boala celiaca!

20-06-2011
rafos
Nu este medic/terapeut
rafos
Buna ziua. As dori sa stiu si eu daca boala celiaca are vreo legatura cu refluxul gastro esofagian..datorita faptului ca de la el am o frumoasa faringita granulara. Va multumesc.
4 comentarii
0
20-06-2011, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Boala celiaca (numita si celiachie, intoleranta la gluten )..afecteaza intestinul
N are influenta directa asupra mucoasei gastrice.. aici mia mult dauneaza acru, acidulat si citricele
Pentru faringita granulara.. actiunea locala cu radiofrecventa poate micsoara acele granule in volum

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru
0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
06-07-2012, ora 03:41
Arrianna
Nu este medic/terapeut
Arrianna
Din proprie experienta, pot spune ca da, are legatura. Sunt 99% convinsa de asta. Aproape doi ani de zile am trait cu Ranitidina si Omeprazol. Le luam doar pentru ca mi-au fost prescrise si ma amageam cu ideea ca parca au efect cateodata dar cateodata nu. De fapt era faptul ca ca mancam gluten cateodata dar cateodata nu... De peste 2 ani sunt gluten-free si nu mai am nici o hiperaciditate... Este vreo legatura?! Think about.
0
27-03-2014, ora 20:32
elaionela87
Nu este medic/terapeut
elaionela87
buna seara! Am fost diagnosticata cu boala celiaca si se pare ca din cauza acestei boli am dat in complicatii( inflamatii ale organelor, dureri de spate, crampe in capul pieptului, etc). Vreau sa stiu daca doar dieta fara gluten ma va ajuta sau trebuie sa urmez si un tratament pt inflamatiile astea. Lipsa menstruatiei de exemplu poate fi din cauza asta? Sunt data peste cap cu totul si nu gasesc pe cineva din Constanta sau un medic in cunostinta de cauza sa ma poata indruma. Va rog din suflet daca stie cineva sa raspunda.
0
27-03-2014, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
regimul alimentar este esential
dar organismul trebuei ajutat sa se refaca
pasii corecti sunt.. investigatii la gastrologie si excuderea unor proleme serioase care necesita tratament alopat
dupa care se consulta un medic Naturist si nutritionist care sa corecteze stilul de alimentatie si sa administreze un tratament naturist de durata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.