Candida bucala

11-04-2021
lumysv
Nu este medic/terapeut
lumysv
Buna ziua, va rog daca ma poate ajuta cineva ca nu mai stiu incotro sa apuc! Am de un an de zile, o ciuperca (candida) doar pe limba, nu am pe cerul gurii sau pe gingii... am luat tratament antifungic si nimic, am fost la ORL si mi a dat tratament cu nistatina 4/zi, am renuntat o luna la lactate, gargara cu bicarbonat si glicerina boraxata, am facut analize( am luat culturi de pe limba) si rezultatul negativ! Oare ce sa mai fac?
Multumesc frumos!
2 comentarii
0
11-04-2021, ora 09:23
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Daca nu iese ciuperca la analiza si nu trece cu tratament de ciuperca... poate ca nu este ciuperca. Daca la periajul limbii sau la raclare cu o spatula sau o coada de lingura, nu se desprinde membrana alba, este foarte putin probabil sa fie candida. Exista si alte cauze pentru o limba alba, pentru care trebuie completate investigatiile cu analize de sange si eventual biopsie. Reluati consultul la ORL.
0
11-04-2021, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ați mai citit ce sa postat pe forum despre Limba.. Oglinda tractului Digestiv????
Cum arata limba.. Cam asa arata și mucoasa intestinelor
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă abordare în tratamentul candidozei orofaringiene
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.