bataile inimii

22-07-2015
alexu86
Nu este medic/terapeut
alexu86
buna ziua, am si eu o intrebare astazi stand in pat am pus mana pe piept si auzeam cum imi duduia inima nu era vb de palpitatii cred pentru ca nu imi batea repede doar f puternic duduia (nu stiu cum sa ma exprim) in trecut am facut ekg holtar din cauza unor palpitatii dar totul a fost normal. mentionez k am 30 de ani sport ocazional tigari 5 pe zi maxim alcool ocazional iar astazi imi luasem tensiunea 12-8.. am urcat si 3 etaje dupa masa :) si inot vro 10-15 min. astept un rasp multumesc frumos
14 comentarii
0
23-07-2015, ora 08:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati facut control la cardiolog si nu e nimic, poate fi o somatizare a unei boli care se numeste Anxietate.

Faceti un test de anxietate pe net de exemplu.
0
23-07-2015, ora 10:02
alexu86
Nu este medic/terapeut
alexu86
da ce sa zic nu prea sunt panicos o sa fac. ms de raspuns
0
23-07-2015, ora 15:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am zis ca poate fi o somatizare a unei boli.
Cititi in Dex ce inseamna somatizare.
Nu trebuie sa fiti panicos ca sa aveti aceasta boala, se deregleaza niste neurotransmitatori in corp. Si apar niste senzatii la nivelul somei. Unii au nod in gat, unii au ameteli, unii nu au energie, unii au o gheara in piept sau in spate, unora li se incordeaza muschii gatului, unii au apasare in piept. Oricum ca boala sa fie diagnosticata trebuie sa aveti mai multe simptome (minim 3-4) pe o perioada mai mare de 14 zile.

Daca nu aveti nimic la inima si se repeta, faceti test anxietate pe net. E o boala mai complexa. Poate sa nu dea deloc panica.
0
23-07-2015, ora 16:39
alexu86
Nu este medic/terapeut
alexu86
mai da la doctor am fost anul trecut am facut ekg, holter, tiroida dar nu a rezultat nimic si episodul de ieri nu sa mai repetat
0
23-07-2015, ora 16:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E ok atunci.
0
23-07-2015, ora 16:49
alexu86
Nu este medic/terapeut
alexu86
ms pt raspunsuri cred k am o inima puternica si daia :))
0
23-07-2015, ora 17:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
: )
0
24-07-2015, ora 17:21
alexu86
Nu este medic/terapeut
alexu86
clara mai lamureste-ma cu ceva mai mi sa intamplat sa simt asa "parca sar opri inima o secunda" si ma forteaza sa trag aer mult in piept ai idee de la ce ? exista posibilitatea sa fiu pe ganduri sa uit sa respir
0
24-07-2015, ora 17:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Respiratul e un act reflex. Nu trebuie sa iti aduci aminte sa respiri ca sa respiri.

E tot o somatizare a unei anxietati usoare.

Deocamdata tu nu ai tablou clinic de boala. Trebuie sa treaca 14 zile, o luna sa zicem in care sa ai zilnic palpitatii sau nod in gat sau frici diverse.

La anxietate de ex poti sa obosesti repede fara sa ai nimic fizic la plamani. Si atunci se intampla sa mai tragi aer mult in piept.

Ce ai tu e ceva ultra usor, sunt cazuri grave pe forum. Mergi si bucura-te de viata. Lasa framantarile ca nu ai nimic.
0
24-07-2015, ora 19:22
alexu86
Nu este medic/terapeut
alexu86
ms frumos esti o draguta. sa mai repetat asta dar in timp nu o luna mai mult dar am mai avut situatia asta
0
24-07-2015, ora 20:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Astfel de simptome NU necesita tratament si NU sunt considerate boala.
Mergi si bucura-te de viata si uita-le !
0
25-07-2015, ora 19:20
lachriss
lachriss
Buna ziua. Daca sunteti o persoana mai slaba, este normal ca atunci cand stati intins si puneti mana pe piept sa simtiti mai puternic bataile inimii (socul apexian)fara sa fie nici un fel de problema de sanatate. In conditii de clinostatism, creste intoarcerea venoasa (creste cantitatea de sange care se intoarce din sistemul venos la inima) astfel incat inima este supusa unui mic efort suplimentar si contractiile cardiace sunt mai puternice.
0
25-07-2015, ora 19:25
alexu86
Nu este medic/terapeut
alexu86
85 kg :) multumesc
0
18-08-2015, ora 00:02
darc01
Nu este medic/terapeut
darc01
O intrebare ptr. dna dr.Lacramioara S:

In conditiile in care, de cand ma stiu, nu am avut niciun nu fel de simptome caracteristice(ameteli, vertij, lesin, etc;
daca in urma unui holter ekg a rezultat 800 pauze de ritm c.2, 4 sec(dintre care una de 3, 7 sec)-nocturne, credeti ca se impune, neaparat, stimulator cardiac?? tk.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  • E normal să-ți simți inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii și pulsului crescut)
  •