Cancer ORL si stafilocc auriu

01-02-2020
MihaiL 1
Nu este medic/terapeut
MihaiL 1
Buna seara.
Am fost diagnosticat cu cancer in sfera Orl, mai precis pe mandibula, in partea stanga. Se intampla acum un an.Am urmat tratament mixt chimioterapie si radioterapie. Dupa finalizare, oncologul m a pus sa fac un RMN. numai ca, la RMN, a iest bine, dar nu puteam deschide gura bine si ma durea urechea.in luna octombrie m am dus la o clinica Orl. S a desoperit c am stafilococ auriu, in zona unde am tumoarea de aproximativ 1 cm. Am urmat 3 serii de tratament cu antibiotice diferite, dar nu mi a trecut.Mentionez ca nu pot manca pe gura, fiind alimentat. Aveti idee cu ce pot sa ma tratez de stafilococ? Medicul Orl nu mai stie ce sa mi dea.oncologul ma primeste doar dupa ce dispare infecția.Multumesc
1 comentarii
0
03-02-2020, ora 17:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ORL.. se ocupa de nas, gat, urechi
mandibula apartine de Chirurgia maxilo-faciala si de stomatologi
Ati facut invetsgatiii la radacina dintilor... poate acolo este un focar de infectie care intretine acolo inflamatia?
Ati citit ce alimente NU trebuei sa consumati.. in cazul infectiilor cu stafilococ( lactate, dulciuri?),
daca antbioticul nu da rezultat.. unica solutie este alimentatia corecta, tratamentul bolilor digestive, pentru a creste imunitate si a ajuta organismul sa lupte cu acel microb ( imunitatea depinde de starea Intestinelor) stiati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Utilizarea irațională a antibioticelor și răspândirea Stafilococului auriu meticilinorezistent
  • Celulele imune pot proteja împotriva infecției cu stafilococ
  • Escherichia coli și Staphylococcus aureus, distruse în lumină de intensitate scăzută
  • De ce vaccinurile antistafilococice nu funcționează la oameni?
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •