Care este riscul unei sarcini, daca am folosit metoda coitului intrerupt?

17-07-2013
Morena7110
Nu este medic/terapeut
Morena7110
Am o ingrijorare c-am mare as spune, si as dori sa primesc un raspuns
Care este riscul unei sarcini, daca am folosit metoda coitului intrerupt, in ultima zi de menstruatie
Si alta intrebare e: poate aparea o sarcina, daca dupa asta, am mai intretinut relatii sexuale inca de 2 ori, tot prin metoda coitului intrerupt, o data c-am dupa 4-5 zile de la menstruatie si a doua oara c-am dupa 7-8 zile?
Ultima menstruatie am avuto pe 17 iunie si astazi este 16 iulie...si ma preocup enorm
Va rog mult, imi poate raspunde cineva, nustiu ce sa fac, sunt ft preocupata!
6 comentarii
0
17-07-2013, ora 00:17
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Nu stiu de ce nu esti foarte preocupata de problema protectiei inainte de contactele sexuale.
Nu conteaza a cata zi a fost dupa terminarea menstruatiei. Se calculeaza dupa prima zi in care iti vine menstruatia. Si daca ai ciclu regulat la acelasi nr de zile. Asa poti sa afli cu aproximatie zilele de fertilitate (a 14-a zi, la un nr regulat de 28 de zile). Dar metoda coitului intrerupt nu este sigura, in lichidul preejaculator sunt spermatozoizi.
Ia-ti test de sarina sa te linistesti.

'C-am mare' se scrie corect cam, fara cratima, ca nu-s doua cuvinte, , , ,
0
17-07-2013, ora 00:24
Morena7110
Nu este medic/terapeut
Morena7110
Toti stim sa criticam si sa vorbim, dar si sa ne gresim in viata...stiu ca a fost o greseala cu metoda asta, de asta si ma aflu acum aici
Oricum, multumesc mult pt raspuns
0
17-07-2013, ora 00:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ti-am spus asta pentru ca imi pasa si as vrea sa fie tot mai putine femei care sufera din cauze de acest fel. Si tot ce trebuie e sa ne ajutam, sa ne informam, sa nu mai fim sub presiunea momentului. Nu-s feminista, dar realitatea este ca nu barbatul sufera fizic si psihic daca se intmapla ceva, oricat ar fi alaturi de noi.
Poti intreba orice, nu e nicio rusine, nimeni nu s-a nascut invatat.
0
17-07-2013, ora 01:03
Morena7110
Nu este medic/terapeut
Morena7110
Stiu, stiu ft bn asta, ca suntem noi, doar noi femeile care suferim din toate punctele de vedere...cateodata am senzatia ca suntem pe lumea asta, doar pt a suferi
Va multumesc inca odata pt raspuns, si asta mi-a ramas de invatamant, credeti-ma
0
17-07-2013, ora 11:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Spre deosebire de Dora, eu sunt o feminista convinsa! Barbatii in general gandesc cu ceea ce au intre picioare si daca tu nu esti cu capul pe umeri, ei vor profita de moment si atat. Asa ca draga Morena, trebuie sa te protejezi de fiecare data, de la inceputul contactului sexual cu prezervativ, este poate cea mai buna metoda de protectie atat pt sarcini nedorite, cat si eventuale bts-uri. Coitul intrerupt, asa cum ti s-a mai spus, nu este o metoda sigura!!
A trecut ceva timp de la contactele cu pricina, normal ar trebui sa faci un test de sarcina, chiar doua, de preferat dimineata la prima urina(este mai concentrata).
Cati ani ai?
0
17-07-2013, ora 11:52
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Morena eu nu cred ca esti insarcinata, insa pentru linistea ta sa iti faci un test de sarcina. Daca nu a ejaculat sunt sanse extrem de mici sa fi ramas insarcinata.
Pentru linistea ta cumpara-ti un test de sarcina, costa doar 10 lei si te scapa de stres.
PS: vezi ca ti-am trimis si un mesaj privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •