Candidoza la barbati | Forumul Medical ROmedic

Candidoza la barbati

11-03-2011
un_barbat
Nu este medic/terapeut
un_barbat
am tratat boala asta acum mai multi ani (am avut simptomele clasice). intre timp am avut relatii sexuale doar cu prezervativ (au fost de cateva ori sex oral fara prezervativ, insa partenerei nu i-a aparut nimic dupa aceea, a fost ok). simptome nu au mai (re)aparut.
sa-mi fac griji ca pot infecta pe cineva cu care am facut sex oral sau normal fara prezervativ?
cum pot stii sigur daca mai sunt infectat chiar daca nu prezint simptome?
acum ce sa fac, sa folosesc mereu prezervativul, la orice contact...
3 comentarii
0
11-03-2011, ora 11:39
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Candidoza NU este boala venerica. Altfel spus, nu se transmite sexual.
Pe de alta parte, este mereu mai bine sa folositi prezervativul decat sa nu il folositi, in special in caz de legatura sexuala ocazionala.
0
11-03-2011, ora 18:55
un_barbat
Nu este medic/terapeut
un_barbat
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Mi-ati facut sfarsitul de saptamana superb!
Totusi, nu mai inteleg nimic, eu ce am avut? Candida, candidoza sau ce?
0
12-05-2011, ora 23:29
andramar
Nu este medic/terapeut
andramar
buna. am si o intrebare. eu am fost la un control ginecologic, pentru ca aveam mancarimi si usturimi in zona vaginala, mi-a fost recomandat tratament cu macmiror- complex. simptomele au disparut pentru 6 luni, au reaparut, am reluat tratamentul numai ca intr-o saptamana au revenit. de la farmacista am inteles ca de vina ar fi tratamentul cu antibiotice pe care l-am urmat in aceasta perioada. am reluat tratamentul. eu acum sunt bine, insa prietenul meu, in urma unei ejaculari a constatat ca are sperma de culoare verde inchis si niste bubite rosii pe penis. are vreo legatura problema mea cu a lui? daca da, cum s-ar putea remedia? va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: