Stari de voma si ameteala

10-10-2013
ruxandrarux
Nu este medic/terapeut
ruxandrarux
am 16 ani si ma doare in partea stanga de ceva timp, stari de voma si ameteala... de la ce este?
9 comentarii
0
10-10-2013, ora 22:55
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
probabil bila.mergeti la un medic internist si la gastro..sau cel mai bine vorbiti cu parintii dvs mai intai si mergeti la medicul de familie sa va dea trimitere
1
11-10-2013, ora 11:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Vezica biliara se afla in partea dreapta!
Nu ai specificat exact zona care te doare in partea stanga...si daca faci vreun sport! Este bine de stiut acest lucru, pt ca durerile in partea stanga pot fi datorate si eforturilor sustinute, dar nu numai.Cel mai bine vorbeste cu parintii si mergi sa faci o ecografie abdominala, asa vei afla exact cauza acelei dureri in partea stanga.Durerile in partea superioara stanga, pot fi cauzate de splina (ruptura sau abces), anevrism aortic, tranzit intestinal lent etc. O hemograma completa iarasi este bine de facut, astfel vei afla daca ai o lipsa de fier in corp, pt ca ametelile si starile de rau pot fi provocate si de lipsa de fier de ex. Nu mai amana si mergi la medic, impreuna cu parintii!!
0
11-10-2013, ora 13:01
ruxandrarux
Nu este medic/terapeut
ruxandrarux
zona este in partea stanga jos la intestin si se duce durerea usor pe picior...
0
11-10-2013, ora 14:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Asa cum am mai spus si mai sus, ca sa stii sigur cauza durerii, neaparat trebuie sa mergi sa ti se faca o ecografie abdominala.Poate fi vb de un tranzit lent, dar la fel poate sa fie vb si de un chist ovarian de ex (banuiesc ca esti fata dupa id...).
In concluzie, fuguta la medic!!
0
11-10-2013, ora 15:50
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Starile pe care le specifici sunt date de regula de vezica biliara ori de anexita, adica inflamatie a ovarului.

Mergi la medicul de familie, internist ori ginecologie.
0
11-10-2013, ora 19:49
ruxandrarux
Nu este medic/terapeut
ruxandrarux
hernie are cum sa fie ? adik imi amorteste si piciorul stang si nu cred ca are trb cu ovarele:-??
0
12-10-2013, ora 09:38
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Colecistul este localizat in partea dreapta a organismului si nu are nicio legatura cu partea dureroasa din stanga sau cu organul mentionat! In plus, problemele cu colecistul nu dau simptome gen ameteli, ci doar greata sau stari de voma, dureri in hipocondrul drept, care se pot remite in umarul drept si/sau spate.In cazul unei complicatii gen pancreatita acuta sa spunem, la toate acestea se vor adauga: durerea in bara (adik in linie de la stanga la dreapta-ca asa este situat pancreasul), frisoane, febra si/sau icter.

Hernia inghinala este de 2 feluri: directa si indirecta, iar la femei (dar si la baieti) cea mai frecventa este cea indirecta si intr-adevar pe langa durerea din partea stanga, poti avea stari de greata si/sau voma.

Draga Ruxi, indiferent de problema pe care o ai, tot la medic o vei rezolva si cu cat ajungi mai repede, cu atat o sa fie mai bine pt tine.

Sanatate multa iti doresc, draga mea!!!
0
12-10-2013, ora 12:18
ruxandrarux
Nu este medic/terapeut
ruxandrarux
multumesc mult:*3
0
13-10-2013, ora 22:39
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Te poate durea si piciorul din cauza ovarelor, cateodata ca un junghi ce ajunge spre genunchi ori doar in zona inghinala.
Oricum, dupa cum am spus, mergi la medicul de familie sa iti dea sa faci o ecografie Acolo se va vedea clar tot ceea e in neregula.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.