Cancer oase plate?

28-01-2022
grecu9493
Nu este medic/terapeut
grecu9493
De 7 luni mi-a apărut o înlătură pe manubriu, cam pe dreapta.Are o forma ovală cu dimensiunea de7/4 si inaltimea de 3-4 cm.Este tare, dar nu este os, este un fel de zgârci. Capătul dispe gat este format din niste bile de 1 cm diametru.Mentionez ca a crescut de jos in sus, ca un coc subtire, care apoi a luat forma actuală.
Prima dată ciocul a început să crească pe partea stanga, s-a retras, apoi a crescut pe dreapta.Nu doare.
5 comentarii
0
09-02-2022, ora 06:37
grecu9493
Nu este medic/terapeut
grecu9493
Revin cu rezultatul CT:
La nivelul părților moi, anterior de stern, se evidențiază o leziune tisulara, 5/4/6, 4cm polilobata cu iodofilie neomogena predominant periferică, hipocaptanta central, în contact intim cu mușchiul electoral mare de partea dreapta, extinsă la nivelul manubriului sternal(extensie locală cu întreruperea peretelui anterior osos pe o distanță de 2 cm)determinând valorizarea si deformarea acestuia cu extensie in mediastinulsuperiorpredominant paramedian stanga si cu prezența de plaje de osteoliza asociind si fina densificare a grădinii părților moi.
0
10-02-2022, ora 16:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Rezultatul scris nu este relevant.
Trebuie examinate, evident, imaginile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
13-02-2022, ora 10:59
grecu9493
Nu este medic/terapeut
grecu9493
Va multumesc domnule doctor.
Am sa fac si alte investigatii.
0
13-02-2022, ora 11:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu e vorba de a face alte investigatii, ci de examinarea corecta si competenta a imaginilor deja existente, in cursul unui examen clinic specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
19-03-2022, ora 18:00
grecu9493
Nu este medic/terapeut
grecu9493
Am primit rezultatul biopsiei efectuată la Institutul Oncologic Cluj.
Macro:8 fragmente cu lungimea intre 0.2-1, 7 cm.
Micro:materialul este constituit din fragmente de puncte biopsie având țesut conjunctiv, muscular striat si o structură cartilaginoasa având celule fara atipii notabile sau mitoze.
Din punct de vedere IHC:celulele sunt S 100 pozitive;p53, p63, ckae1/ae3 sunt necontributive.
Indicele de proliferare este 2%.
Concluzie:Aspectul histologic al leziuni este sugestiv pentru un condroma in limita materialului examinat.
Se recomanda pentru un diagnostic de certitudine excizia tumorii si examinarea acesteia.
Cod tipografic :ICDO C40.1
Cod morfologic:ICDO/0_pT

Este bine, este rau?
Ce ar trebui să fac in continuare?
Va multumesc pentru atentie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mi s-a deformat piciorul?
  • Deformarea piciorului
  •