prematur si i-am dat doar laptic Milumil de la virsta de doua luni, al doilea e nascut la termen.
7 comentarii
0
10-06-2010, ora 16:37
raluca radu
Nu este medic/terapeut
raluca radu
Buna! Si eu am o fetita de o seama cu baietelul tau cu care am intampinat probeme si mai mari. Ce n-a inteles eu de la tine este in prezent ce lapte ii dai si daca la spital cand ati fost internati nu i-au facut analize, nu i-au dat un tartament. Fetita mea a incercat aproape toate formulele de lapte dar de la toate a vomitat, am fost si in spital internate si a fost diagnosticata cu reflux garsto-esofagian. Pentru tratarea aceastei probleme pe piata exista doua marci de lapte antiregurgitare: Humana AR si Novalac AR. Eu doar pe prima am incercat-o si am fost foarte multumita, a fost singurul lapte care i-a priit, s-a vazut intradevar o schimbare. Ti-l recomand si tie din toata inima, incearca si o sa vezi o schimbare in bine. Fetita mea in schimb mai are si alte probleme, pe care nu stiu cum sa le rezolv. Biberonul nu il i-a decat in somn (lapte, cereale, supica), iar cu lingurita trebuie sa ma rog de ea ca sa inghita ceva. Mananca foarte putin 700-800 ml lapte si cateva lingurite de alte alimente semisolide si nu i-a in greutate, are abia 6, 500 kg la sase luni spre deosebire de baietelul tau. In rest este foarte vioaie, ba chiar nu are stare, e uneori foarte agitata nu stiu ce tratament sau vitamine sa-i mai dau. Astept raspunsul tau si incearca acest lapte, n-o sa regreti.
0
11-06-2010, ora 13:33
Mariana Barbu
Nu este medic/terapeut
Mariana Barbu
Salut, draga Raluca!
Iti multumesc foarte mult ca ai raspuns apelului meu, o sa incerc laptele despre care mi-ai scris, sper sa fie un remediu si pentru baietelul meu si sa nu-l mai supere la stomacel.
Cit in privinta tratamentului, nu ia fost niciodata indicat unul anume, pentruca dintro stare foarte proasta in care il aduceam la spital isi revenea foarte repede si medicii de obicei spuneau, a, el asa ride, se simte bine, il mai monitorizam putin, nu mai e nevoie de altceva, deci starea lui se agraveaza pina aproape de inconstienta aproximativ intro ora dupa ce maninca orice altceva inafara de laptele meu si prima data dupa o perfuzie cu glucoza si kaliu, care a durat 3 ore, si-a revenit de tot, si a doua oara, si-a revenit singur, doar nu i-am mai dat sa bea nimic citeva ore, ca sa se linisteasca stomacul. Eu il hranesc cu lapte de la sin, storc si-i dau cu biberonul, pentruca dupa nastere a supt vreo 8 ore incontinuu, iar lapte nu era dupa care a refuzat sa mai suga de la sin.
0
11-06-2010, ora 14:05
Mariana Barbu
Nu este medic/terapeut
Mariana Barbu
Raluca, vreau sa-ti mai spun prin ce am trecut cu primul baietel. Vara trecuta in luna iunie a facut 6 luni si el si deoarece il hraneam cu lapte praf, diversificarea am inceput-o de la 4, 5 luni. Intradevar e foarte greu de la inceput, el tot nu vroia sa deschida gurita sa manince ce-i dadeam, in zilele foarte calduroase ziua nu minca nimic, bea cite putina apa sau ceai, iar noaptea cerea sa manince cite un biberon din doua in doua ore. Si ii placea mincarea sa aiba gust, borcanele cumparate cum le-am luat, asa le-am aruncat, ma straduiam sa-i fac totul singura: biscuit cu lapte, sau ceai, lapte cu gris si puuutin zahar brun(daca puneam zahar alb nu-i placea si nu stiu cum simtea el diferenta), luam marul spre exemplu si cu lingurita rodeam cite putin si asa ii dadeam fructele; brinzica cu fructe tot mergea greu. Ca sa-i mai provoc pofta de mincare incecam sa fac sport cu el, cite putin cu minutele, piciorusele, pe afara ii arata catelusul, copacii, frunzele, il lasam sa indinda minuta sa vrea sa apuce una, pentru ca sa oboseasca si minca mai bine, il mai amageam citeodata ca ii dau zuseta si repede ii bagam in gurita lingura cu mincare, sau ca vine catelusul si maninca tot si ascundeam lingurita cu mincare, dupa io dadeam si-i spuneam ca o sa manince catelusul tot-tot, sau cind era mai marisor pe la 8-9 luni aveam un teanc de reviste si el avea grija ca imreuna cu dinsul sa manince toate fetitele din revista, o fetita o lingurita, murdaream si eu acolo, dupa care el o lingurita si se distra, ii placea asa. Mai era ceva: un timp ia dat mama mea sa manince si tot amagindu-l, isi pierduse increderea in ea, si cum ii dadeam eu aceeasi mincare, ii placea. Pediatrul mereu mi-a spus sa nu-mi fac griji, ca o sa vina si virsta la care o sa ceara una-alta, si pe la 9-10 luni vroia de toate ce vedea. Vitamine nu i-am dat, m-am straduit cu fructe si legume proaspete sa-l hranesc si nici acestuia mai mic nu-i dau. Spui ca-i agitata, poate nu e nevoie de tratament, poate doar e mai vioaie fetita ta si trebuie sa o mai obosesti ca sa-i vina si somnul mai dulce si pofta de miincare, cit despre greutate nu stiu ce sa zic, stiu ca la un an copilul trebuie sa aiba 10 kg, cit despre al meu ca are 8 kg, toti spun ca pare sa aiba vreo 9 luni, eu nu prea ma bazez pe cintar, mai mult ma uit asa la copil si la starea lui. Am sa-ti scriu ce a facut baietelul meu cind o sa-i dau lapticul despre care mi-ai vorbit!
0
14-06-2010, ora 12:24
Mariana Barbu
Nu este medic/terapeut
Mariana Barbu
Salut! Am luat de la farmacie lapte fara lactoza si rezultatul a fost acelasi, a vomitat!
0
16-06-2010, ora 14:05
raluca radu
Nu este medic/terapeut
raluca radu
Ce fel de lapte fara lactoza ai luat de la farmacie? Humana AR nu este un lapte fara lactoza, este un lapte "medicament". El este special creat pentru bebelusii care vomita sau au probleme cu regurgitarea. Este un lapte mai gros (mult mai consistent decat orice alt lapte obisnuit) si este usor vascos pentru a impiedica revenirea sa inapoi catre esofag. Este facut dintr-o planta numita roinita. La fetita mea s-a cunoscut o imbunatatire chiar din prima zi de cand a baut acest lapte: n-a mai vomitat in jeturi ca pana atunci, a inceput sa faca singura treaba mare (fara supozitor). E drept de regurgitat mai regurgiteaza uneori, insa nu mai vomita ca pana atunci tot ce manca. Eu sunt foarte multumita de el si am mai auzit ca si alti bebelusi cu probleme similare au fost. La noi se gaseste in farmaciile Dona si este 47, 10 ron cutia de 400g. E drept este un lapte mai scump avand aceste proprietati. Desi este cam costisitor este singurul pe care il voi incerca in continuare pentru fata mea pana cand se va face mai mare. Deci nu stiu ce lapte ai luat tu de la farmacie pentru ca acesta nu este un lapte fara lactoza. Multa bafta si sanatate celui mic!
0
02-07-2010, ora 20:58
raluca radu
Nu este medic/terapeut
raluca radu
ai incercat Humana AR? Nu ai mai dat niciun raspuns!
0
07-02-2019, ora 22:43
Andreea zayn
Nu este medic/terapeut
Andreea zayn
Buna seara! Am si eu un baietel de 2 ani care de la varsta de 7, 8 luni a inceput sa imi vomite tot ce manca, am fost la medic care mi a dat sa ii fac analize toate au iesit bune mai putin helicobacter pylori a iesit pozitiv medicul ma pus sa ii repet analiza si am repetat o inca de 3 la 3 laboratoare diferite din care au iesit negativ a doua oara, a3 a oara i am facut cu valori si mi a iesit echivoc 0, 9 iar a 4 a oara i am facut tot cu valori dar la sange si mi a iesit 0, 4 medicul mi a zis.ca copilul nu are nimic ca ii perfect sanatos si sa ii schimb laptele si am inceput sa ii dau nan fara lactoza dar degeaba mi a prescris medicul debridad tot degeaba am schimbat medicul mi a prescris nexium cu motilium tot degeaba, am schimbat iar medicul care mi a zis ca sa nu ii mai dau lapte, iaurt, branza deloc sa scot lactatia din meniul lui am facut asa si tot degeaba, copilul meu si in ziua de azi vomita nu stiu ce sa mai fac cand vede mancarea incepe sa tuseasca iar apoi vomita dupa ce vomita mananca...el la 2 ani are 14 kg toti medicii spun ca ii copil sanatos dar totusi de ce vomita nu este normal...daca tipa se enerveaza iar vomita...va rog din inima dati mi un sfat nu mai stiu ce sa fac...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Starea de greață la copil (și vărsături) - cauze posibile
  • Vărsături ciclice (periodice, recurente)
  • Tratament vărsături la copii
  •