Candida parapsilosis faringe

09-10-2018
grenke
Nu este medic/terapeut
grenke
Buna ziua
Am avut o viroza la inceput de septembrie, tuseam tare din bronsii, apoi simteam ceva iritant in trahee si gat, cu dureri difuze piept dreapta si transpiratii noaptea, dar tusea a ramas.
In primul rand am citit de transpiratiile nocturne si m-am panicat, am fost la medicul pneumolog, am facut radiografie nu a gasit nimic, dar mi-a dat diagnostic faringo-traheita,
Antibiotic tavanin 500mg/zi 7 zile, nu s-a modificat nimic, intre timp am inceput sa nu mai dorm noaptea, de atunci am bufeuri de caldura/transpiratie, tot nu pot dormi bine.
Medicul de familie mi-a dat Gerodorm 40mg, cu care cu greu adorm, dar tot nu am un somn perfect.
Intre timp tot tuseam din gat si totusi simteam o iritatie pe amigdala dreapta care intra pana in trahee si piept.
Am facut si o analiza cardiaca, respectiv endocrina (sange si tiroida), totul normal.

M-am dus la ORL, repede exudat faringian si nazal, nu a gasit bacterii dar a gasit Candida parapsilosis, Nu stiu daca din cauza antibiotic, sau din cauza imunitatii slabite.
Medicul ORL a dat tratament cu Diflucan 100mg/zi, timp de 10 zile, acum sunt in a 5-a zi, si simt o amelioarare, dar inca o simt ca e ceva in gat, tusea s-a rarit mult.
Mai faca gargara cu bicarbonat
Intrebarile:
Bufeurile de caldura/transpiaratie poate sa fie din cauza candidei? Recunosc ca sunt foarte stresat ca tot trag de o luna si ceva.
Cateodata ma doare pieptul drepata difuz, amigdala, coloana cervicala (tensiunea normala), de la ce mai poate fi?
As face si o hemoleocograma, plus alte analize de Calciu, Magneziu, potasiu si, daca am candidoza parapsilois cu tratamentul indicat, ar fi bine sa o fac acum sau sa astept?
Adica ce infulente are candidoza/tratamentul du Diflucan asupra analizelor de sange?
Daca iau Gerodormul impreuna cu Diflucan, ce probleme pot aparea?
(pe prospectul diflucan scira sa anunti medicul daca folosesti cu benzodiazepine)

Va Multumesc de sfat.
Mircea, 44 ani
4 comentarii
0
10-10-2018, ora 11:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cateodata ma doare pieptul drepata difuz, amigdala, coloana cervicala (tensiunea normala), de la ce mai poate fi?

Rspunsu este .. Un reflux gastro esofagain in somn.
de caolo aveti absolut toate problemele. de la o digestie cu probleme, reflux, calitatea sângelui si limfei de proasta calitate
consult amanuntit la gastrologie
schimbarea stilului alimentar cum am mai recomandat pe forum
0
10-10-2018, ora 17:11
grenke
Nu este medic/terapeut
grenke
ok, Multumesc de raspuns, o sa fac investigatii si in acest sens, interesant ca a aparut brusc odata cu gripa.

As mai intreba, pentru analiza de sange ar fi indicat terminarea tratamentului cu diflucan? si daca gerodorm interfereaza cu Diflucan?

Multumesc
0
11-10-2018, ora 10:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da.. nu e cazul de facut analize acum, medicul ed la gastrologie o sa indice investigatiile necesare
2. da.. interactioneaza
0
11-10-2018, ora 16:30
grenke
Nu este medic/terapeut
grenke
Multumesc Dl Doctor, cu asat si inchei,
Interactiunea Gerodorm cu Diflucan va referiti ca scade efectul diflucanului asupra candidei, sau la altceva?

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: