Candida Bucala - ORL

12-02-2011
Shadows_89
Nu este medic/terapeut
Shadows_89
Salut, am 21 de ani si am candida de pa la 17=18 ani... probabil la mine a devenit cronica eu am depistat'o mai greu pe la 20 de ani si tot am luat fel si fel de tratamente.

Intr'un final mi-am facut o analiza pe limba speciala pt candida si uitati ce a iesit ( am atasat o poza cu analiza )

Culmea am fost la vreo 4 dermatologii - 1 singur mi-a dat nystatine niste bmboane de supt vreo 10 zile si o solutie cu nystatine dar nu a avut efect

Iar in rest numai porcarii vreo 2 mi-au dat ketoconazol ( la care in autobiograma scrie ca e rezistent ), iar acum ultimul dermatolog mi-a dat tantum verde 3 pe zi timp de 10 zile si o solutie cu ketoconazol + glicerina, dproph sau ceva de genu, si nu au avut nici un efect uitati cum arata limba mea ( poza 2 )

Eu nu inteleg dc toti doctorii mi-au dat ketoconazol, tantum verde, fluconazol foarte mult si culmea e rezistent.. si la fluconazol si la ketoconazol... doctorii astia isi bat joc de banii mei am luat o groaza de porcarii si limba mea e tot incarcata.

Un singur doctor ( urolog ) mi-a zis de amphotercine B ( la ce e sensibila candida mea ) ca ar fi perfecta pt mine, dar in constanta nu am gasit la nici-o farmacie, ce parere aveti ?


poza 1 analiza candida : http://www.imagebam.com/image/a4299d119264599

poza 2 limba mea incarcata : http://www.imagebam.com/image/11d792119264631
12 comentarii
0
12-02-2011, ora 21:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ai gresit cabinetele
candida bucala.. se trateaza la ORL..
dar cel mai des aceasta problema este legata de tractul digestiv si alimentatia incorecta..si se trateaza la gastrologie
0
12-02-2011, ora 21:18
Shadows_89
Nu este medic/terapeut
Shadows_89
cand eram mai mic 14-15-16 ani luam f des pastile deoarece faceam rosu in gat des si din cate am inteles de acolo s-a activat si candida mea, am o imunitate scazuta deoarece cand mananc lactate ( ciocoloata, bomboane etc ) imi ies si afte, deci sfatul dvs este sa merg la un orl apoi la gastrologie ?

dvs ce parere aveti despre amphtoercine B ? de ce nu se gaseste aceasta substanta, este mai periculoasa ?
0
12-02-2011, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e corect sa tratezi numai simptomul local candida bucala
cu siguranta ai mari probleme gastrice
tre sa renunti categoric la
lactate, dulce, bauturi acidulate, fructe citrice si mancare acra( bors, muraturi, otet)
faci consult ORL si Gastrologie.. si faci tratamente de minim 3 saptamani pana la 3 luni
0
12-02-2011, ora 21:53
Shadows_89
Nu este medic/terapeut
Shadows_89
timp de vreo 3 ani am consumat aproape zilnic coca cola.. am renuntat la acel suc in urma cu 2 saptamani, multumesc pt sfaturi o sa merg la un orl si eventual o sa postez aici tratamentul.
0
25-01-2012, ora 14:02
marmara1
Nu este medic/terapeut
marmara1
Am 21 de ani si sufar de candidoza vaginala de la varsta de 12-13 ani(am facut-o in urma tratamentelor abuzive cu antibiotice si s-a mentinut datorita alimentatiei haotice). Am facut multe tratamente, fara vreun rezultat durabil..la 1-2-3 saptamani/luni candidoza continua sa revina. Anul trecut a fost destul de bine..am avut perioade mai mari de respiro, sa zic asa. Dupa o relatie de lunga durata am schimbat partenerul si dupa primele contacte sexuale cu acesta am observat ca iar recidiveaza. problema e ca se extinde de data aceasta si bucal, ceea ce nu am avut anterior. A inceput cu cu o usoara usturime a gatului, cu mici pete pe limba in partea dinspre gat, iar acum cu niste afte pe peretii obrajilor.
Am decis sa imi schimb regimul alimentar si sa ma tratez odata pentru totdeauna cat de bine pot!
De 2 zile ma tratez cu flucovim 150 (care trebuie sa il iau la 3 zile, de 4 ori, dupa care saptamanal), gargara cu bicarbonat de sodiu, badijonari cu glicerina boraxata si nistatina de 4 ori/zi. Dupa ce trec de perioada menstruatiei am primit tratament cu canesten si ovule gyniel. Sunt constienta ca am o problema intestinala, de aceea consum cel putin 500 ml iaurt de casa pe zi. La recomandarea unei prietene care a procedat asa: vreau sa fac o cura de detoxifiere cu colonhelp minim 1 luna, iar apoi sa iau lactobacillus acidophilus. Tratamentul cu flucovim trebuie sa il fac pana dupa ce imi dispar toate simptomele, cateva luni pentru a preveni recidiva. Precizez ca de saptamana aceasta am exclus total dina alimentatie tot ce favorizeaza aparitia candidozei (lactate, dulciuri, mezeluri, muraturi, etc) si beau minim 2 l apa pe zi. Doresc sa iau totodata si suplimente cu vitamine, echinaceea si spirulina. Cam astea sunt tratamentele ce le-am primit si mi le-am prupus sa le respect pentru urmatoarele luni, vroiam sa va cer o a doua opinie, sa imi spuneti ce credeti ce ar trebui imbunatatit sau de ce ar trebui sa mai tin cont! Va multumesc anticipat!
0
25-01-2012, ora 14:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine ce faci
poti sa adaugi si garagara si spalaturi vaginale cu Galbenele si pelin
0
25-01-2012, ora 14:10
marmara1
Nu este medic/terapeut
marmara1
cat de des sa fac aceste spalaturi vaginale? ca stiam ca nu sunt prea indicate..
va multumesc pentru raspunsul prompt!!!
0
25-06-2012, ora 11:33
marmara1
Nu este medic/terapeut
marmara1
Bun, am revenit cu un feedback. Am facut tot ce am scris mai sus..si nimic!!..Situatia e aceeasi..
Am facut recent urmatoarele analize: sideremie =68 (valoare normala= 37-145), deoarece am slabit destul de mult in urma dietei anticandida, iar doctorita orl se temea ca sunt anemica.
Secretie linguala: rare celule epiteliale. Flora microbiana este relativ saraca, formata din coci si diplococi ?gram +? (nu inteleg exact scrisul).
Exudat faringian : absent streptococ B hemolitic, absent stafilococ auriu coag.-poz.

Doamna doctor de la laborator a zis ca e o problema minora, chiar banala..ca nu sunt fungi, si ca probabil va trece de la sine.
Doctorita orl mi-a spus ca e clar de la consumul de antibiotice, ca e fung, intrucat se observa si semne ale unei raceli la nivelul gatului.
Simptomele sunt aceleasi: gat rosu, fara senzatie de usturime, limba incarcata, respiratie urata dimineata.
De asemenea am fost diagnosticata cu rinita si mi s-a prescris spray Avamys cate 2 pufuri in fiecare nara de 2 ori pe zi, timp de 1 luna jumate cel putin (mi s-a scos tratamentul cu flucovim pt a nu reactiona cu sprayul). In ceea ce priveste cavitatea bucala..sa continui cu gargara cu bicarbonat si badijonari.
Ce sa mai fac? Nu trece nicicum! sunt deja luni bune de cand ma tratez, si nimic.
regimul alimentar a fost chiar strict...inca este..nu mananc dulciuri, muraturi, lactate (doar iaurt, kefir, sana), produse de panificatie, legume (fasole, mazare, morcovi, cartofi), cereale ( consum doar mei, naut, hrisca, porumb, rar orez alb).
Am facut gargara si am si consumat ceai de galbenele si pelin alb, pe langa gargara cu bicarbonat, intr-o cura de 6 sapt.

Am vizualizat imaginea domnului de mai sus, precizez ca limba mea este doar albicioasa..stratul de depunere nu este masiv, o curat la periaj usor cu peria, insa este complet de culoare roz albicioasa.
Nici tratamentul vaginal nu a functionat pe termen lung.
0
25-06-2012, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca e cazul sa faci investigatii la gastrologie
0
27-06-2012, ora 15:34
mihaela40
Nu este medic/terapeut
mihaela40
buna ziua fetita mea de 10 ani a fost diagnosticata de un orl list cu candidoza orofaringiana si faringita acuta mia dat tratament glicerina cu nistatina si aerosoli cu dexametazona 1 fiola acc 1 fiola si 2 ml ser am inceput tratamentul de ieri si mi se pare ca sa accentuat tusa seacasi jena din git nu stiu daca asa trebuie sa fie sunt disperata luni trebuie so trimit in tabara si nu stiu ce sa i mai dau ajutatima cu un sfat multumesc anticipat
0
28-06-2012, ora 06:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dexametazona ca si tratament local.. duce la scaderea imunitatii locale..si implicit acutizeaza candidoza
exista Faringo-Sprey.. uleios care ajuta mucoasa faringiana sa nu fie asa uscata
excplicatii copilului ca nu are voie deloc sucuri cu acid, fructe citrice.. mancare acra.. care irita faringele
gasiti aici pe forum sute de mesaje cu tratamente locale ( inhalatii, gargara, aromoterapie)
0
24-07-2015, ora 17:41
lilianastan21
Nu este medic/terapeut
lilianastan21
Mamara vroiam sa te întreb dacă ai scăpat de candida bucala..şi eu mă confrunt cu ea de 3 luni, ţin regim alimentar...Am slăbit în ultimul hal şi nu ştiu ce sa mai fac sa scap de ea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: