Boala psihica si tigarile

13-10-2015
Alex
Nu este medic/terapeut
Alex
Buna am 25de ani si am schizofrenie paranoida.de curând am inceput a fumez.tatal meu mi-a zis sa nu mai fumez pt ca imi face rau cu boala mea.as vrea sa va intreb daca are ceva daca fumez si imi iau tratamentul cum mi-a prescris medicul?
10 comentarii
0
14-10-2015, ora 15:17
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In principiu e ok atata timp cat iti iei tratamentul ! Fumatul scade capacitatea de oxigenare a creierului pe de alta parte avem in creier receptori nicotinici ! Calea de mijloc cred ca ar fi sa ne apucam sa mestecam tutun, cum se mai proceda in vechime ! :)
0
18-10-2015, ora 18:32
Alex
Nu este medic/terapeut
Alex
Stevens sa inteleg ca-mi dai unda verde sa fumez
0
18-10-2015, ora 20:30
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Tocmai ca nu ! Unda verde din partea mea este pt mestecat tutun :) sau pus plasturi cu nicotina !

Raspunsul de mai sus se referea strict la dilema tratament vs. fumat !
0
26-10-2015, ora 18:53
Alex
Nu este medic/terapeut
Alex
si eu ma gândeam ca imi dai unda verde la fumat si imi iau si tratamentul prescris de medic.
0
04-11-2015, ora 16:02
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Buna Alex,
Dupa cum sigur stii tutunul dauneaza tuturor, indiferent daca avem un diagnostic sau nu. Tinand cont ca te-ai apucat de putin timp de fumat, sunt convinsa ca poti renunta! Inainte de a fuma cum te simteai, ce iti placea sa faci?
Esti puternic, vrei si poti renunta la fumat! Multa bafta!
0
08-12-2015, ora 21:14
Alex
Nu este medic/terapeut
Alex
m-am lasat complet de fumat pt ca fumez de putina vreme m-am lasat usor.
0
09-12-2015, ora 00:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Alex, normal fumatul dauneaza la toata lumea, n-ar fi recomandat sa fumezi, iti poate face rau la boala indirect in sens ca apar complicatii, tutunul pe moment te calmeaza, dar cand vei vrea sa te lasi, vei deveni nervos si va fi naspa, cu boala pe care o ai va fi si mai rau! Iti dauneaza la plamani si restul, chestie pe care nu o doresti, Plus bani multi ai da degeaba si daca devii dependent ai pus-o.
Stiu ca tu de fapt ceri acceptul cuiva ca faci bine ce faci, dar nu faci bine deloc si nimeni nu iti va zice ca e bine, mai bine opreste-te ca nu-ti aduce ceva bun, fa altceva, activitati placute ca-s destule.
Daca nu faci asa, vei suporta consecintele, bani aruncati, fum in casa, plamani distrusi si poate si alte probleme chiar la cap si ai sa zic 'ba da bou am fost ca nu m-am oprit la inceput cand puteam'.
0
11-12-2015, ora 21:01
Alex
Nu este medic/terapeut
Alex
da-mi exemplu de activitati placute pe care sa le fac.eu acum m-am lasat de fumat, nu a fost greu sa ma las pt ca nu fumez de mult timp.
0
14-12-2015, ora 12:52
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Alex, felicitari pt faptul ca ai renuntat la fumat!
0
14-12-2015, ora 12:53
Psiholog Berdei Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Berdei Roxana
Fiecare dintre noi prefera anumite activitati. Ceea ce ii place unei persoane este posibil ca alteia sa nu-i placa! Asa ca...Alex, gandeste-te la ceea ce iti face tie placere!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •