cancer la san la 18 ani?

03-10-2008
cineva04
Nu este medic/terapeut
cineva04
cam de la ce varsta poti avea cancer la san????poti avea si de la 18 ani???ca mia aprut ca un fel de nodul la subrat dar nu ma doare si e sub piele dar dinainte sa am 18 ani si sanii par normali dar mai am ca un fel de cosuri mai mici in jurul sfarcului.ce ma sfatuiti sa fac???
12 comentarii
0
03-10-2008, ora 00:00
ann@
Nu este medic/terapeut
ann@
Nu exista o varsta standard la care sa faci cancer la san.
Important este ca atunci cand observi ca ceva nu este in regula, sa mergi la un control.
In cazul tau, la o ecografie mamara si apoi la un ginecolog, eventual chirurg...spun asta nu ca sa te sperii sau pt ca ar fi ceva grav, dar pentru linistea ta, ar fi mai bine.Poate fi o simpla boala fibrochistica, dar trebuie verificat.
Sanatate multa.
0
03-10-2008, ora 00:00
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
mai degrabă e ceva inflamator
0
04-10-2008, ora 00:00
cineva04
Nu este medic/terapeut
cineva04
ma puteti sfatui la ce clinica din bucuresti as putea face aceasta ecografie?????
0
07-10-2008, ora 00:00
ann@
Nu este medic/terapeut
ann@
Ecografia mamara se face la orice clinica privata dar si in spitale. Este alegerea ta.
0
26-02-2009, ora 20:02
lady.monique39
Nu este medic/terapeut
lady.monique39
Buna, am 37 de ani si un copil, de cateva luni am luat in greutate si mi s-au marit sani iar de o saptamana am observat ca am zone unde pielea este rosie. Nu am mancarimi sau dureri. Unde sa ma adresez cu o asemenea problema? Tine de dermatologie sau de ginecologie.
0
27-10-2009, ora 18:45
anisia27
Nu este medic/terapeut
anisia27
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa deslusesc urmatorul diagnostic: 1 criostat; 2 postcriostat: - suspiciune carcinom papilar. 3-4 parafina: - carcinom papilar intrachistic; suspiciune microinvazie. Formatiune chistica proliferare papilara intrachistica cu diametrul de 1, 8 cm. V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta sa deslusesc toate astea, remediile care trbuiesc adoptate si in primul rand care este sansa de supravietuire.
0
06-02-2010, ora 15:07
aurames
Nu este medic/terapeut
aurames
Ati auzit de Tulio Simoncini, oncolog italian ce vindeca cancerul cu o solutie de bicarbonat? Daca da, va rog sa-mi dati si mie cateva informatii despre acest medic. E "valabil"?
As vrea sa mai stiu cum se poate cumpara cartea "Hrana vie " de Ernest Gunter. Multumesc!
0
02-12-2013, ora 22:03
Laura_Ionica
Nu este medic/terapeut
Laura_Ionica
Hrana vie sau tratamentele naturiste sunt doar complementare unui tratament prescris de medic. Eu la 36 de ani mi-am descoperit un cancer la san si nu mi-a fost usor. Acum am 39 de ani si as dori sa intrerup tratamentul pentru a ramane insarcinata. Ma aflu intr-o dilema foarte mare pt ca nu stiu ce sa fac..daca exista cineva care a avut cancer la san si a ramas gravida dupa intreruperea tratamentului..va rog sa imi impartasiti din experienta voastra. Astept cu nerabdare!!!!!
0
27-01-2014, ora 11:30
radupas74
Nu este medic/terapeut
radupas74
BUna ziua,

VA rog sa ma ajutati cu un sfat. Mama are 80ani. In urma cu un an i-a fost recomandata o mamografie pentru ca un medic, la o ecografie pentru rinichi, a vazut ca i s-au retras sfarcurile. A avut o operatie de prolaps genital si nu a mai facut nici o mamografie. In urma cu o luna i sa umflat putin bratul stang putin fara senzatie de durere, existand o mancarime usoara sub axila. A fost la mamografie.
Rezultat mamografie:
San stang - prezinta atat in CC si in CSE multiple opacitati nodulare, cea mai mare de cca 3/2cm situata in CC, mai flu delimita, neomogena difuz. Formatiunile nodulare din CSE au dimensiuni infracentimetrice, se proiecteaza spre prelungirea axilara, probabil ganglioni intramamari.
Completare cu ecografie mamara:
San stang in CC spre ora 11 supraareolar imagine mai hipoecogena, neomogena, flu delimitata, de cca 32/24mm, prezentand moderat semnal vascular la examinarea doppler color precum si calcifieri multiple la interior. In CSE periareolar formatiune nodulara mai hipoecogena, omogena de 8/6mm, bine delimitata, posibil ganglion intramamar. Moderate ectazii ductale periareolar. Discret edem al tesutului subcutanat in special la nivelul CS. Fascia pectorala libera. Axilar stg multiple formatiuni ganglionare hipoecogene, relativ omogene, cea mai mare cu ax lung de 33mm. Nu se evidentiaza formatiuni focale nodulare sau distorsiuni arhitecturale in drt. Fascia pectorala libera. Cateva formatiuni ganglionare cu caractere inflamatorii cu ax lung pana la 15mm.
Am fost la Debrecen si medicul chirurg oncolog a recomandat biopsie pentru a vedea despre ce este vorba, spunand ca nu se pune problema, in prezent, unei interventii chirurgicale. A mai precizat ca nu crede ca va rezista la chimioterapie (varsta), si ca probabil va fi vorba de tratament hormonal sau radioterapie. Mama nu vrea sa auda de radio sau chimioterapie si nici biopsie nu prea vrea sa faca, auzind ca odata facuta, chiar si cu un ac fin, duce la raspandirea celulelor canceroase in intregul organism. Se poate vorbi cumva de un tratament medicamentos (hormonal) ? Urmeaza, in prezent, un tratament naturist si homeopatic. Starea ei fizica si psihica este buna. Are 80 ani totusi. Stiu ca radio si chimioterapia are nenumarate efecte adverse si la varsta aceasta organismul nu mai e cel de la 40 ani. Ajutati-ma, va rog cu un sfat. Multumesc.
0
02-02-2014, ora 02:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
In ceea ce ai postat tu AI PERFECTA DREPTATE: Atunci cand faci chimio, radio sau orice alt tratament asemanator apar foarte multe efecte secundare, unele dispar in cateva zile altele niciodata, alta este problema: EXACT xum ai spus are 80 de ani, nu vrea sa faca, eu in calitate de pacient de cancer pot sa iti expun cateva idei:
1- si alti oameni mult mai tineri ca mama ta au incercat sa se trateze naturist de cancer si au decedat
2- si alti pacienti mai tineri sau tratat clasic cu chimio, radio, si altele si au decedat
3- au fost si cazuri de pacienti cam rare care sau vindecat
4-SI EU SI ALTI PACIENTI PE CARE II CUNOSC AU AVUT ACEASTA PROBLEMA: merita tratamentul
5-am cunoscut rude si persoane care erau pe picioare si cand au inceput diferite tratamente pt cancer au ajuns la pat dupa care la cimitir, am cunoscut si persoane care sunt bine si care cu tratament au mai trait peste 5 ani doctorii spunandule maxim unul
6-nimeni nu poate stii cat mai avem de trait, dar medicul poate aprecia acest lucru in functie de cazurile pe care lea avut asemanatoare sau statistici
7-in Romania sunt peste 100 000 de bolnavi de cancer dintre care anual mor peste 45 000, si lunar se mai adauga peste 600
8-LASATI PACIENTUL SA DECIDA SINGUR CUM VREA SASI TRAIASCA VIATA IN CONTINUARE, la pat cu dureri sau fara tratament sa mearga singur sa traiasca efectiv alaturi de familie.
9-- socrul meu a decedat de cancer in 2009 si doctorul nea zis asa : fara tratament va trai un an, un an si ceva, cu tratament i se prelungeste acest termen cu maxim 6 luniDAR PEIOADA DE TRATAMENT VA FI UN CHIN, ganditiva si ma anuntati avea 75 de ani, sa decis fara tratament si in acel an a facut tot ceea ce sia dorit el nu a avut nici o opreliste.
0
14-02-2014, ora 14:00
radupas74
Nu este medic/terapeut
radupas74
decizia se complica. In Ungaria chirurgul oncolog ia recomandat operatie dupa care radioterapie. La Cluj, oncologul Alex Eniu ia recomandat chimioterapie si apoi operatie. Mama are probleme renale, un rinichi nu functioneaza iar celalalt nu e ok, are colecistul plin cu pietre, nu poate bea apa mai mult de 1-2 pahare/zi. A facut radiografie pulmonara si ecografie abdominala la care nu se evidentiaza nimic. Dr. Eniu ne trimite la CT. Mi-e frica ca mama nu va rezista la chimioterapie si ii va face viata un chin. La histopatologic a iesit o forma agresiva ce nu raspunde la ratament hormonal. Ce-i de facut ?
0
14-02-2014, ora 14:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DASTA este foarte greu sa se ia o decizie. Ca prima linie de tratament ar fi operatia dar in functie de TUMORA LOCALIZARE PACIENT se recurge si la solutia de a face tratament inainte de operatie cred ca asta tea derutat mai mult ca nu stii ce varianta sa alegi.
Eu din axperienta la chimio pot sati zic ca este rau ca nu poate consuma lichide pt ca ele sunt esentiale si faptul ca are si probleme cu rinichii iarasi ingreuneaza, la mine de exemplu am un singur rinichi si in zilele cand nu pot bea prea multa apa organismul protesteaza.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.