Care este hrana cea mai buna pentru creier?

10-09-2022
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Care este hrana buna pentru creier?
8 comentarii
2
10-09-2022, ora 10:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Vezi ca am la Subiecte topicul Alimente pentru stimularea activitatii cerebrale.
2
10-09-2022, ora 14:01
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
În primul rând, mâncare gătită acasă, nu de tip fast food. Și cam tot ce este considerat în general sănătos. Carne cu moderație, ouă, pâine integrală, legume, fructe, semințe, nuci - cu ultimele două este nevoie de precauție deoarece conțin fitaţi (substanțe care se leagă de minerale și le elimină din corp).
Lactate sunt excelente dacă nu-s pasteurizate. Dar acelea se găsesc greu și sunt scumpe. O alternativă ar fi să puneți laptele la "prins" cum făceau bunicii noștri. Cumpărați lapte crud, îl puneți într-o oală cu tifon deasupra, îi faceți un mediu în care să circule aerul și gata, într-o zi două, aveți și smântână și lapte acru (lapte plin cu probiotice). Dacă e amar, înseamnă că aerul din cameră nu i-a plăcut.
1
10-09-2022, ora 21:49
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Mai adaugati si mierea, singurul aliment fara termen de valabilitate, considerat hrana vie datorita microrganismelor vii din ia.
2
10-09-2022, ora 23:09
360
Nu este medic/terapeut
360
tipurile de alimente care ajuta la dezvoltarea tuturor neurotransmitatorilor

bit.ly/3xwrtPH

click download full text, ca sa vezi in format pdf, mai clar, care sunt alimentele asociate cu diferitele tipuri de substante

- acetylcholine pt fig 1 (care se gaseste in neuroptimzer, suplimentul de care tot vorbea vernus. supliment care ajuta la cresterea memoriei.)
- glutamate pt fig 2 (glutamatul acclereaza activitatea semnalelor din creier)
- GABA pt fig 3 (gaba inhiba activitatea din creier) (inca o nota la gaba...a se observa ca orezul la care se face referire in imagine este brun, negru, rosu... nu cel alb. apoi buckwheat = hrisca. apoi... st. john's worth sa nu consumati pt ca interfereaza cu medicamentele foarte tare)
etc...
-serotonina (de citit in articol)
-dopamina (de citit in articol)

Nota: prin "NT" se refera la neurotransmitator
2
10-09-2022, ora 23:27
360
Nu este medic/terapeut
360
atentie la unele plante ca st john's worth, ca interactioneaza cu medicamentele

... cu placere :)
2
11-09-2022, ora 22:45
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Apropo de ultimul comment, mi-am amintit o discuție cu psihiatrul de acum mulți ani:
— Doamna doctor pot să iau 5-HTP sau sunătoare când se termină tratamentul?
— N-are rost dragă, ălea-s apă de ploaie. Tot ea:
— Vezi să nu te pună cineva să iei 5-HTP cu medicamente. Interacționează și pot da sindrom serotoninergic.
— Păi cum așa, nu aţi spus că sunt apă de ploaie? Apa de ploaie nu interacționează cu nimic. :)))
2
11-09-2022, ora 23:37
360
Nu este medic/terapeut
360
:)) da, tare treaba.
mi se pare de asemenea comic ca si-a ales planta gresita pe care sa o numeasca apa de ploaie. tocmai planta care, din studiile mele facute pe net si carti, ar parea sa fie destul de puternica.
1
12-09-2022, ora 18:20
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Da:)) vroia să spună că nu-s la fel de puternice ca medicamentele de sinteză. Dar chiar apă de ploaie nu sunt. Pentru o depresie ușoară merg bine mai ales sunătoarea. Și roiniţa care merge mai mult pe anxietate. 5-HTP nu l-am încercat niciodată. M-a descurajat răspunsul dânsei cred :) Dar am încercat în schimb GABA. Acela chiar pot să spun că-i apă de ploaie, n-a făcut nimic special. Scria pe prospect că e bună pt anxietate, somn...dar nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: