Cancer col uterin

10-08-2019
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Buna ziua,
In urma cu 3 saptamani am sangerat, precizez ca sunt la menopauza indusa de o anexectomie bilaterala de 8 ani,
Din disperare, am inceput investigatiile urgent, iar azi, dupa 3 saptamani s-a reusit o diagnosticare, cancer col uterin, anatomo patologicul spune carcinom scuamos keratizant 1-2, G2, iar medicul radiolog stadiul 3
Sunt disperata! Oare se poate sa fiu asa ghinionista intr-o viata 2 cancere, ovar si col?
Rezultat anatomo patologic Chiuretaj biopsic:
macroscopic: cheaguri, incluzand fragm. albicioase tisulare cu dim. 0.7/0.5/0.3 cm si 0.1/0.1/0.1cm
microscopic: 1-2 carcimom scuamos keratizant cu numerosi globi keratozici
grad diferentiere G2
indicatori tisulari de prognostic: ulceratie +, necroza +, vascularizare +, infiltrat limfocitar+
Nu se constata invazie tumorala intravasculara

RMN cu substanta de contrast:

la niv colului uterin form. nodulare de dim 9mm, 11 mm si 28/22mm, cu importanta restrictie a apei, avand contur policiclic, izosemnal T2 cu miometrul si gadolinofilie neomogena, cea mai mare dintre leziuni avand aspect necrozat central, una din leziuni se dezvolta inferior in raport cu peretele vaginal posterior si superior (seria 12 ima 22)
corp uterin cu diametrul longitudinal de 65 mm, uter in anteversie, endometru cu grosime 3 mm, pe incidentele sagitale
anexe absente chirurgical
adenopatie iliaca dreapta cu aspect necrozat de 19mm, mica adenopatie iliaca externa stanga 7mm, fara adenopatii tumorale inghinale
fara sac de ascita
fara prize tumorale de contact la niv segmentelor osoase din regiunea examinata
CONCLUZII:
LEZIUNE NODULARA TISULARA CU ASPECT TUMORAL, CU DEFORMATIA COLULUI SI INTRA IN CONTACT CU PERETELE VAGINAL POSTERIOR SI SUPERIOR
ADENOPATII PE LATURILE ILIACE EXTERNE
STATUS POST ANEXECTOMIE BILATERALA PT. NEOPLASM OVARIAN IN ANTCEDENTE. FARA MASE TUMORALE IN LOJELE ANEXIALE

dL DR. Va rog frumos o parere
Am discutat cu chirurgul, mi-a recomandat oncolog. am fost la clinica Ametist, mi-a dat 28 sedinte radioterapie, 2 brahiterapie, ulterior operatia
Ce parere aveti, care este stadiul bolii, ce sanse am? Multumesc!
4 comentarii
0
11-08-2019, ora 17:07
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Daca cineva cunoaste, rog raspuns, sunt distrusa!Multumesc anticipat!
1
24-08-2019, ora 20:34
Georgescu Marian
Nu este medic/terapeut
Georgescu Marian
Despre stadiul bolii vă poate spune doar medicul. Linistiti-vă, si cu calm mergeti la un medicul oncolog de unde va trimis chirurgul. E foarte bine că ati descoperit din timp, si puteti prevenii si sa tratati, astfel o sa scapati. Credeti-ma că sunt unele paciente care se duc in ultima faza si nu mai au ce face.
1
28-08-2019, ora 12:01
andibel
Nu este medic/terapeut
andibel
Multumesc pentru raspuns, asa este, am inceput tratamentul, radioterapie, chimioterapie si am vazut cata boala este pe acest pamant, stiam, dar pana nu esti implicat, nu prea intelegi, compatimesti.doar atat, zi frumoasa!
0
28-08-2019, ora 17:19
Georgescu Marian
Nu este medic/terapeut
Georgescu Marian
Multa sănătate vă doresc ! Puteti învinge boala !
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dezechilibrul florei vaginale, un factor de risc pntru cancerul cervical
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Australia, prima țară din lume care va elimina cancerul de col uterin
  • Studiu: vaccinările împotriva HPV au contribuit la reducerea cu 88% a leziunilor precanceroase de pe colul uterin
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.