Bube pe gât

25-02-2023
Grs Alina
Nu este medic/terapeut
Grs Alina
Bună seara. De aproximativ o luna mam trezit dimineața cu dureri în gât. Aveam amigdale puțin inflamate, rosii. Pe spatele gurii, deasupra si sub amigdale am bube rosii, asemeni unor băşici. Mai am o astfel de băşică pe arcada palatofaringiana, doar pe o parte? Ce sunt astea? Dar cel mai mult ma deranjeaza ca am in spatele gurii parca un ganglion inflamat. se vede pe orofaringe, îl simt in git si umbla sub pielea gitului, la atingere cu degetul ma doare. ma doare si câteodată in ureche. ce poate fi? explicati-mi va rog. Gitul este rosu. si am observat ca pearcada palatofaringiana pe o parte si pe alta am pete galbene. Sub limba si pe partile laterale am vene foarte pronuntate.
ce poate fi asta? ajutatima va rog. multumesc din suflet. ATASEZ POZE
https://files.fm/u/chxcw6v92?ak=2e3a5
3 comentarii
0
26-02-2023, ora 11:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. am vazut POzele.. Este un faringe iritat, uscat..de alimentele acre, acide, citrice, acidulate si de un reflux gastro esofagian in somn
2 ce Descrii..mam trezit dimineața cu dureri în gât
confirma ca ai facut atunci refluxul in somn.. si a iritat gatul
3 gasesti pe forum mii de postari unde am explicat ce nu ai voie sa consumi
4 NU te mai iuta in gat..daca nu ai studii mediacle.. o sa ajungi la Psihiatru cu frica de cancer
0
26-02-2023, ora 16:48
Grs Alina
Nu este medic/terapeut
Grs Alina
Dar acel ganglion de pe interiorul faringelui de ce sa umflat? îl simt câteodată in gât. ce masuri pot întreprinde? e nevoie de Antib ceva? sau caravan analiza? mulțumesc mult
0
26-02-2023, ora 17:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asa zisul Ganglion.. si bubite..se umfla ca raspuns la IRITATIE cu acid..am scris in punctul 1
despre masuri... am scris in punctul 3... recitesti sute de poastari de pe forum..unde am explicat ce si cum. sau mergi la Gastrologie. test helicobacer si endoscopie
NU..nu e nevoie de antibiotic si nurofen..ele o sati strice digestia si mai tare..si o sa simti gatul si mai rau
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •