Cabinet bun de psihologie - psihoterapie in Arad ? | Forumul Medical ROmedic

Cabinet bun de psihologie - psihoterapie in Arad ?

30-08-2013
Elena_78
Nu este medic/terapeut
Elena_78
Numele meu este Elena am 35 de ani si sunt din Arad, de cateva luni, din februarie mai exact ma trezesc cu o frica teribila in fiecare dimineata. Nu reusesc sa ma dau jos din pat, imi pun plapuma in cap si imi vine sa urlu din tot sufletul. Incerc sa gasesc un motiv logic la ceea ce simt in fiecare dimineata si nu il gasesc, o prietena buna imi spune ca e posibil sa aibe legatura cu un incident petrecut cand aveam 16 ani, am fost atacata de niste nenorociti intr-o seara, batuta si probabil si violata. Poate parea ciudat dar nu imi amintesc decat ca m-am trezit intr-o scara de bloc, plina de vanatai si cu hainele rupte. As vrea sa vorbesc cu un psihoterapeut bun din Arad dar nu cunosc pe nimeni care sa ma poate ajuta sa imi recapat viata. Sunt epuizata si nu mai am curaj sa ies din casa. Daca mai e cineva in situatia mea sau aveti un sfat care sa ma ajute as fi profund recunoscatoare. Multumesc.
1 comentarii
0
30-08-2013, ora 13:53
Maria Nicoleta
Nu este medic/terapeut
Maria Nicoleta
Draga Elena, din nefericire stiu exact ce simti si stiu ce inseamna sa fi abuzata. Spre deosebire de tine eu stiu cine e ticalosul care m-a violat, atunci de groaza, de rusine sau din cauza socului nu am spus nimanui nimic. Aveam cam nouasprezece ani cand s-a intamplat iar acasa ma astepta un tata alcoolic si agresiv care nu m-a sustinut niciodata cu nimic, in schimb ne impartea cu generozitate pumni mie si mamei mele slabita si bolnava de atatea necazuri. Ani au trecut si eu m-am maritat mai mult sa ma vad scapata de acasa, cu un alt ticalos si pentru ca nu am vrut sa am soarta mamei, am divortat dupa a cincia bataie pe care am primit-o. Mi-am reluat viata, mergeam cu prietenele in oras si totul parea sa mearga bine pana intr-o zi cand am vazut un tip ranjit care ma privea fix, cu o pofta bolnava, atunci am realizat ca era violatorul care ma abuzase in adolescenta. Am simtit cum se invarte pamantul sub mine si imi vine sa vars, am reusit sa urc intr-un taxi si sa fug acasa. Din acel moment au inceput atacurile de panica, care in timp sau tot agravat in loc sa se diminuieze. Ma trezeam dimineata panicata si ingrozita ca trebuie sa ies din casa, exact ca tine. Elena incearca sa iti amintesti ce s-a intamplat in februarie, sigur ai facut o conexiune cu ce s-a intamplat atunci la 16 ani, ori ai vazut pe cineva ori ai trecut prin zona unde s-a intamplat. Idea e am incetat sa mai ies cu prietenele, aveam permanent impresia ca ma urmareste cineva, viata mea a redevenit un cosmar. Am avut mare noroc cu prietenele care au stat langa mine si au insistat sa ma ajute. In acel moment nu stiam daca am nevoie de un psihiatru sau de un psiholog. Un medic foarte bun, care mi-a prescris niste calmante, si care e tare pasionat de psihologie mi-a explicat ca am nevoie de un psiholog bun specializat in psihoterapie care sa ma scoata din starea asta. Asa am ajns la doamna psihoterapeut Carmen Marginean unde am inceput un lung si frumos proces de psihoterapie. Acolo am realizat cate probleme, multe din copilarie, imi blocau drumul spre o viata de succes, acolo am realizat ca eram atrasa de barbati violenti datorita modelului parental si mediului ostil in care am crescut. Practic m-a vindecat nu numai de atacurile de panica, pot sa spun ca m-a dus inapoi la varsta de trei ani si m-a reconstruit de acolo, frumoasa si increzatoare, iar acel medic pasionat de psihologie este acum sotul meu, avem o fetita frumoasa iar doamna Carmen ne primeste cu drag cand o vizitam la cabinet. Chiar si acum imi mai spune ca sunt de zece ori mai buna decat cred eu ca sunt. O recomand din tot sufletul, mi-a schimbat viata in bine pentru totdeauna. Nu stiu daca am voie sa ii scriu pe acest forum numarul de telefon dar o gasesti pe site-ul la-psiholog.ro. Mergi cu incredere, nu lasa viata sa ti se iroseasca.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ȘedinÈ›ele de psihoterapie sunt mai eficiente dimineaÈ›a
  • Dezvoltarea toleranÈ›ei la anxietate - cheia în reducerea simptomelor tulburării obsesiv-compulsive
  • Identificarea punctelor forte È™i a celor slabe ale psihoterapeuÈ›ilor È™i utilizarea lor ar putea îmbunătății rezultatele pacienÈ›ilor
  • O mai bună identificare a efectelor adverse ar putea îmbunătăți calitatea psihoterapiei
  • Tehnica oglindirii È™i impactul asupra sentimentului de vinovăție
  •