carcinom scuamos in gat

296 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›
0
12-06-2009, ora 09:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gior.
nu numai stilul de viata are importanta in aparitia bolilor la om.. si alimentatia si imunitatea si fondul genetic..
factorii mediului si noxele.
nu incercati sa cautati o explicatie, nu are rost in contextul dat...
trebuer sa va axati pe tratament si sa aveti incredere ca o sa dispara si aceasta.. cum a disparut prima.
Pe adresa mea de pe acest site.. o sa gasiti un articol despre alimentatia corecta a pacientilor in asa cazuri!
0
16-07-2009, ora 13:50
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
buna ziua! azi este a 11 a zi de la traheoctomie.operatia a fost trecuta cu bine mai ales ca nu a fost decat laringele afectat si nu apucase ca tumora sa se extinda.lucram la psihic acum si la recuperare.e greu cu sonda care a iritat-o pe gat si pe nas.in rest e bine si sa vedem daca mai este nevoie sa faca raze...va multumesc
0
20-07-2009, ora 19:54
costyn31
Nu este medic/terapeut
costyn31
mama mea a fost operata de carcinom spinocelular mediu diferentiat infiltrant.
dupa operati domnul doctor a spus ca trebuie sa faca un tratament cu citostatice
asi dori si eu sa stiu ce riscuri sunt si cam ce fel de citostatice se preteaza la astfel de diagnostic
precizez ca localizarea cancerului a fost la amigdala unde s-a si intervenit chirurgical
va multumesc!
0
21-07-2009, ora 06:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
riscurile in patologia canceroasa sunt mari si nimeni nu poate sa dee un prognostic.
totul depinde de extensia tumorii de stadializare si de metastazele de la distanta.
citostaticele lle indica medicul oncolog in concordanta cu rezultatul anatomopatologic.
de la Dvs se cere sa aveti grija de pacienta, sa se alimenteze si sa se hidrateze bine.. pentru a face fata tratamentului cu citostatice.
0
14-08-2009, ora 08:59
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
buna ziua ! mama mea are o luna si 2 saptamani de la operatia de traheoctomie.a externat-o si momentan este acasa urmand a merge la fundeni pentru raze, dar tuseste, va rog sa-mi spuneti si mie care ar putea fi cauza pentru ca nu prezinta o forma de raceala evidenta.este normal?????astept raspunsul dvs.va multumesc din suflet
0
14-08-2009, ora 09:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce a fost trimisa numai la raze... si i sa facut o traheostoma.. este posibil sa aiba o tumora inoperabila. este normal sa tuseasca si de la traheostoma., deoarece aerul ajunge direct pe trahee fara sa mai treaca prin nas, faringe si laringe.. unde aerul se curata si se incalzeste!
0
14-08-2009, ora 14:56
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
medicii care au operat-o mi-au spus ca razele se fac pentru a distruge alte celule ale tumorii care au, , scapat, , in timpul operatiei.stiu ca nu a avut ganglioni afectati ci doar laringele.
0
15-08-2009, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai nu ati scris ca i sa scos laringele. ati zis ca i sa facut traheotomie.
sunt lucruri total diferite.
se poate pune o canula si fara sa scoti laringele.. se poate pune canula.. dupa ce scoti laringele...
exista sute de posibilitati si fiecare este cu specificul sau caracteristic fiecarui om inparte.
este bine sa tineti legatura cu medicul care va operat.. el stie cel mai bine ce a fost si la ce complicatii sa se astepte!
0
27-08-2009, ora 15:29
NikkyTM
Nu este medic/terapeut
NikkyTM
Buna ziua, d-le doctor.

va rog sa-mi spuneti ce inseaman diagnosticul "carcinom scuamocelular nekeratinizat G2 cu un abundent infiltrat inflamator interstitial si cu prezenta micozelor atipice".

confirmarea de la tomograf : neoplasm rinofaringian.

problema este ca nu ni s-a spus absolut nimic, nici de catre medicul orl, nici de catre oncolog. s-au recomandat 35 de sedinte de radio si cistplatin o data pe saptamana, si ca se va face bine.si ca este inoperabil.

va rog frumos sa-mi spuneti ce fel de sanse sunt, ce inseamna nekeretinizat, etc. cu orice detalii ma puteti ajuta. si cat se poate de direct.

va multumesc anticipat.

cu respect.
0
28-08-2009, ora 07:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rezultatul de la anatomia patologica de niste date de la nivelul celulei canceroase( keratina este o proteina.. si in acea celula nu se gaseste keratina( nekeratinizat)
nu cred ca trebue sa va adanciti in termeni medicai.. nu schimba cu nimic situatiea, care din pacate nu e buna.
un neoplazm de rinofaringe.. nu este operabil din cauze anatomice.
este la baza craniului unde mucoasa este foarte aderenta la os si regiunea este inpanzita de foarte multe vase sangvine mari si nervi care ese din cutia craniana.
radioterapia are menirea sa distruga si sa usuce acea tumoare...
celulele care mor.. intoxifica foarte mult organizmul.. trebue sa aveti grija ca pacientul sa se hidrateze foarte bine( pentru a elimina toxinele din organizm.
si sa adopte un regim alimentar bazat pe fructe si legume in 70 %.
cititi pe romedic la adresa personala de la colaboratori un articol despre alimentatiea pacientilor cu cancer.
0
28-08-2009, ora 08:07
NikkyTM
Nu este medic/terapeut
NikkyTM
va multumesc pentru raspuns.

pentru ca nimeni nu a vazut cd-ul, puteti sa-mi spuneti, va rog, in cazul in care tumora este extinsa, ganglionii cervicali, care sunt destul de evidentiati, pot fi metastaze?

tomograful a fost doar cap si gat, nu stim daca a fost vreun organ vital afectat. va rog din suflet sa-mi spuneti ce-as putea face pe mai departe.
0
28-08-2009, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. o tumora de rinofarine.. se caracterizeaza prin ganglionii laterocervicali mariti.
sunt metastaze regionale.. care se retrag odata cu micsorarea tumorii in volum.
pentru organele interne.. faceti o radiografie pulmonara si o ecografie abdominala
0
28-08-2009, ora 08:46
NikkyTM
Nu este medic/terapeut
NikkyTM
va multumesc mult de tot.

cum pot sti ca tumora remite?

primul simptom a fost anul trecut, pierderea auzului la urechea dreapta, au existat consultatii la orl, dar fara investigatii, doar cu spalaturi.

apoi i s-a infundat nasul, nu pot sa va spun cu precizie, cand, cert este ca am banuit o raceala, de la curent, aer conditionat din masina si birou, inghetata, etc. a devenit tot mai suparator. au aparut insomniile noaptea, si atipirea in permanenta ziua.

prin mai-iunie s-au inflamat ganglionii cervicali, stangul mare, aproape de marimea unui ou, dim. de la tomograf, 3/6, iar dreptul la jumatate.

as vrea sa stiu cat este de agresiva aceasta forma de cancer, pentru ca am mai avut un neoplasm gastric in familie, si stiu prin ce a trecut, desi cand a fost depistat era in metastaza, operatia a fost inutila, n-a mai facut chimio...

ca sa ma exprim mai bine referitor la intrebarea mea de mai sus. daca terapia da rezultate, si tumora se micsoreaza ca volum, fiind o tumora maligna, vor ramane celule canceroase care vor dezvlota o noua tumora, nu? in cazul ideal in care n-a fost afectat nici un organ, se poate face la nesfarsit terapia pentru a usca tumorile? in cazul in care este afectat plamanul sau ficatul, este prea tarziu?

va rog din suflet sa-mi raspundeti f.direct, deoarece eu si baietii mei suntem dependeti din toate punctele de vedere de sotul meu.

va multumesc.
0
28-08-2009, ora 11:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poate nimeni sa prezica evolutie unei boli la un anumit pacient.
sunt cazuri is de vindecare totala sau remisii de lunga durata.
sunt cazuri cand radioterapiea este mai putin eficienta.
totul tine de vointa pacientului si de puterea organizmului de a lupta si a se curata.
trebue sa faceti tot posibilul, psihologic si alimentar ca sa.l sustineti si sa.l ajutati.
0
28-08-2009, ora 11:52
NikkyTM
Nu este medic/terapeut
NikkyTM
va multumesc mult de tot pentru raspunsuri.

inca o intrebare, daca imi permiteti : din punctul dvs. de vedere, despre ce alimentatie vorbiti? vegetariana, vegana ? si ce alte medicamente sau suplimente ii pot da pe langa terapie?

cu respect.
0
28-08-2009, ora 21:23
gior
Nu este medic/terapeut
gior
buna seara, sunt gior, e adevarat nu am mai intrat cam demult dar am asteptat ; si acum sa va spun pe scurt toata istoria de cind nu am mai intrat;in tot acest timp sotul meu a fost internat la spitalul dr.hociota sau panduri cum il stie toata lumea, unde a fost operat cu laser la laringe, adica i s-a curatat laringele de acea tumora, si apoi a facut radioterapie cu raze la accelerator pina astazi.Acum asteptam sa vedem daca a remis tumora.Care era intrebarea mea pentru dl.doctor;m-ati trimis pe site la colaboratori sa caut alimentatia in cazul bolnavilor de cancer si nu am gasit ; daca se poate sa-mi sugerati dumneavoastra acea alimentatie, sau care este mai precis acel link pentru a putea intra sa caut eu.va multumesc anticipat
0
29-08-2009, ora 12:06
crystynaana
Nu este medic/terapeut
crystynaana
buna ziua, sunt crystynaana, asi vrea sa va spun si povestea mea, in 2003 am fost diagnosticata cu carcinom scuanos slab invaziv amigdale dreapta am facut 35 de raze cobalt si 3 cicluri de chimioterapie eu zic ca am dus o viata normala pana acumo saptamana cand parca ceva ma da peste cap de la razele cobalt mi sa stricat dantura ma ustura falca prin interiora acolo unde maseaua este stricata si am ca o iritatie care ma deranjeaza cand nu, in cerul guri am senzatia ca este o piele mai sensibila (ca si cum asi fi mancat ceva fierbinte)dar nu tot timpu iar de 3 zile seara varfu limbi imi era amortit asta cam o ora, astazi varfu limbi imi este mai sensibil, astazi nu am avut ca in celelelte zile o jena in gura, va rog vreau si eu un sfat sper ca nu este nimic grav, multumesc
0
30-08-2009, ora 08:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gior.. la colaboratori.. gasiti CMI dr Flueraru.. si pe adresa mea gasiti articolul.
este mare nu pot sa.l expun aici.

cristina.
tre sa mergeti sa va vada medicul curant.
0
11-09-2009, ora 15:35
popag
Nu este medic/terapeut
popag
buna ziua
am si eu o intrebare.
tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom scuamos bazaloid invaziune in tesut fibroconjuctiv, cu infiltrat inflamator polimorf "perilizoonal" ( nu am inteles exact ultimul cuvant)
am fost la IOB Fundeni si l-au programat la radioterapie in 21 sept.
As vrea sa stiu si eu ce inseamna acest diagnostic, daca este foarte grav...
In aceasta faza, nu mai poate fi operat, din pacate...
va multumesc!
0
16-11-2009, ora 18:11
miracle
Nu este medic/terapeut
miracle
buna valivali.cum se simte mama ta?operatia a decurs bine?sanatate multa.
0
16-11-2009, ora 19:54
valivali27
Nu este medic/terapeut
valivali27
multumesc mult si tie multa sanatate !!!!!!!!da acum se simte chiar foarte bine.a trecut deja o luna decand a terminat razele si a inceput sa manance.cine zice ca razele nu sunt dureroase, spun acest lucru doar pentru incurajare...nu dor intr-adevar dar au numeroase reactii adverse.in cazul mamei avand cancer laringian razele i-au prosus arsuri si in interior acest lucru provocand mari dureri la inghitire...nu putea sa bea nici apa...a fost greu dar a trecut...multa santate va doresc si rugati-va la dumnezeu !!!!!!!
0
07-12-2009, ora 17:30
slvrx
Nu este medic/terapeut
slvrx
Numele meu este silviu si azi am aflat ca tatal meu a fost diagnosticat cu Carcinom Scuamos bine diferentiat.
Cu doua saptamani in urma a fost operat de laringita cronica sau ceva de genul... avea o raguseala in gat care se accentuase in ultimul timp, si cei care l-au operat (spitalul judetean Buzau) au zis ca lau curatit acolo in zona laringelui. Azi insa iau venit rezultatele de la Bucuresti. doctorul de la Buzau ia dat trimitere la Bucuresti la Spitalul Coltea. spun ei bilet de trimitere pt internare pt tratament de specialitate. Imi puteti spune la ce sa ma astept?? cam cat este de grav??? si daca se poate trata??? astept un raspuns cat mai repede posibil!!! Va multumesc anticipat din toata inima!!!
0
08-12-2009, ora 12:45
didinac
Nu este medic/terapeut
didinac
silviu, mergi de urgenta, maine, la Spitalul Coltea, dl. profesor Popescu, ORL I. Nu compara cazul tatalui tau cu niciun alt caz ce intalnesti pe internet. Fiecare caz e unic, are particularitatile sale si tratamentul, ca si raspunsul la tratament e diferit. Ai incredere in dl. prof. Multa sanatate!
0
16-12-2009, ora 15:39
slvrx
Nu este medic/terapeut
slvrx
va rog sa ma scuzati de intarziere, dar am aflat ulterior de un prof doc de la spitalul Panduri si am mers acolo. mi sa spus ca nu e ceva grav dar cu cat se intervine mai repede cu atat e mai bn! am mers acolo l-am internat pe tatal meu si ieri laoperat cu laser! operatia a decurs bn si la controlul de astazi sa dovedit ca totul merge f. bn! vineri a zis ca il externeaza! va multumesc din suflet pt sfaturi! cu respect!
0
08-01-2010, ora 08:18
kanaderol
Nu este medic/terapeut
kanaderol
Buna ziua,
tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom scuamos bine diferentiat, ulcerat (c-02.4; M-8071/3)
imi puteti spune, va rog, ce inseamna asta, cum se trateaza si ce sanse de supravietuire sunt in aceste cazuri?
va multumesc
0
12-01-2010, ora 22:11
_roxy28
Nu este medic/terapeut
_roxy28
buna seara!!!anul trecut in ianuarie tatal meu a fost operat de carcinom laringian spinocelular.zilele trecute a facut tomografie zona cervicala, iar rezultatul este urmat:formatiune tumorala solida hipercaptanta avand diametrul de 24/22 situata la nivelul spatiului infraglatic median si paramedian stang.concluzii:tumora laringiana stanga fara adenopatii latero-cervicale -traheostoma. trebuie operat din nou sau ce trebuie facut?va rog din suflet sa.mi dati un rasp dl.dr.
0
13-01-2010, ora 16:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
roxi.
numai medicul ORL care a vazut pacientul.. impreuna cu medicul oncolog.. decid.. daca este operabila acea formatiune sau trebue radio sau chimio terapia.
depinde de foarte multi factori acea decizie !
0
13-01-2010, ora 19:11
_roxy28
Nu este medic/terapeut
_roxy28
va multumesc dl.dr ca v-ati facut timp sa.mi raspundeti.astazi a fost tatal meu la dl.dr popescu de la spital coltea cu rezultatul tomografiei si dl.dr i.a spus ca peste o saptam o sa.i ia biopsie.e posibil ca rezultatul unei tomografii sa fie eronat?ptr ca dl.dr spune ca dumnealui nu vede nimic, nici un fel de formatiune, ca totul este bn.
0
14-01-2010, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
tomografia arata bine., poate doar interpretarea sa fie eronata.
0
14-01-2010, ora 13:39
NikkyTM
Nu este medic/terapeut
NikkyTM
Buna ziua, d-le doctor.

O intrebare : exista marja de eroare in rezultatul histopatologic?
Adaugă un comentariu / răspuns
296 comentarii 1 23 ..... 9 10 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.