Bubuituri ureche

27-11-2017
Amo1
Nu este medic/terapeut
Amo1
Buna ziua,
Am o problema care dureaza de mai bine de 1 an.
In momentul in care prietenul meu sforaie, incep sa imi bubuie destul de puternic urechile (uneori amandoua, uneori doar o ureche), iar intensitatea si viteza bubuiturilor sunt in fuctie de cat de tare e sforaitul. Am observat ca uneori bubuie si cand trece tramvaiul iar liniile de tramvai sunt undeva la 300 de m de casa. Nici nu as auzi ca trece tramvaiul daca nu ar incepe sa imi bubuie urechile.
Dop de ceara nu am, pentru ca am fost la ORL acum cateva luni si nu a gasit, dar am mers pentru o otita si am uitat sa specific despre bubuituri ( prietenul meu fiind plecat in acea perioada, am uitat de aceasta problema).
Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un eventual diagnostic sau ce analize ar trebui sa fac, pentru ca devine insuportabil.
Va multumesc anticipat!
4 comentarii
1
27-11-2017, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.trebuie sa verifici inclusiv tensiunea arteriala
poate de nervi.. iti creste tensiunea
2. trebuei un medic ORL sa examineze timpanul la microscop.. poate fi ceva care atinge timpanul si da distorsiunea sunetului
3 Pritenul trebuie dus la ORL sa vada ce e de operat in nas( deviatie de sept, rinita
de asemenea sfoaraie doar pacientii care au reflux gastro-esofagian in somn..de la alimente acre, acide, mancat mult pe noapte
si e cazul de consult la gastrologie
si NU ii mia dai nimic de mancare mai tarziu de 20.00./.. nici dulciuri, nici fructe, bauturi aciudlate
0
27-11-2017, ora 10:20
Amo1
Nu este medic/terapeut
Amo1
Nu cred ca ar fi de la nervi, pentru ca nu apuc sa ma enervez.
Prietenul e asa incapatanat, ca nu as reusi sa il conving niciodata sa mearga la medic.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
1
27-11-2017, ora 12:23
Dr. Elena Latcan
ORL - Otorinolaringologie, BUCURESTI
Dr. Elena Latcan
Buna ziuaVa asteptam pe amandoi la Centrul nostru PRAIN, pentru examen si tratament.
Dvs trebuie sa faceti si o Radiografie SAF, pentru sinusurile fetei, pentru ca puteti avea o sinuzita si sa va blocheze comunicarea nas ureche(teompa lui Eustachio=dg=Catar ototubar care da distorsiunile de sunet, va trebuie si o audiograma, impedansmetrie si tratament), iar pe prieten il putem opera endoscopic (Storz)de sforait=rinita alergica, deviatie sept nazal, sinuzita, omulet, val palatin, dispozitiv dentar anti sforait)
0
27-11-2017, ora 12:36
Amo1
Nu este medic/terapeut
Amo1
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: