Operatie hallux valgus al doilea picior

02-08-2018
Duzi
Nu este medic/terapeut
Duzi
Buna, am fost operata de hallux valgus in urma cu 9 luni la piciorul drept la care mi sa pus un șurub de Titan iar acum as vrea sa al operez și pe cel de la piciorul stâng dar doctorul a zis ca îmi rupe osul și al pune in ghips nu va folosi metoda celuilalt doctor, care metoda este mai buna?? Va rog sa ma îndrumați sa fac asta sau sa ma întorc la același doctor de anul trecut? Care metoda e mai buna ?
4 comentarii
0
02-08-2018, ora 12:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Nu exista "metoda cea mai buna", insa este unanim acceptat ca osteotomiile distale sunt cele mai fiabile si mai putin riscante.
Exista mai multe procedee de corectie a monturilor (hallux valgus), in functie de diferitele scoli de ortopedie si avand fiabilitati si rezultate diferite.
La ora actuala nu se mai folosesc procedurile ce necesita imobilizare gipsata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-08-2018, ora 01:02
Duzi
Nu este medic/terapeut
Duzi
Îmi puteti spune ce alte metode sunt, ca in Octombrie cind am făcut operația la piciorul drept nu mi sa spus celelalte opțiuni decit cea cu șurub de Titan, mulțumesc anticipat
0
03-08-2018, ora 08:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
NU exista operatii fara surub din titan.
Suruburile reprezinta un aspect total secundar, fiind folosite doar pentru fixarea fragmentelor osoase (dupa sectionarea osului).
Important este doar CUM se sectioneaza acest os, aici exista diferente profunde.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-08-2018, ora 01:25
Duzi
Nu este medic/terapeut
Duzi
Multimesc mult de informatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar monturile?
  • Monturile la picioare - de ce apar și cum se tratează?
  •