Candidoza

03-06-2016
ela93
Nu este medic/terapeut
ela93
Buna! Va rog daca se poate sa ma ajutati cu cateva informatii...
La o saptamana dupa ce am avut contact sexual neprotejat cu noul partener, dupa o perioada de abstinenta de aproximativ 5 luni, cred ca am facut candidoza. Nu ne explicam de ce. A debutat cu mancarime in zona genitala la mine. Am luat amandoi Fluconazol doza unica si apoi rapel la 2 zile. Eu am folosit si unguent Clotrimazol. Situatia nu s-a ameliorat iar eu am inceput sa iau ovule Tergynan si sa folosesc Tantum Rosa la recomandarea unui medic ginecolog. M-am simtit putin mai bine. Partenerul a facut un fel de iritatie pe gat, am citit ca ar putea fi candidoza cutanata, iar acum credem ca are si candidoza orala (depozit alb pe limba). Intre timp am avut contact sexual protejat si am sangerat putin.

Intrebarile mele sunt:
E normala sangerarea in candidoza? Ce tratament mai putem lua? Mai ales partenerul pentru candidoza orala.
Cum am putut contacta Candida? Se poate explica prin contact sexual des?
E foarte frustrant... Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
04-06-2016, ora 00:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E foarte simplu cum ati luat candida. Ati facut sex neprotejat.

Partenerul este purtator de candida. La barbati candida nu prezinta intotdeauna simptome.
Prietenul dv probabil ca nu prezinta nici un fel de simptome de candida. Nu cunosc.

Nu se face sex cand aveti infectie cu candida sau in timpul tratamentului.

Vizionati filmul Sexul in afara casatoriei are un pret, pe Youtube, 500.000 vizualizari care povesteste despre toate bolile cu transmitere sexuala.

De ce anume nu va protejati ? Va doriti deja un copil ?

Sangerarea nu e normala. Pentru sangerare va prezentati la consult clinic ginecolog cu ecografie transvaginala si Test Papanicolau. Cand ati facut ultimul Test Papanicolau si ce rezultat ati avut ?

Candida se ia de la primul contact neprotejat, de la purtator de candida, nu e nevoie de contact des.

Prietenul dv nu a mai dat candida niciodata nici unei partenere ? Nu a avut candida nici o fosta partenera ? Ma indoiesc ca el nu are cunostinte de acest lucru, cu o singura exceptie sa fi facut tratament cu antibitoice si sa fi facut candida de la antibiotice.

Partenerul are candida orala numai daca i se face exudat faringian si ii iese ca rezultat candida orala.

Multi au alb pe limba fara sa aiba candida.

Partenerul are candidoza cutanata doar daca a fost consultat de Dermatolog si a fost diagnosticat astfel. Sunt sute de boli de piele. Nu e recomandata autodiagnosticarea.

Dragii mei copii,

Daca aveati relatii dupa casatorie, nu mai aparea nici o frustrare.
Acum in afara de frustrare mai trebuie sa mai alergati si pe la doctori, sa mai dati banii si pe analize, medicamente etc. :(

Baiatul:

a. sa faca exudat faringian sa vada ce are in gat
b. sa mearga la dermatolog-venerolog sa vada ce e cu iritatia si sa primeasca tratament pentru iritatie si pentru candida.

Amandoi cateva zile, pina trece, dieta candida de pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.